Novinky ze světa publikačního průmyslu (27.-28. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Novinky ze světa publikačního průmyslu (27.-28. týden/2006)

lcd trend

12. července 2006, 00.00 | Začátek července neznamenal tentokrát v publikačním průmyslu okurkovou sezónu. Se
zajímavými produkty a technologiemi totiž přišly například OpenOffice.org, FileMaker,
Enfocus či Corel. Více již v našem pravidelném přehledu.

Začátek července neznamenal tentokrát v publikačním průmyslu okurkovou sezónu. Se zajímavými produkty a technologiemi totiž přišly například OpenOffice.org, FileMaker, Enfocus či Corel. Více již v našem pravidelném přehledu.

OpenOffice.org ve verzi 2.0.3

Stále populárnější bezplatný balík kancelářských aplikací OpenOffice.org se nedávno dočkal setinkového upgradu. Ten se zaměřuje především na zlepšení rychlosti a bezpečnosti jednotlivých komponent OpenOffice. Urychlení výpočtů až o 25 % takto slibuje tabulkový kalkulátor Calc. Opraveny byly bezpečnostní chyby, které dříve dovolovaly zneužití, resp. spouštění nežádoucího kódu prostřednictvím Java Appletů, maker či přetečení bufferu v OpenDocument Formatu - především dané úpravy by měly být důvodem k upgradu pro většinu uživatelů.

Vylepšena byla kompatibilita s aplikacemi Microsoft Office, dokument OpenOfice je možno přímo z prostředí programu odeslat e-mailem automaticky převedený do příslušného formátu Microsoft Office. OpenOffice je nyní lépe integrována do prostředí Mac OS X (technologie Fondu, podpora pro Intel Macy). Vylepšení doznal i export do PDF, když nyní dovoluje různorodým způsobem nastavit výchozí zobrazení dokumentu, změny k lepšímu se týkají i kontroly pravopisu a dělení slov. K dispozici je rovněž kontrola aktualizací, která nicméně spočívá pouze v otevření příslušné WWW stránky s aktualizačním softwarem ke stažení. Podrobný popis všech změn je možno najít na stránkách projektu, kde si lze (nebo též na českých stránkách) rovněž stáhnout novou podobu ve verzích pro Linux, Solaris, Windows či Mac OS X.

bull1920-1f.jpg

Nová nastavení exportu do PDF v OpenOffice.org 2.0.3

Nikon uvádí trial verzi Capture NX

Již několikrát jsme na Grafice informovali o tom, že společnost Nikon chystá upgrade svého řešení Capture pro úpravu digitálních fotografií v JPEG, TIFF a především NEF (RAW formát Nikonu). Připravovaný Capture NX se takto vyznačuje především možností kvalitního "vyvoláním" NEF snímků a dále technologií UPoint (převzatou od společnosti Nik software, která Capture NX pro Nikon vyvíjí) pro snadnou manipulaci s vybranými úseky obrázku. K dispozici jsou v něm dále i dávkové zpracování, color management či korekce distorze, všechny úpravy provedené se snímky mohou být nedestruktivní (klade nicméně značné nároky na výpočetní výkon a operační paměť). Produkt je k dispozici pro platformy Windows (XP/2000) i Macintosh (Mac OS X).

Capture NX by měl podle Nikonu oslovit nejširší základnu uživatelů fotoaparátů Nikon, možnostmi i cenovým nastavením se každopádně jedná o software zaměřený spíše na výkonné amatéry a profesionální fotografy. Všichni zájemci mohou nyní daný software bezplatně vyzkoušet prostřednictvím trial verze dostupné na serverech Nikonu. Do prodeje by se Capture NX měl dostat v průběhu června a to za cenu 149,95 USD. Pro bližší předběžné seznámení s Capture NX doporučujeme recenzi betaverze vydanou nedávno na Grafice.

FlightCheck Workflow končí

Společnost Makzware, známá zejména svými preflightovými produkty se společným označením FlightCheck, oznámila ukončení vývoje řešení FlightCheck Workflow (dříve MarkzScout). Připomeňme, že se zde jedná o produkt pro pokročilou automatizaci workflow úkonů na bázi horkých složek a vizuálních workflow diagramů, který se opírá o preflightovou technologii daného výrobce MarkzONE. Důvodem k ukončení vývoje jsou podle představitelů společnosti neuspokojivý prodej (připomeňme, že po původních 999 USD klesla před časem cena produktu na 399 USD) a nároky produktu na podporu a integraci. I po vyškrtnutí z oficiální nabídky lze nicméně Workflow získat na základě speciální objednávky, stávající uživatelé pak mohou počítat ještě s několika bezplatnými či příznivě zpoplatňovanými updaty, které budou zohledňovat především změny v MarkzONE. Spolu se zprávou o ukončení vývoje se jim takto dostává do rukou bezplatný upgrade nabízející podporu pro Adobe Creative Suite 2 a rozšířené možnosti zpracování PDF dokumentů. Pro případný cross-upgrade doporučuje Markzware uživatelům řešení Gradual Software z produktové řady SWITCH.

fc1f.gif

Workflow diagram ve FlightCheck Workflow

Corel Alta: editace fotografií či videa modulárně a online

Společnost Corel uvedla v těchto dnech novou technologii, resp. platformu, s kódovým označením Alta. Z víceméně obecných vyjádření, jež jsou k dispozici, se lze dozvědět, že se pod daným označením skrývá koncepce softwaru určeného k organizaci, zpracování a sdílení digitálních fotografií či videoklipů, který bude založen na modulárním principu a jehož služby budou realizovány prostřednictvím webových aplikací. Uživatel si tedy stáhne základní klientskou aplikaci, která zajistí jeho interakci s danými službami a bude rozšiřitelná podle potřeb s pomocí různých modulů.

První podoba Alta klienta by se měla objevit v bezplatné podobě na podzim letošního roku, počítá se i s rozšířenou verzí placenou. Podle společnosti Corel by měly výhod dané platformy využít různé partnerské subjekty, které budou moci prostřednictvím Alta poskytnout své služby. První vlaštovkou je zde oznámení integrace služby pro sdílení fotografií a videa Webshot provozované CNET Networks. Naznačená modulární koncepce by se pak měla později týkat vícero produktů z portfolia společnosti Corel.

FileMaker Pro 8.5: provázání databáze a Webu

Databázový program FileMaker je pro svou flexibilitu a intuitivnost velmi oblíbeným řešením mezi uživateli z oblasti publikačního průmyslu. Ti budou zcela jistě potěšeni jeho novou verzí, FileMakerem Pro 8.5 (k dispozici jsou i rozšířené podoby produktu označené přívlastky Advanced, Server a Server Advanced). Daný produkt totiž nabízí poměrně unikátní možnost integrovat do databázových záznamů zobrazení živých dat přebíraných z Internetu, resp. World Wide Webu. Zobrazení obsahu daného typu podporuje nový layout objekt Web Viewer Control, s jehož pomocí lze korektně zobrazit nejen HTML kód, ale též prakticky libovolný další formát s kterým se dnes na Webu setkáváme (Flash, QuickTime, PDF, SVG, Java applety či dokonce Word a Excel soubory). Vytvoření instance objektu daného typu je snadné, stačí zadat odpovídající odkaz, možné je i zobrazení obsahu, který odpovídá výsledkům prohledání webového serveru podle zadaných kritérií. Součástí dodávky produktu jsou přitom připravené odkazy pro řadu populárních webových služeb, např. server Wikipedia.

Využití daného nástroje může být poměrně pestré i v oblasti publikování. Stačí takto zmínit například možnost online trackingu zaslaných tiskovin, sledování stavu webových prezentací či přenášení ekonomických nebo plánovacích informací z podnikového intranetu.

Z dalších novinek je pak možno zmínit ještě skutečnost, že všechny podoby nového FileMakeru jsou k dispozici i coby Universal Binary pro Intel Macy (dále jsou k dispozici verze pro Windows a PowerMacy), což by u nich mělo přinést až více jak dvojnásobné zrychlení oproti dřívějším Mac podobám. K dispozici jsou rovněž nové objektové funkce a skripty, k získávání informací o daném řešení nyní slouží centralizované FileMaker Learning Center. FileMaker Pro 8.5 je ihned k dispozici za koncovou cenu 299 USD (doporučení pro USA), upgrade z verze 8 je za 99 USD. Ceny ostatních podob a další informace lze dohledat na serveru produktu.

bull2728-2006-1f.jpg

Záznam FileMakeru s linkovaným webovým obsahem

Enfocus Instant Barcode: nové řešení pro editaci a preflight čárových kódů

Společnost Enfocus Software nedávno rozšířila své produktové portfolio o poměrně překvapivé řešení. Její Instant Barcode totiž neslouží k preflightu PDF dokumentů jako jiné produkty daného výrobce (PitStop Professional, Instant PDF aj.) ale k tvorbě a kontrole čárových kódů, a to v prostředí Adobe Illustratoru. Podporovány jsou zde přitom mnohé používané systémy, jako EAN-8, Code 128, UPC/A, UPC/E, ISSN či ISBN. Mimo samotné tvorby prvků daného typu jsou k dispozici i pokročilé možnosti kontroly.správnosti čárových kódů (kontrolní součet, typ, výška, barvy, přetisky), vedle upozornění na nalezené chyby lze použít i možnosti automatických oprav. Produkt je k dispozici pro platformy Windows i Macintosh a to za shodnou cenu 249 euro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: