Pluginy InDesignu zdarma: Přehled - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:skenerista, osvitář

Pluginy InDesignu zdarma: Přehled

Adobe InDesign sazba

2. srpna 2006, 00.00 | I když bezplatných pluginů pro InDesign neexistuje tolik jako komerčních produktů, pár
se jich přece jen najde. A mohou být velmi užitečné při různých úkonech, například
organizování stylů, vkládání a úpravách textu či grafiky nebo třeba urychlení různých
činností v uživatelském rozhraní InDesignu. Více už v našem přiblížení.

S rostoucí popularitou Adobe InDesignu přibývá i odpovídajících rozšiřujících modulů - pluginů daného programu. Vedle řešení komerčních se takto občas vyskytne i nějaký ten plugin zdarma. Software daného typu většinou do InDesignu přidává pouze jednodušší funkcionalitu, obvykle i tak může být ale užitečný a jeho používání zde nic nestojí. Vzhledem k daným skutečnostem jsme se rozhodli připravit malý přehled produktů daného typu - věříme, že alespoň některé z nich budou pro naše čtenáře zajímavé. Pořadí produktů jsme volili podle jejich předpokládané atraktivity, i když se samozřejmě jedná o řazení ryze subjektivní.

RogueSheep StyleFlocker

StyleFlocker je produktem, který přijde vhod prakticky každému uživateli InDesignu. Dovoluje totiž organizovat a používat znakové, odstavcové a objektové styly InDesignu z prostředí jediné palety. Samotný InDesign přitom poskytuje pro každý daný typ stylu paletu samostatnou, což poněkud znepřehledňuje práci s danými prvky.

Styly jsou na paletě seskupovány do skupin - tzv. flocks, které fungují jako jakési složky, do kterých si uživatel umístí názvy požadovaných stylů. Nabízí se zde tedy možnost organizace například podle typu publikace, projektu apod. - způsob použití je pěkně vysvětlen v nápovědě produktu. Název stylu lze do flocku převzít z aktuálně označeného objektu InDesignu nebo přetáhnout z příslušné palety. Určitým omezením současné podoby produktu je podle nás to, že dovoluje pouze spravovat styly existující a nedovoluje vytvářet styly vlastní - pro to je třeba využít stávajících palet InDesignu. Produkt je k dispozici pro InDesign CS i CS2 na platformách Windows i Macintosh.

idplugfree1f

StyleFlocker

65bit Software Multido

Plugin Multido (ID CS i CS2, Mac/Win) dovoluje naráz v prostředí InDesignu odvolat či zopakovat naposledy provedené operace. K daným úkonům slouží odpovídající dvojice příkazů, která se přidá do nabídky Edit (Úpravy). Zohlednit lze takto až sto posledních operací.

Rorohiko: sada užitečných pluginů

Společnost Rorohiko je výrobcem, díky kterému se nabídka freewarových pluginů InDesignu rozrostla v poslední době opravdu značnou měrou. Produkty Rorohiko jsou poměrně užitečné utility, které byly původně napsány v JavaScriptu (resp. ExtendScriptu) a poté převedeny do podoby pluginu s pomocí řešení daného výrobce Active Page Item Developer. Ke svému spuštění proto potřebují odpovídající (opět bezplatnou) Active Page Item Runtime (Mac i Windows). S tou jsme mimochodem zaznamenali určité problémy co se týká stability InDesignu zejména při spouštění skriptů, netroufáme si ovšem danou skutečnost generalizovat, výrobce pak Runtme průběžně upgraduje.

Vzhledem k rozsáhlosti nabídky se na tomto místě spokojíme pouze se základním přiblížením poskytovaných pluginů. Začít můžeme u Place Auto-Synchronizeru, který provádí automatickou aktualizaci obsahu linkovaného textového či obrázkového souboru - vícenásobné vložení zde dovoluje částečně simulovat funkci synchronizovaného textu poskytovanou QuarkXPressem a také automaticky aktualizovat podobu periodicky vydávané publikace.

Velmi užitečný může být Image Library Loader: jedná se o prostředek pro vytvoření knihovny z obrázků uložených v zadaných složkách. Jinou pomůckou pro práci s obrázky je Place and Scale, který každý obrázek vložený do daného dokumentu automaticky zvětší/zmenší tak, aby měl zadané rozlišení. Zejména při práci s grafikou pak přijde ke slovu i Boxed Step and Repeat, řešení pro různorodé duplikování sestavy objektů v dokumentu.

Při práci s textem zaujme ChatterGoofy. Jedná se o řešení, které automaticky, na základě tzv. jazykové sady, generuje nesmyslný text, jímž vyplní zadaný textový rámeček. Ne nadarmo připomene daný produkt obdobný plugin Jabberwocky, používaný v QuarkXPressu - uživatelé mohou jazykové sady Jabberwocky používat v ChatterGoofy. Dále je k dispozici Text Exporter, který obsah všech či vybraných story v dokumentu uloží do jediného souboru, pod kontrolou je mimo jiné pořadí převodu a formát exportu. StoryParker pak dovoluje dočasně odložit (zaparkovat) určené stránkové položky na pracovní plochu (pro různé testovací či výstupní účely aj.), v případě story se takto odstaví všechny její textové rámečky naráz. Nabídku konečně uzavírají History Log (protokolování uživatelů daného dokumentu) a Sudoku Generator (jednoduchý generátor populární skládačky).

idplugfree2f

ChatterGoofy

Teacup Software PatternMaker

Nejednoho designéra zaujme určitě plugin společnosti Teacup Software PatternMaker. Jedná se o řešení, dovolující do libovolného rámečku InDesignu či textu převedeného na křivky vkládat plně nastavitelné patterny. Vložení vzoru je přitom velmi jednoduché, uživatel označí požadovaný rámeček, na paletce pluginu zvolí požadovaný vzor a pak interaktivně odladí parametry, kterých je obvykle celá řada. Možné je přiřazení barev, současná podoba pluginu ovšem podporuje pouze barvy procesní. Na vzory lze rovněž aplikovat i nativní efekty InDesignu (vržené stíny, zkosení apod.). Plugin není zapotřebí k zobrazení vytvořených vzorů a tedy ani jejich tisku či exportu do PDF: vytvořený pattern je totiž vlastně malým EPS souborem (velikost cca 2-3 kB) vloženým do dokumentu.

Plugin obsahuje v dodávce zdarma tři základní šablony pro tvorbu patternů, dalších 10 jich poskytuje komerční PatternPack (99 USD). Plugin je rovněž základem pro tvorbu čárových kódů v řešení BarcodeMaker (149 USD), které zaujme podporou devatenácti typů kódů a skriptovatelností.

idplugfree3f

PatternMaker

Knowbody Scale Alert a TuneIT

Společnost Knowbody má ve své nabídce řadu pluginů InDesignu, zdarma jsou nicméně jen dva. Scale Alert umí upozornit na obrázky v dokumentu, jejichž zvětšení, resp. rozlišení, se vymykají stanoveným hranicím. Plugin zobrazuje příslušný seznam obrázků a varuje při zadání pokynu k tisku dokumentu, možné je definování výjimek. Pro plnou funkčnost vyžaduje plugin registraci pomocí e-mailu výrobci, demoverze poskytovaná k downloadu je omezena na 5 obrázků. Plugin TuneIT pak poskytuje pro InDesign značně nezvyklou, ale opět pro leckoho zajímavou funkci: dovoluje z prostředí InDesignu kontrolovat hudební přehrávač Apple iTunes.

Bache SmartTransform

Plugin SmartTransform funguje pouze v InDesignu CS na platformě Macintosh. Zde dovoluje změnit hromadně nastavení rozměrů skupiny obrázků na specifickou šířku či výšku. Mimo triviálního stanovení příslušných hodnot lze využít například i změnu velikosti na hodnotu, přebranou z určitého obrázku. Pokud se uživatel rozhodne produkt používat, měl by věnovat alespoň 10 USD na dobročinné účely.

DTP Tools Tetris

Tetris společnosti DTP Tools slibuje trochu zábavy. Jak totiž jeho název naznačuje, jedná se o prostředek, který dovoluje si přímo v prostředí InDesignu zahrát dobře známou kultovní hru, včetně možnosti odeslat nahrané skóre do internetové Tetris Hall of Fame, ve které se porovnávají i celková skóre nahraná na platformách Mac a Windows.

InDesignSecrets

Plugin InDesignSecrets zobrazuje při spuštění InDesignu v angličtině různé tipy pro používání daného produktu. Autorem tipů je známý expert David Blatner, který daným způsobem tak trochu propaguje svůj server InDesign Secrets. Informace poskytované pluginem jsou průběžně updatované prostřednictvím Internetu. Jedná se o následníka řešení InTips, které zaniklo s koupí jeho provozovatele - společnosti ALAP - společností Quark.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: