Cintiq 15 X - kresli si na mě! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


skenerista, osvitář

Cintiq 15 X - kresli si na mě!

LCD tablet

27. února 2002, 00.00 | Zřejmě zatím jediný LCD tablet Cintiq 15, který v ČR je, se díky společnosti Conquest dostal až na náš redakční stůl. A jak se nám tento monitor, který je zároveň tabletem, líbil?

Cintiq 15 ležící Práce s tabletem vyžaduje něco cviku - téměř každý, kdo se poprvé chopil pera a začal kreslit na tabletu, si musel zvykat na schizofrenii, kdy jednou rukou kreslíte, ale co kreslíte - vidíte na monitoru. Eliminovat tuto schizofrenii a učinit práci s tabletem co nejpřirozenější byl asi hlavní důvod, proč byly vymyšleny LCD tablety).

Cintiq 15 je nástupcem předchozího LCD tabletu, který společnost Wacom uvedla na trh. Oproti svému předchůdci, PL 500, je však podstatně levnější. A nižší cena se v tomto případě kupodivu snoubí s celou řadou vylepšení - kupříkladu oproti 256 úrovním přítlaku, které nabízel PL 500, jich Cintiq nabízí rovných 512. Příliš nepřekvapí, že Citiq 15X získal v kategorii nejlepší polohovací zařízení cenu Macworld Eddy.

LCD tablet téměř úplně sklopený
LCD tablet téměř úplně "sklopený".
Přípravy
Po nedočkavém vybalování instalujeme monitor na stůl a zkoušíme všemožné polohy, ve kterých se může nacházet. Následuje fáze propojování a připojování - tady si můžete vybrat - monitor podporuje standardní VGA připojení, ale také DVI (Digital Video Interface - seznam Wacomem otestovaných a doporučených karet je zde), tablet lze připojit buď sériově nebo přes USB rozhraní. Nejprve je zapotřebí připojit monitor - u Maců bez potíží, u Windows 98 ne zcela; několikrát se pokusily nabízený ovladač ignorovat a spokojit se s defaultním monitorem. Na třetí pokus se jim to naštěstí podařilo rozmluvit.

Po připojení monitoru a odpojení počítače nastává fáze propojení tabletu a instalace patřičných ovladačů. Tady nastaly komplikace trochu větší - pro Mac OS X (10.1.3) nebyl na instalačním CD správný ovladač, proto bylo zapotřebí ho stáhnout z Internetu (pro desítku je dostupná betaverze - je ale pravděpodobné, že ovladač nebudete muset stahovat, protože podle informací distributora už ho aktuální verze instalačního CD obsahuje). Devítková verze ovladačů na CD byla, instalace proběhla bez problémů. Pokud jde o Windows, po počátečním zaškobrtnutí proběhla instalace ovladače pro tablet vcelku bez problémů.

Pohled na zadní část - sklápěcí noha, část s konektory je odkrytá.
Pohled na zadní část - sklápěcí noha, část s konektory je odkrytá.

Monitor
Už na první pohled působil monitor velmi příjemně. Vzhledem ke kombinované funkci monitor - tablet lze stojánek nastavit do nejrůznějších poloh v rozmezí 18 - 73 stupňů. Případně ho můžete stojánku zbavit a položit si Cintiq na klín jako skicák. Umožňuje-li to vaše grafická karta, můžete Cintiq používat rovněž jako druhý monitor.

Příjemným překvapením byl obraz - po technické stránce má monitor parametry, které jsou sice dobré, nikoli však dech beroucí (15" úhlopříčka, což odpovídá aktivní ploše 17" CRT monitoru, podpora plných 24bitových barev, rozlišení 1024 * 768). Přesto bylo vykreslení obrazu čisté, jasné a pro oko skutečně příjemné - za nejrůznějších světelných podmínek. Obraz samotný lze bez problémů pozorovat pod úhlem až 160 stupňů.

Stojící - tentokrát spíš jako monitor.
Stojící - tentokrát spíš jako monitor.

Tablet
K tabletu je dodáváno dvoutlačítkové pero Cintiq, vybavené programovatelnou "gumou", s 512 úrovněmi přítlaku, které si můžete odložit do stojánku umístěného na okraji displeje (kam si stojánek umístíte, jak bude nakloněný - to záleží jen na vašem osobním vkusu). Toto pero je bohužel jediné, které můžete s Cintiq-em použít - další nástroje Cintiq nepodporuje. Kalibrace pera je dvoukroková - což pro běžnou práci sice stačí, ale zjednodušenost kalibrace se může projevit na přesnosti pera. V našem případě docházelo k drobným odchylkám zejména v horním pravém rohu obrazovky, bez ohledu na náklon pera při kalibraci - na druhou stranu, odchylky to byly skutečně drobné.) Z důvodů, které se nám nepodařilo zjistit, došlo jak na MAC, tak ve Windows (tam dokonce několikrát) k téže věci - kurzor náhle "uskočil" o dobrých deset centimetrů a tak byl tablet tak trochu na dálkové ovládání. Po restartu tyto problémy zmizely.

Pokud jde o samotnou práci - velkou předností Cintiq-u je povrch LCD displeje - tabletu. Oproti "hladkým" povrchům si tentokrát dali tvůrci záležet a vybavili tablet povrchem, který při práci klade podobný odpor, jako papír (i když aspoň pro mě osobně by se o pocitu, jako když kreslíte na papír, mluvit nedalo. Ostatně, není papír jako papír, že...). Tato vlastnost povrchu je pro práci velmi příjemná - a navíc je jednodušší kreslit "přesně".

Tablet v akci.
Tablet v akci.

Hodnocení
Musím přiznat, že jsem trochu na pochybách, kdo je (u nás - nemluvíme o USA) vhodnou cílovou skupinou pro tento LCD tablet. I když je jeho cena (oproti předchůdci) výrazně nižší, pořád jde o cca 70 000 Kč, za které můžete pořídit monitor 21" spolu s A3 tabletem. Na druhou stranu - přijdete o možnost položit si monitor na klín a prostě si kreslit. A to může být v některých (nejen) grafických disciplínách víc než příjemné - kupříkladu v oblasti průmyslového návrhářství, pro ovládání digitálního střihu videa a zvuku a podobně může Cintiq ušetřit hodně času i nervů. Kromě toho je možnost kreslit na obrazovku docela slušně návyková - přiznám se, že sama jsem si na Cintiq zvykla hodně rychle. A když jednoho dne zmizel z mého pracovního stolu, zjistila jsem s nemalým překvapením, že mi vlastně docela chybí. Takže informace od distributora, že v této chvíli jsou již čtyři Cintiq-y prodány, není zase až tolik překvapivá.

Rozměry: 40,64 x 34,04 x 5,33 cm
Velikost LCD obrazovky: 15"
Aktivní oblast LCD obrazovky: 30,48 x 22,86 cm
Maximální rozlišení: 1024 x 768 (XGA)
Rozlišení tabletu: 1016 dpi
Dodávaný software: Corel Painter Classic a Wacom PenTools
Podporované OS: Mac OS 8.6, 9, 10.1 nebo vyšší, Windows 95, 98, Me, NT, 2000, XP, SGI IRIX (IRIX 6.5) Sun Solaris 2.6, 7 nebo 8 (pro SGI a Sun je zapotřebí dokoupit Wacom Unix Kit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: