Novinky ze světa publikačního průmyslu (9. - 10. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotograf

Novinky ze světa publikačního průmyslu (9. - 10. týden/2007)

lcd trend

7. března 2007, 00.00 | Společnost Adobe oznámila, že koncem března představí dlouho očekávanou Creative Suite 3. K dispozici jsou upgrady produktů společnosti Enfocus Software pro preflight a editaci PDF, společnost MediaDex pak uvedla novou verzi svého správce digitálních zdrojů, jež vychází ze známého řešení Cumulus Canto. Takové jsou novinky, kterými se blíže zabýváme v našem pravidelném přehledu.

Společnost Adobe oznámila, že koncem března představí dlouho očekávanou Creative Suite 3. K dispozici jsou upgrady produktů společnosti Enfocus Software pro preflight a editaci PDF, společnost MediaDex pak uvedla novou verzi svého správce digitálních zdrojů, jež vychází ze známého řešení Cumulus Canto. Takové jsou novinky, kterými se blíže zabýváme v našem pravidelném přehledu.

Adobe představí Creative Suite 3 dne 27. 3.

Dlouho očekávaný balík publikačních aplikací společnosti Adobe Creative Suite 3 se dočká svého představení 27. března tohoto roku. Na daný den je plánována speciální akce, jež proběhne v New Yorku a z které bude vysílán příslušný webcast (pravděpodobně ve 21:30 našeho času). Dá se pak samozřejmě očekávat zveřejnění podrobnějších informací na produktových stránkách Adobe. Uvedení ještě neznamená prodej, s tím bude možno počítat teprve někdy v průběhu dubna či května.

Adobe je zatím poměrně skoupá na informace o tom, jak konkrétně bude nová Suite vypadat. Jen na obecné rovině je online upoutávka (dle našeho názoru nepříliš povedená) "What's In the Box", zveřejněná na YouTube a stránce www.whatisinthebox.co.uk, pod pojmem "největší vydání softwaru za 25 let historie Adobe" (výrok představitelů Adobe) si lze představit leccos.

bull910-2007-1f.jpg

Budou mít nové produkty Adobe tyhle ikonky?

Nicméně z dřívějších spekulací i informací zveřejněných přímo Adobe je možno o tváři a poslání daného balíku získat přece jen trochu konkrétnější představu. Předpokládá se především, že Creative Suite bude zřejmě k dispozici ve více podobách než kdy dříve. Adobe už nyní mimo verze Standard (Photoshop, InDesign, Illustrator, Bridge, Version Cue) a Premium (kromě aplikací verze Standard obsahuje i Acrobat 8 Professional a GoLive, v podobě 2.3 je pak přibalen i Dreamweaver) distribuuje například Production Studio (Photoshop a Illustrator doplněný o Premiere Pro, After Effects a další aplikace pro zpracování videa a grafiky) či Web Bundle (Creative Suite 2.3 Premium a Macromedia Studio 8), v souvislosti s uvedením betaverze Photoshopu CS3 před koncem loňského roku se hodně mluvilo o tom, že Adobe tentokrát daný produkt nabídne i v podobách zaměřených na oblast zpracování videa či vědecké a medicínské grafiky atp.

Takřka zcela jistý je také výskyt nových verzí aplikací pro webdesign, které Adobe získala od společnosti Macromedia. K dispozici bude tak Dreamweaver pro tvorbu webových stránek (v CS3 nahradí GoLive, jež by měla být i nadále k dispozici coby samostatný produkt) a Flash pro tvorbu elektronických animací, namísto ImageReady by měl být nyní Photoshop pro tvorbu webové grafiky doplněn aplikací Fireworks (ta se ale v betaverzi Photoshopu CS3 nevyskytuje, mnohé dosavadní funkce ImageReady jsou zde převzaty samotným Photoshopem).

aphcs3-1-3f.jpg

Rozhraní betaverze Photoshopu CS3

Díky betaverzi Photoshopu se dají tušit změny v rozhraní jednotlivých aplikací Suite, zejména při práci s paletkami – někteří nový přístup zatracují, mnozí ale spíše chválí. Řady zajímavých vylepšení se dočká správce publikačních zdrojů Bridge, podle betaverze zveřejněné s Photoshopem CS3 nicméně stále zůstává na štíru s výkonem. (O nové podobě Photoshopu i Bridge jsme podrobněji referovali na stránkách Grafiky v odpovídajícím seriálu.) Preview Photoshopu naopak výkonem příjemně překvapil. Jak to nakonec s výkonem dopadne v případě ostré Windows podoby Suite (kompatibilní by měl být daný balík s Windows XP a Windows Vista), zatím nevíme, potěšeni v daném ohledu ale určitě budou majitelé Intel Maců, neboť Creative Suite 3 bude Universal Binary (a společnost Apple se tak bude zřejmě moci těšit na zvýšený odbyt Maců Pro).

Spekulovat lze i ohledně podoby české lokalizace, resp. podpory češtiny (a slovenštiny) vůbec. Podle některých tvrzení by měla být na vyšší úrovni a i základní IE podoba jednotlivých aplikací bude umět češtinu co se týká dělení, kontroly pravopisu či korektního zpracování české znakové sady (resp. Unicode).

Otázkou do diskuse je pak především ona revolučnost nové generace Adobe nástrojů proklamovaná výše citovaným výrokem Adobe - betaverzi Photoshopu CS3 a stejně tak i Acrobat 8 Professional (který bude v CS3 jistě také) vnímáme jako solidní, ale rozhodně ne dech beroucí update, nevíme samozřejmě, co vše si Adobe schovala do ostré verze. Předpokládat se pak dá další užší provázání jednotlivých nástrojů Suite, z toho co víme již z dřívějška pak lze očekávat, že třeba mnoho efektů Photoshopu bude nyní zabudováno přímo do InDesignu CS3, daná aplikace a zřejmě i další komponenty Suite by pak měly nabídnout novou koncepci práce s průhledností. Věříme dále, že kombinace InDesign-Dreamweaver poskytne minimálně stejné schopnosti souběžného tištěného a elektronického publikování, jako tomu dosud bylo v případě kombinace InDesign-GoLive, totéž snad bude platit i o spojení Illustrator-Flash v případě tištěné a interaktivní online grafiky.

Zajímavě působí rovněž zpráva, že Adobe hodlá poskytovat služby odlehčeného Photoshopu formou online služby: s rostoucí kvalitou internetového připojení by tak v budoucnu byly možné i obdobné služby pro online sazbu, webdesign atp. Novinek pak bude určitě mnohem více než jsme mohli naznačit v tomto článku, ale na jejich podrobnější odhalení si počkáme až do kýženého data, tj. 27. března.

Enfocus Software upgradoval své produkty

Známý výrobce řešení pro PDF workflow Enfocus Software představil nedávno upgrady většiny svých produktů. Zásadní inovací, společnou pro všechna dále uvedená řešení, je kompatibilita s Acrobatem 8 (a tedy i PDF 1.7) a existence v podobě Universal Binary (zvýšení výkonů na Intel Macích). Upgrade vlajkové lodi daného výrobce, tj. PitStopu Professional, pluginu pro preflight a editaci PDF, vedle zmíněné rozšířené kompatibility slibuje pouze rozšíření akcí pro automatizované zpracování o možnosti kontroly velikosti stránek. Verze 7.1 daného řešení je nicméně takto poskytována vlastníkům předchozích 7.x verzí zdarma, podrobnosti k upgradům z nižších verzí lze dohledat na serveru výrobce. Připomeňme pak, že PitStop 7 přišel s mnoha zajímavými a užitečnými novými funkcemi, které jsme již dříve představili v odpovídající recenzi.

pstop7-1f.jpg

Enfocus PitStop Professional 7 v akci

Nová verze řešení pro hromadný preflight a editaci PDF na bázi horkých složek, tedy PitStop Server 4, přináší kromě zmíněné kompatibility také plnou kompatibilitu s PitStopem 7.1. Znamená to tedy, že je nyní možné v obou aplikacích používat shodné preflightové profily, seznamy akcí a preflightové protokoly. Oba produkty jsou přitom založeny na stejné PDF Library, takže nyní lze i v Serveru používat všechny pokročilé možnosti zpracování, jaké přinesl PitStop Professional 7. Zvýšená by rovněž měla být odolnost při zpracování problémových PDF (přesun do "karantény", upozornění e-mailem, protokolování problémů), protokoly provedených činností jsou nyní k dispozici nejen v PDF, ale i XML (pro přenos do databází, automatizované zpracování apod.). Uživatelé mají také nyní k dispozici e-mailová upozornění na upgrady a updaty.

Verze 4.0 se pak dočkal i produkt Instant PDF, řešení umožňující tvorbu Enfocus Certified PDF z různých aplikací (kontrolou jejich výstupních prostředků). Nově tak dovoluje řídit výstup do PDF v QuarkXPressu 7 a Adobe Illustratoru 2 prostřednictvím odpovídajících zásuvných modulů. Pro přenos vytvořených PDF souborů je podporován aktivní i pasivní FTP mód. Slibovány jsou i zvýšení výkonu a snížení nároků na systémové zdroje. Preflightové profily, akce a PDF Library jsou identické s PitStopem Professional 7.1 a Serverem 4.0.

MediaDex 2: nová verze správce digitálních zdrojů

Správce digitálních zdrojů Cumulus společnosti Canto není třeba v oblasti publikačního průmyslu ani příliš představovat. Za léta své existence si vydobyl významnou pozici na poli řešení daného typu, ke kterým patří dále třeba Extensis Portfolio či iView MediaPro. Poměrně překvapivě společnost Canto již před časem ukončila vývoj jednouživatelské podoby daného produktu, aby se pak soustředila výlučně na rozvoj enterprise podob tohoto řešení. Jednouživatelská verze – zaměřená na oblast kanceláří a amatérské zpracování (digitální fotografie apod.) – nicméně nezanikla, o její vývoj se v současnosti stará společnost MediaDex, která daný produkt nabízí pod stejnojmenným označením. Po počáteční verzi MediaDex 1, uvedené v polovině roku 2005, se teprve nyní uživatelé dočkali nové podoby 2. Ta je, stejně jako dříve, nabízena ve dvou podobách: Standard (49,95 USD) a Professional (79,95 USD). Základní funkce obou programů jsou identické, Professional podoba přidává podporu PDF, dokumentů Microsoft Office a RAW formátů. K dispozici je MediaDex pro platformy Windows (98 a vyšší) i Mac OS X (10.3 a vyšší).

bull910-2007-2f.jpg

Prostředí MediaDex 2

Stejně jako jiné produkty daného typu pracuje MediaDex s odkazy na zdroje uloženými v databázích – katalozích. Nový formát těchto katalogů, představený ve verzi 2, je optimalizován k ukládání velkých objemů dat a kompatibilní s katalogovým formátem Cumulusu 7. Je tedy možná výměna dat se stávajícími enterprise podobami Cumulusu. MediaDex 2 má také rozšířeny stávající schopnosti zpracování metadat a náhledů o podporu dalších formátů, mimo jiné JPEG2000, AVI či Paint Shopu Pro. Organizaci zdrojů nyní usnadní možnost přiřazení visaček a hvězdiček k jednotlivým záznamům. Tiskový výstup nabízí rozšířené možnosti konfigurace podoby výstupu, sada nastavení může být pro určený pohled uložena jako tisková šablona. K dispozici je i výstup záznamů do PDF.

Do hlavního okna aplikace byly přidány nové panely, které rozšiřují možnosti zpracování záznamů, mimo jiné je takto k dispozici Calendar Pane, dovolující zdroje vybírat podle data, Preview Pane pro náhledy a Thumbnail Pane pro miniatury. Konvertor obrázků nyní může při převodech hromadně aplikovat i ořez, rotaci, překlopení či několik filtrů (zaostření, rozmazání), změnit lze barvový prostor obrázku. Podrobněji bychom rádi MediaDex 2 přiblížili v nejbližší době ve zvláštní recenzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: