Tvořte PDF soubory s pomocí DaVince Tools - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Tvořte PDF soubory s pomocí DaVince Tools

30. listopadu 1999, 00.00 | Seznamte se s DaVince Tools – cenově nenáročnou kolekci pro tvorbu PDF souborů

Do rodiny nástrojů pro tvorbu PDF souborů se nedávno zařadily DaVince Tools – sharewarová sada čtyř programů umožňujících vytvářet PDF soubory různých typů. Stáhnout si sadu můžete zde

Z čeho se sada skládá

Pdfmaze
Vytváří dvoudimenzionální bludiště v PDF formátu určená k tisku. Lze volit rozsah náročnosti (od "small" po "jumbo"). Bludiště nemusí mít řešení. Na serveru tvůrce programu lze najít několik ukázkových souborů obsahující desítky bludišť různých typů obtížnosti (viz zde).

Tiff2pdf
Konvertuje binární (černobílé) TIFF soubory typu Group 3 a Group 4 do PDF formátu. Podporovány jsou i vícestránkové soubory. Uvedeným způsobem lze tedy například archivovat faxové nebo skenované dokumenty.

Tiffdump
Doplněk programu tiff2pdf. Zobrazuje interní informace zadaného TIFF souboru a tak pomáhá určit nastavení parametrů při konverzi pomocí tiff2pdf.

Txt2pdf
Asi nejzajímavější utilita z celé kolekce. Umožňuje do PDF převádět textové soubory. Výsledný soubor může být v jednom ze čtrnácti základních fontů (Times, Helvetica, Courier, ...). Konvertor reaguje na speciální značky v dokumentu (tabulátory, form feed) a na jejich základě dokáže zalamovat stránky a přepínat mezi jedno- a vícesloupcovým zobrazením. Nastavit lze rovněž různé řádkování, typ a orientaci papíru, kompresi souboru atd. Pro různé typy konverzí lze užít tzv. profily – souhrn parametrů určující nastavení dokumentu (papír, orientace, okraje, font, řádkování, ...). Dodávka programu obsahuje profily pro text v neproporcionálním fontu a pro jedno a dvousloupcovou knihu. Současně lze převádět několik souborů, z nich pak sestavit jeden nebo více PDF dokumentů.

Způsob ovládání

Všechny nástroje mají podobu dosovské aplikace ovládané z příkazového řádku. To znamená, že zpracování výchozího souboru se provádí přes nastavení určených parametrů. Tento způsob práce se může zvláště začínajícím uživatelům jevit jako nezvyklý a snad i náročný, syntaxe ovládání jednotlivých nástrojů je ale dostatečně dobře popsána v on-line manuálech (viz dále). Obeznámenějšímu uživateli se pak tato metoda může někdy jevit dokonce jako výhodná (dávkové zpracování apod.).

Cena a dostupnost

DaVince Tools jsou shareware. Jejich použití před registrací není nijak omezeno, nicméně každý, kdo je shledá užitečnými a bude chtít podpořit autora v jejich dalším vývoji, by měl zaplatit registrační poplatek 30 dolarů. Registraci lze provést on-line na domovské stránce firmy. Tu uživatel nalezne na adrese davincetools.hypermart.net. Na stránkách firmy lze rovněž najít podrobný popis nástrojů včetně jejich manuálů a ukázek jejich použití. Vývojáře aplikací možná zaujme fakt, že DaVince Tools byly vytvořeny s pomocí speciální objektové knihovny v C++ pro vývoj PDF a TIFF aplikací, kterou lze u autora rovněž získat.

Závěrem

DaVince Tools jistě nenahradí sílu komerčního Adobe Acrobatu. Ale pokud potřebujete do PDF formátu převádět textové soubory a obrázky v TIFFu nebo chcete sebe a své blízké potěšit pěkným bludištěm, máte k tomu v podobě DaVince Tools poměrně výkonný a hlavně nepříliš drahý nástroj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: