Legendární Video Toaster je pro Windows NT - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Legendární Video Toaster je pro Windows NT

19. května 1999, 00.00 | Americká společnost NewTek ohlásila u příležitosti výstavy NAB nový produkt.

Americká společnost NewTek ohlásila u příležitosti výstavy NAB nový produkt. Jedná se o přepracování, podstatné zdokonalení a portování legendárního produktu Video Toaster na Windows NT, který způsobil před deseti lety revoluci v digitálním videu (tehdy ještě na platformě Amiga). Nástupce se nazývá Video Toaster NT a nabízí kompletní sadu nástrojů pro vytváření a editaci videa, kompozici a 2D/3D animaci. Systém pracuje s nekomprimovaným D1 videem (kompozitní, Y/C a YUV vstupy/výstupy).

S Video Toaster NT dostává uživatel do rukou veškeré nástroje pro práci s nekomprimovaným videem včetně tradiční 2D kompozice, rotoscopingu, 3D animace, modelování a editace až po kombinaci 3D kompozice a animace, speciálních efektů atd. Uživatel může využít neomezeného počtu vrstev videa a dalších vlastností obvyklých u systémů s cenou mnohonásobně převyšující milion Kč. Editaci videa zajišťuje ve Video Toasteru speciální verze populárního střihového programu Speed Razor VTE (Video Toaster Enhanced) firmy In:sync. Dále je v balíku dodáván software Lightwave VT (upravená verze Lightwave 3D právě pro spolupráci s tímto hardwarem), animační program Aura (pro práci ve 2D, práce ve vrstvách, kreslení přímo na video atd.). NewTek připravuje i řadu dalších rozšíření jako realtime switcher se 16-ti vstupy, 3D DVE efekty v reálném čase, storyboard editor, klíčování (chroma key) a další.

U příležitosti uvedení tohoto systému ohlásila také společnost Intergraph uzavření užší spolupráce s firmou NewTek a zároveň na NAB uvedla novou stanici. Jedná se o StudioZ Toaster s procesorem Pentium III na 500MHz, grafika Intense 3D a 18GB rychlého diskového pole. Součástí této značkové stanice jak i její jméno napovídá je NewTek Video Toaster NT a předinstalovaný software. Jedná se o komplexní řešení postavené na klíč a nabízené za 11.995 USD

CENA A DOSTUPNOST

Systém Video Toaster NT by měl být na americkém trhu dostupný během měsíce června tohoto roku, evropská (PAL) verze přijde o několik týdnů později. Cena PAL verze je stanovena na 3.500 USD (tedy cca 125.000 Kč). Minimální požadavky na hardware jsou Pentium 266MHz, 128MB RAM a diskový subsystém s propustností minimálně 22MB/s, doporučená sestava by potom měla raději obsahovat procesor Pentium III s 256MB RAM.

KOMENTUJEME:

Firma NewTek se po několika letech, kdy se profilovala čistě jako producent software (Lightwave 3D, Inspire 3D a Aura), opět vrací na své pozice špičkové firmy dodávající technologie pro počítačovou grafiku a animaci (tedy hardware a pro něj přizpůsobený software). V roce 1990 uvedla na trh legendární Video Toaster (nikdy nebyla PALová verze), řešení postavené na počítačích Amiga, který je ovšem v produkci ještě dnes a firma jej stále podporuje. Video Toaster NT není jen převedením tohoto produktu na architekturu Intel a OS Windows NT, nýbrž nabízí řadu díky současným technologiím nových parametrů (dnes sice relativně běžných, ale u řešení několikanásobně dražších). Skutečně nejzajímavější je na Video Toasteru NT jeho agresivní cena, neboť s hardwarem umožňujícím zpracovávat nekomprimované video dostává zákazník i kompletní balík odborníky uznávaného software: pro 3D animaci Lightwave v ceně 70.000 Kč, pro 2D animaci/rotoscoping je to Aura za 25.000 Kč a editaci videa zajišťuje Speed Razor VTE za dalších 75.000 Kč. Českým distributorem popisovaných produktů je společnost Syntex.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: