Wacom PL 500 - LCD k počmárání - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


poptávky po fotografiích

Wacom PL 500 - LCD k počmárání

4. září 2000, 00.00 | Společnost Wacom představila plně digitální 15" LCD displej kombinovaný s tabletem. Jaký je digitální blok za 4.000 USD?

LCD displeje jsou možná trochu módní záležitostí, ale pomaličku si hledají cestu i mezi grafiky. Jako alternativa CRT monitoru jsou stále poměrně drahé, ale jsou i speciální aplikace, kde prostě nemají konkurenci. Dobrým příkladem je novy Wacom PL500, což je 15" displej kombinovaný s tablet.

Představte si zcela plochý LCD displej s tloušťkou silnějšího bloku (cca 5cm), který si prostě položíte na klín a začnete po něm kreslit perem. Kresba s okamžitě přenáší do grafické aplikace a zobrazuje se na displeji. To je nejtradičnější forma využití tohoto produktu. Samozřejmě se dá používat jako běžný monitor s možností dotykového ovládání, ale s perem a na klíně to je to správné ořechové.

PL 500 jako displej
Pokud se podíváme na nový produkt, jako na zobrazovací zařízení, charakteristika je následující: Úhlopříčka aktivní plochy je přesně 15" tedy srovnatelná plocha se 17" monitorem. Rozlišení 1024 x 768 bodů je zcela adekvátní k úhlopříčce a dá se pro grafickou práci použít, i když nějaký ten bodík navrch by se jistě ocenil. Displej je schopen zobrazovat plné 24 bit. Barvy, takže i v tomto ohledu se CRTčku vyrovná. Navíc je displej plně digitální a podporuje přímé připojení přes DVI konektor. Bohužel výrobce neuvádí zorný úhel, který je většinou hlavním limitem pro grafické nasazení. Aktivní TFT displej by však měl být srovnatelný se špičkovými modely současnosti. Rozměry displeje jsou 417 x 363 x 50 mm, hmotnost výrobce neuvádí.

PL 500 jako tablet
Celá plocha LCD displeje je aktivní i jako tlakocitlivý tablet. Zařízení rozpoznává 256 úrovní přítlaku a je schopno zaznamenat i náklon pera. Pero samotné není nijak napájeno a není ani připojeno k tabletu. Kromě hrotu je vybaveno i "gumou". Snímací rozlišení je 1016 linek na jeden palec, což odpovídá špičkovým myším. Odezva zobrazování by měla být limitována pouze výkonem počítače a grafické aplikace.

Kompatibilita
Digitální vstup samozřejmě omezuje možnost připojení displeje pouze na karty s tímto rozhraním. Nicméně na trhu je již poměrně slušná sbírka moderních akcelerátorů s DVI rozhraním. Namátkou můžeme jmenovat ATI Rage Fury Pro, Matrox Millenium G400 s rozšiřující kartou či Number 9 SR9. Pro uživatele počítačů Apple G4 je potěšující podpora pro ATI Xclaim 3D Plus či již zmíněnou Fury Pro. Ovladače jsou k dispozici pro Windows 95, 98, 2000 a NT. Nechybí podpora MacOS 7.0 a vyšší.

Závěr
Tablet jsme měli možnost v praxi vidět na konferenci Seybold, na které vzbuzoval velký zájemkolemjdoucích. Jedná se skvělou alternativu ovládání blízkou klasickým kreslířským technikám, která představuje výrazně kvalitnější alternativu myši. Podle společnosti Wacom se zařízení začne prodávat v nejbližších týdnech za cenu těsně pod 4.000 USD. Cena je ve srovnání s klasickými digitálními LCD displeji není o tolik vyšší, což je rozhodně plus pro Wacom.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: