Extensis Portfolio Server 9.0: nová verze výkonného asset manageru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Extensis Portfolio Server 9.0: nová verze výkonného asset manageru

7. srpna 2009, 00.00 | Databázový server typu asset manažer se zpravidla spoléhá na univerzální řešení typu server/klient a stejně je tomu u poměrně výkonného multimediálního produktu Extensis Portfolio Server. Nová verze aplikace přináší aktualizované řešení serverové i klientské části tohoto profesionálně řešeného asset manageru, umožňujícího organizaci obsahu serveru z běžného desktopového klienta i přímo z prostředí webového prohlížeče. Přehled novinek deváté stěžejní verze Portfolio Serveru najdete v článku.

Extensis Portfolio Server je modulární systém databázového jádra napojeného na systém pro správu obsahu dokumentů, grafických dat a případně i multimediálních souborů, které mimo správy souborů dále obsahuje části pro publikování obsahu dat.

Řešení server/klient

Samotný Portfolio Server 9 je společností Extensis označován jako tzv. MediaRich server a lze jej provozovat pod Windows a Max OS X. Technologické parametry této de facto částečně webové aplikace kombinují například QuickTime, Javu a možnost práce s dokumenty ve formátu Microsoft Open Office a využívají dále řadu jiných webových a databázových technologií, které se při instalaci integrují (či již jsou integrovány) do operačního systému.

Modulární části serveru pak pochopitelně stále běží na pozadí a obsluhují jednotlivé klienty, kteří mohou k databázi Portfolio Serveru 9 přistupovat z prostředí přehledného desktopového klienta, nebo přímo přes aplikaci v prostředí webového prohlížeče, která je tak jakousi zjednodušenou a neustále dostupnou variantou desktopové aplikace Portfolio Client.


Extensis Portfolio Server 9.0 - ukázkový přehled vytvořených uživatelských účtů a přiřazení kategorií přístupových práv


Extensis Portfolio Server 9.0 - správa a organizace obsahu souborového/multimediálního serveru přes webový prohlížeč

Novinky serveru a klienta

Některé nové funkce a vlastnosti Extensis Portfolio Server 9 najdeme i na Grafice On-line již představeného Universal Type Server 2.0, konkrétně se jedná například o novou (a podotýkám, že rychlejší) architekturu Java J2EE a především vylepšené prvky administrace i samotného Portfolio 9 klienta. Databázový server může být typu MySQL, Microsoft SQL Server a Oracle, poslední dvě ze zmíněných druhů databází vyžadují doplňkový plugin SQL Connect.

Výše zmíněný MediaRich server se stará o zpracování multimediálních souborů, které můžete podle nastavených uživatelských práv prohlížet, editovat a publikovat přes klienta i přímo z webového rozhraní, přičemž podporován je nově také Windows Server 2008. Webový klient nově využívá technologii Adobe FLEX (tzn. Flash), která se stará především o grafické rozhraní a jeho napojení na jednotlivé funkce serveru a klienta a volitelně může pro veškerou komunikaci se serverem využívat SSL šifrování.

Zjednodušená administrace Portfolio Serveru 9 umožňuje rychle nastavit jednotlivým klientům například práva pouze na prohlížení souborů, jejich úpravy, publikování či oprávnění pro správu a manipulaci se soubory. Vylepšená je dále správa metadat, které lze v rámci jednotlivých klientů využívat ve formátech/standardech EXIF, IPTC, a XMP, podporována jsou také metadata dokumentů Microsoft Office. Díky rozšířené podpoře typů souborů a RAW snímků (zde přichází ke slovu QuickTime) by si měl Portfolio Server/Client 9 poradit se všemi nejpoužívanějšími grafickými, textovými a multimediálními soubory pro Windows a Mac OS X, pro které by měl být klient schopen generovat náhledy dokumentů a extrahovat jejich metadata – jak ovšem všichni víme, praxe se od teorie občas může dost lišit.

Webový klient umí EXIF a IPTC metadata automaticky synchronizovat a přiřadit je ke všem známým typům souborů. Klienta navíc můžete napojit například na aplikace rodiny produktů Adobe Creative Suite a používat jednotlivé editory pro úpravy souborů v databázi Portfolio Serveru.


Extensis Portfolio Server 9.0 - nastavení přístupových práv pro nadefinované kategorie uživatelů


Extensis Portfolio Server 9.0 - konfigurace portů pro přístup k různým pracovním a preferenčním sekcím serveru

Pouze pro firmy?

V podstatě ano. Extensis Portfolio Server je profesionálně navržený (a v praxi již osvědčený) systém centralizované správy a řízení databázového obsahu především v podobě grafických dat, multimediálních souborů a také běžných kancelářských i různých specializovaných formátů dokumentů - na rozdíl od Canto Cumulus 8 ovšem Extensis Portfolio Server 9 nemá zatím žádnou jednouživatelskou verzi, kterou by bylo možné prakticky využít. Jako takový tedy může Portfolio Server pracovat "sám se sebou", stávající řešení však vyžaduje serverovou a klientskou část zastoupenou např. desktop klientem.

Zkušební verzi Portfolio Server 9 si můžete stáhnout zdarma v návaznosti na uživatelskou registraci na webových stránkách společnosti Extensis.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: