Rhinoceros: Modelování matice - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3dscena

Rhinoceros: Modelování matice

3D matice

16. února 2001, 00.00 | V tomto tutoriálu si opět ukážeme, jak modelovat reálné předměty ve Rhinu. Tentokrát bude vzorem matice M20 dle ČSN 02 1401.

V tomto tutoriálu si ukážeme, jak modelovat matici M20 dle ČSN 02 1401.

Dle normy jsou rozměry:

s=30 mm
P=2.5 mm
m=16 mm
R=0.361 mm
D=20 mm
D1=17.294 mm
D2=18.376 mm

Tento tutoriál, jak jste již poznali, bude velmi podrobný a výsledný model bude přesný.

Legenda

Cesta v menu
Příkaz
Číselná hodnota do příkazové řádky

Prvním krokem bude vytvoření šestihranu. Příkazem Polygon s parametrem C (Ikona Curve > Polygon > Center, Radius). Počet stran zadáme 6 a střed určíme v bodě 0,0,0 zadáním do příkazového řádku. Teď zadáme rádius, což je 15 (polovina z 30). Pokud nemáme zapnuto Ortho, zapneme si jej klávesou F8. Pomocí módu ortho určíme natočení šestihranu. Udělejme to jako na obrázku.

Příklad


Dalším krokem bude vytažení šestihranu. Příkazem Extrude (Ikona Surface > Extrude) jej vytáhneme do kladného směru +16. Poté příkazem Cap (Ikona Solid / Cap Planar Holes) uzavřu vytažený profil šestihranu a vytvořím tak těleso.

Příklad


Každá matice je na obou stranách zkosena pod úhlem 30°. To provedeme tak, že si vytvoříme úsečku pod úhlem 30°. Zadáme příkaz Line (Ikona Surface > Curve > Line > Single Line), vybereme bod a zadáme do příkazového řádku <30 a tím nám bude další bod skákat po 30° od počátku. Úsečku udělejte dost dlouhou.

Příklad


Druhou úsečku vytvoříme i na druhé straně. Z těchto dvou úseček vytvoříme plochu příkazem Revolve (Ikona Surface > Revolve). Vybereme první úsečku a poté zadáme dva body osy rotace. První 0,0,0 a druhý 0,0,10 (je jedno, jaká bude souřadnice z, protože druhý bod udává směr). Zobrazí se nám dialogový panel pro Revolve (Orotuj), který necháme tak, jak je (Exact, 0-360).

Příklad


Provedeme ještě jednou pro druhou úsečku.

Příklad


Teď přichází na řadu ořezání. Použijem příkaz Trim (Ikona Edit > Trim). Vybereme kuželovou plochu a pak samotný šestihran. A co se nám stalo? Zmizel nám horní šestiúhelník. Takže použijeme UNDO a vytažený šestihran rozložíme příkazem Explode (Ikona Edit > Explode). Zopakujeme ořezání, ale tentokrát vybereme postupně všechny rohy. Potom vybereme stěny šestihranu a ořízneme jimi kužel. Postup zopakujeme u spodního kuželu.

Příklad


Teď budeme dělat vniřní část matice. Vytvoříme si profil, který potom orotujeme. Vnitřní úkos je také pod úhlem 30° (tedy plný úhel 120°). Takže si vytvoříme úsečku z bodu 0,0,0 do bodu 0,0,17. Použijeme příkaz Offset (Ikona Edit > Curve > Offset) pro vytvoření ekvidistanty (rovnoběžky). Zadáme hodnotu 8.647 (17.294/2) a ukážeme směrem doprava. Uděláme ještě jednu rovnoběžku o 1.5 větší. Potom vytvoříme úsečky pod 30° tak, aby procházely konci matice a druhou rovnoběžkou, kterou jsme teď vytvořili. Výsledek je zobrazen na obrázku.

Příklad


Úsečky ořežeme do profilu, spojíme příkazem Join (Ikona Edit > Join) a orotujem jej kolem bodu 0,0,0 a 0,0,10. Vznikne nám vnitřní plocha bez závitu. Tou ořízneme zkosené šestihrany na obou stranách a potom jimi ořízneme samotnou plochu. Všimli jste si, že nejde ořezat naše orotovaná plocha? Je to tím, že Rhino neumí ořezávat spojené plochy najednou. Musíme opět rozložit příkazem Explode.

Příklad


Nyní budeme dělat závit. Nejdříve si vytvoříme šroubovici, po které budeme vést profil závitu. Příkazem Helix (Ikona Curve > Helix) vytvoříme šroubovici. Zadáme první bod její osy 0,0,-3 (abychom postupně nabíhali se závitem do materiálu) a druhý bod osy 0,0,19.5. Tím získáme šroubovici o 9 závitech protože rozdíl z-ových souřadnic činí 22.5. Potom zadáme poloměr šroubovice 8.647 (17.294/2) a její startovní bod. Zobrazí se nám dialogové okno s nastavením šroubovice. Zde si nastavíme volbu Pitch (Výška jednoho závitu) na 2.5 (stoupání).

Příklad


Příklad


Teď si vytvoříme profil. Rovnoběžnou úsečku ve vzdálenosti 10.147 od osy, kterou jsme již udělali, si posuneme svisle dolů k počátku šroubovice. Vytvoříme si osu profilu (vede počátkem šroubovice). Spočítáme si H ze vztahu H=(P/2)/(tg(30°))=2.165. Uděláme si rovnoběžku s osou ve vzdálenosti 9.188 (18.376/2). Od té pak rovnoběžku na obě strany o 1.0825 (H/2). Teď vytvoříme čáru profilu z bodu blíže ke středu šroubovice pod úhlem 30°.

Příklad


Toto rameno si ozrcadlíme (kvůli zaoblení) o jedno stoupání. Použijeme příkaz CircleTTT (Ikona Curve > Circle > Tangent to 3 Curves) a ukážeme na první rameno, ozrcadlené rameno a na rovnoběžku ve vzdálenosti 10.147. Vznikne nám zaoblení, které ořízneme. Výsledný profil spojíme.

Příklad


Měl by se přesně nacházet kolmo k počátku šroubovice. Pokud ne, tak si jej nastavíme pomocí příkazu OrientPerpToCrv (Ikona Transform / Orient / On Curve). No a už stačí jenom vytáhnout po cestě příkazem Sweep1 (Ikona Surface > Sweep 1 Rail). Vybereme nejdříve šroubovici a potom profil závitu. V dialogovém oknu si nastavíme volbu Style na Roadlike - Top a potvrdím.

Příklad


Teď už nám zbývá jenom ořezat závit.

Nastavit barvu, odrazivost na 100 ve vlastnostech a vyrendrovat.

Příklad


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: