Best se v létě mění - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Go verze

Best se v létě mění

29. srpna 2001, 00.00 | Známý výrobce softwarového RIPu pro digitální nátisk, německá firma Best, v průběhu léta oznámila několik novinek - zbrusu novým corporate designem počínaje a několika novými produkty konče.

Pokud se zajímáte o problematiku digitálního nátisku, určitě jste se již setkali s produkty německé společnosti Best, s řadou softwarových RIPů BESTColor pro Windows a Mac OS, určených pro tvorbu digitálních nátisků na inkoustových tiskárnách a plotrech. BESTColor pracuje na principu správy barev pomocí ICC profilů a umožňuje poměrně kvalitně simulovat výsledný tisk, v případě použití odpovídajících tiskáren včetně tisku na příslušný materiál (například novinový papír).

V průběhu léta společnost Best inovovala – jak vlastní corporate identity, tak produktové řady. Design obalů Bestu svou jásavou barevností (podle všeho úmyslně) evokoval krabice od pracího prášku – ostatně samotný název BESTColor k tomu přímo vyzýval, výsledkem byl poměrně výrazný design, za kterým by málo kdo hledal takovýto produkt – ovšem barevné logo BESTColor se velmi rychle vžilo, v podstatě na úkor názvu a loga samotné firmy (mimochodem, BEST je zkratka složená z počátečních písmen tří zakladatelů společnosti).

V létě byl představen nový firemní design, vytvořený designerem Helmutem Krausem, který se podle všeho inspiroval „práškovou“ image BESTColoru – vznikl poměrně sympatický vzhled, který, díky inovovaným produktovým řadám, více propojuje image vlastní společnosti s jednotlivými produkty, zažité (ale nově upravené) logo BESTColor se nyní používá již pouze v podobě informativní značky – aby zůstala zachovaná kontinuita.

Na vlastním logu je neobvyklá jedna věc – nemá pevně určenou neměnnou podobu, barevné tečky mohou nabývat takřka nejrůznějších poloh vůči hlavnímu textu. Jelikož jsou polohy teček definované matematicky, je spočítané, že je možné vytvořit 969 kombinací. Umístnění vlastního nápisu je nutné zachovat tak, aby působil „harmonicky“ - bez přesného určení kam. Krabice produktů s „bublinkami“ rozhodně nepřipomínají běžné počítačové krabice, i tímto se zachovává určitá návaznost na předchozí design. Podobně pracuje Corel se svou novou značkou procreate – ta má v logu sedícího králíčka a například krabice nového Painteru 7 je čistě bílá, „pokapaná“ červenou barvou. Profesionály určitě víc potěší elegantní a nápadité obaly, které se nemusí stydět si „vystavit“.

S novým designem je na světě i nový web, který není v daný okamžik tak informačně bohatý, jako byl předešlý, ale s postupným uváděním nových verzí a programů se asi více naplní. Každopádně, nový firemní design se rozhodně povedl a podle všeho bude dobře jednotně prezentovat firmu jako takovou i produkty.

Jak již bylo zmíněno, kromě nového vzhledu došlo i k inovování produktových řad a také samotných produktů – během srpna až listopadu by měly být uvedené nové verze stávajících produktů a také několik zcela nových programů. Aktuální řada pro digitální nátisk zůstává zachovaná, v nových verzích se objeví pod novými názvy.

Best Designer Edition (verze 2), je řešení určené pro uživatele s operačním systémem Mac OS 8.6 nebo novějším (bohužel, zatím se nejedná o verzi nativně běžící pod OS X), dostupné ve třech verzích podle podporovaných tiskáren – stolní inkoustové tiskárny do A2, plottery do 24“ a laserové tiskárny; kromě šíře podpory se jednotlivé verze pochopitelně liší i cenou. Nová verze by měla být dostupná v září, dá se očekávat že na Apple Expo v Paříži.

Nejznámější BESTColor pro Windows je nyní dodáván pod názvem Best Colorproof, nová verze 4.5 se již nyní začala dodávat. Jelikož se jedná o „základní kámen“ celé nabídky, všechny další verze pro PC jsou odvozované od této verze. Mezi novinky v této verzi patří podpora separovaných PDF a JPEG souborů pro vstup, podpora drag&drop uvnitř programu, vylepšené panelování a skládání, předělaný správce tisku, podpora nových tiskáren a nových měřících zařízení a další. K dispozici jsou 4 verze, 3 rozdělené podle maximálního formátu inkoustových tiskáren a plotterů a ještě verze pro laserové tiskárny.

Novinka, ohlášená na CeBitu a pojmenovaná jako Best Screenproof (více zde) by se měla objevit někdy na přelomu srpna a září – jedná se o systém, umožňující barevně věrný nátisk na inkoustové tiskárně včetně tiskového rastru.

Nové programy jsou zaměřené na specifické uživatele – fotografy a umělce či galerie. Best Photo Edition běží pod Mac OS 8.6 a novějším a je určený pro profesionály, používající digitální fotografii, kteří chtějí snadno tisknout své fotografie. Program jezaložený na normální Macovské verzi Bestu, a měl by mít zjednodušené workflow, podporovat přímý tisk z RGB dat a mít také snazší ovládání. Best PhotoXposure je pro změnu založený na Windows verzi Best Colorproof, rovněž by měl poskytovat snadnější ovládání a funkce speciálně pro fotografy. Stejně jako u programů, ze kterých tyto fotografické verze vycházejí, budou se dodávat různé verze podle formátů podporovaných inkoustových tiskáren. Oba programy by se měly prodávat v listopadu.

Další novou skupinou, kterou chce Best oslovit, jsou provozovatelé galerií či přímo tvůrci. Best ARTmosphere má sloužit k tisku reprodukcí uměleckých děl „na zakázku“ přímo v galeriích, kdy se z digitalizovaných dat vytiskne kopie vystavovaného díla dle požadavků zákazníka, na zvolený formát či papír. Díky tomu odpadá nutnost držet na skladě reprodukce jednotlivých děl, Best ARTmosphere, který vychází z verze XXL, je schopen je na počkání vytisknout až do formátu 62“.

Zpřehlednění produktového portfolia asi prospěje, jak se podaří oslovit specifické zákaznické skupiny novými produkty se teprve uvidí.Každopádně, uživatele, kteří zakoupili některou z verzí Bestu po CeBitu mohou získat upgrade na nejnovější verzi zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: