Softimage XSI a DS v Praze! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


3dscena

Softimage XSI a DS v Praze!

13. června 2000, 00.00 | Minulý týden byly poprvé v ČR prezentovány nové produkty společnosti Softimage. Jaká je SUMATRA a proč se jmenuje XSI se dozvíte v naší reportáži.

Německá pobočka Softimage ve spolupráci se společností Visual Connection uspořádala v Praze oficiální prezentaci nových systémů této značky. V útulných prostorách kina MAT byly v praxi prezentovány Softimage DS a XSI. Oba systémy byly instalovány na počítačích s procesorem Intel a operačním systémem Windows NT. Všichni přítomní tak měli možnost vidět schopnosti obou systému přímo v praxi. U systému XSI šlo o první prezentaci u nás, která byla součástí celoevropského turné.

Nová platforma Softimage
Vývoj systému XSI označovaného dříve jako Sumatra byl dlouhý a bolestivý. Softimage se rozhodl začít vysloveně na zelené louce a napsat nový moderní systém, který by se stal základem všech produktů této značky. Déle než 5 let pracovali vývojáři této společnosti na přípravě nového systému, který se stal základem nové generace produktů této značky.
Základem všech aplikací je takzvaný HAL (Hardware Abstractin Layer). Jde o universální rozhraní, které zprostředkovává přístup přímo k hardwarových prostředkům a navíc zajišťuje velice snadnou přenositelnost systému naprogramovaných nad ním. Portace jednotlivých systémů pak představuje pouze úpravu HALu pro danou platformu. Nové systémy budou k dispozici pro nejrůznější hardware. Praktický stejné programy bude běžet na SGI, Wintelu i na novém Itaniu. Celý systém je postaven na výkonu procesoru a nevyužívá žádné další akcelerátory. Při vývoji tohoto rozhraní jistě hrál velkou roli fakt, že společnosti Intel a Microsoft se aktivně finančně podílely na vývoji. Nicméně z uživatelského pohledu je důležité, že systém nebude závislý na speciálních ovladačích a pro zvýšení výkonu systému bude stačit zakoupení lepšího procesoru.

Softimage XSI
Nově představovaný systém XSI byl dlouho vyvíjen pod označením Sumatra, které se stalo legendou. I zástupci výrobce přiznali, že čekání bylo hodně dlouhé a někteří uživatelé systémů Softimage čekat nevydrželi. Nakonec jsme se dočkali opravdu skvostného systému s novým jménem.
XSI je zcela nový 3D animační systém s rozhraním podobným jako systém DS, nicméně hodně se lišícím od klasické SoftImage 3. Filosofie naštěstí zůstává stále stejné, ale rozhraní se poměrně hodně změnilo. Proto je k tomuto systému bezplatně dodávána i licence starší verze, aby uživatelé mohli pomalu přejít od straší verze k novější.
Z celé prezentace doslova čišela hrdost prezentátorů, kterou nešlo přehlédnout. A nebylo se čemu divit. Na jednoprocesorovém počítači byla prezentována celá řada komplikovaných animací, u kterých probíhala práce doslova v reálném čase včetně náhledů a animace drátových modelů. Navíc ani renderování výřezů scény nikdy nezabralo více jak několik desítek sekund. Zrychlení oproti staršímu systému je evidentní.
Další hodně zdůrazňovanou novinkou je výrazná integrace se systémem DS a snaha o prosazení formátu XSI jako standardu. Soubory XSI by se měli stát univerzálním formátem, který by dopravil data o 3D scéně až k uživateli, kde by došlo k renderingu a zobrazení. Již nyní si můžete z webu SoftImage stáhnout plug-in pro váš prohlížeč zdarma.

Závěrem
Prezentace jasně ukázala, že společnost Softimage byla, je a bude jednou z vedoucích vývojových laboratoří v oblasti profesionální grafiky a zpracování videa. Nová platforma je postavena tak, aby umožňovala snadné přenesení na libovolnou platformu a rychlou výrobu dalších nástaveb. Softimage podporuje i programátory třetích firem a to jak zveřejněním některých formátů, tak i dobře připravenou podporou přímo v aplikacích.
Na prezentaci zaznělo i ujištění, že Softimage si uvědomuje finanční náročnost nákupu těchto systémů a udělá vše pro zpřístupnění systémů případným zájemcům o vyzkoušení či koupi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: