ConceptDraw 7.0: diagramy a organizační schémata v novém - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


skenerista, osvitář

ConceptDraw 7.0: diagramy a organizační schémata v novém

11. června 2007, 00.00 | Již sedmá verze vektorového grafického editoru na tvorbu nejrůznějších síťových schémat, organizačních, vývojových a databázových diagramů a další specializovaných designů přináší několik novinek, na které se teď společně podíváme.

ConceptDraw 7.0 společnosti Computer Systems Odessa je výkonný vektorový grafický editor, který patří do stejné kategorie jako například Microsoft Visio a je tedy určený na tvorbu specializované obchodní, elektrotechnické, prezentační a především různých druhů schematické grafiky. Klasické vektorové ilustrace ani DTP tedy v ConceptDraw nevyrobíte (no vlastně částečně ano, ale pouze se značným úsilím), zato nejrůznější diagramy a schémata vám zde půjdou od ruky velmi dobře.

ConceptDraw existuje ve verzích pro Mac OS X a Windows. Jen pro připomenutí – pro oba operační systémy je k dispozici celá řada variant editoru s různým zaměřením, vlastnostmi, odlišnými sadami objektů a pochopitelně i s odlišnou cenou. V nabídce najdeme například variantu ConceptDraw Business Suite na tvorbu obchodní grafiky a s tím souvisejících projektů a grafů, dále variantu ConceptDraw MINDMAP s rozšířenými kreslicími funkcemi pro organizaci a vizualizaci pracovních projektů, nápadů aj. Z dalších verzí zmíním třeba ConceptDraw Project pro grafickou vizualizaci produkčních činností, zdrojů a fondů a také ConceptDraw WebWave pro návrhy architektury webových stránek. Rodiny produktů ConceptDraw dále doplňuje ConceptDraw NetDiagrammer se specializací na návrhy a vizuální řešení počítačových sítí a také varianta ConceptDraw MEDICAL se specializací směřující do oblasti lékařství a biochemie.


ConceptDraw 7.0 - prostředí programu je sice relativně jednoduché, nabízí však solidní komfort práce a řadu rozmanitých editačních funkcí s manuálním či automatickým napojováním tvarů, klipartů a částí designu

Základní rysy editoru

Mezi hlavní přednosti ConceptDrawu patří především poměrně sofistikované kreslicí a schematické nástroje. Ty s pomocí vodicí mřížky, vodicích linek a funkcí pro distribuci a usazování objektů umožňují přesné a pohodlné rozmístění grafických prvků ve schématech, diagramech a dalších typech schematických projektů.

Systém inteligentních napojovacích prvků slouží taktéž k velmi pohodlnému napojování nejrůznějších konektorů, čar, šipek a jiných objektů, které je nutno navázat na sebe. U grafických dokumentů můžete využívat systém vrstev pro snazší organizaci specifických prvků ve skupinách v závislosti na typu projektů. Pro každý projekt máte k dispozici několik sad klipartů a objektových prvků řazených do knihoven podle dané kategorie grafických prvků. Jedná se například o objekty pro kancelářské projekty, síťové a organizační diagramy, venkovní exteriéry, elektrotechnická schémata, obchodní grafiku, formuláře, stavební architekturu, software, vědu a techniku, Internet/Web aj.

Ke každému grafickému objektu můžete samozřejmě přidat i textové popisky, které rovněž mají celou řadu speciálních vlastností. Především se jedná o formátování textů pro daný účely schémata či diagramu, a to včetně případného umístění textu na křivku, přizpůsobení tvaru a délky textu danému objektu, nastavení okrajů kolem textů apod. Samozřejmostí je podpora průhlednosti, standardní i uživatelské palety barev, volitelné výplně a textury a celá řada manipulačních a editačních operací.

Hotové projekty lze exportovat nejen v nativním formátu ConceptDrawu, ale též třeba jako PDF či HTML dokument, Flash nebo PowerPoint prezentaci, v XML formátu pro MS Visio či jako klasický bitmapový obrázek. Součástí ConceptDrawu je mimo mnoha knihoven objektů také poměrně propracovaný skriptovací jazyk ConceptDraw Basic s podporou XML datových struktur. Pomocí skriptů lze realizovat i náročnější interaktivní projekty například včetně integrovaných výpočetních modulů a napojení na databázi datových struktur.


ConceptDraw 7.0 - součástí programu je spousta knihoven s kliparty a vektorovými tvary pro snadnou tvorbu diagramů, schémat, elektrotechnických projektů a dokonce i objektů pro návrhy zahradních exteriérů

Novinky

První a okamžitě viditelnou novinkou je kompletně přepracované uživatelské rozhraní aplikace u verze pro Macintosh s volitelnými uživatelskými lištami nástrojů a plovoucími okny. Plovoucí paletky si můžete rozmístit a zafixovat kdekoliv na obrazovce, u verze ConceptDrawu pro Windows je to už delší dobu samozřejmostí. Nová je i paleta barev a velmi užitečné kapátko, se kterým lze rychle přebírat barvy textu, čar či výplní a kopírovat je na jiné objekty a grafické prvky.

Podobné inovace si verze pro Windows už zažila dříve, i zde však najdeme několik drobných rozdílů u ovládání palet a pracovních nástrojů. Jednou z takových novinek je například lepší vizuální znázornění měřících jednotek a především jejich rychlejší výběr jedním kliknutím myší přímo z pravítka, či klasickým způsobem ve vlastnostech objektů.

Podobně zjednodušeny byly tiskové operace, které zahrnují nový tiskový mód pro tisk jednotlivých stran a zrychlení tiskový engine. Celkově bylo zrychleno též vykreslování grafických objektů (a je to opravdu znát), a to až o 75 procent.

Prakticky každá verze editoru rozšířila počet dodávaných klipartů a ani ConceptDraw 7.0 není výjimkou. Novinkou jsou zejména grafické prvky a objekty pro obchodní grafiku, kliparty pro prezentace a mimo jiné také velmi zajímavá knihovna s objekty pro design interiérů a exteriérů.

Závěr

Novinek v sedmé verzi editoru rozhodně není tolik, aby se každému vyplatil upgrade na novou verzi za 149 USD, přičemž cena plná verze Professional je 299 USD. Kosmetický "facelifting" ocení zejména uživatelé počítačů Macintosh, šikovné je například i kapátko pro přenos barev mezi objekty. Nezanedbatelnou výhodou projektů ConceptDrawu je také 100% datová kompatibilita verzí pro Windows a Macintosh, a to až na úroveň knihoven objektů. Přesto všechno bych upgrade velmi dobře zvážil - pomůže vám v tom zkušební verze sedmé verze ConceptDrawu, kterou si můžete stáhnout na stránkách výrobce.


ConceptDraw 7.0 - součástí editoru je mnoho desítek šablon s různými druhy projektů z mnoha kategorií


ConceptDraw 7.0 - jednou z novinek je rozšířená a pohodlnější práce s měřícími jednotkami


ConceptDraw 7.0 - další novinkou je navýšený počet knihoven s objekty, které si můžete nechat zobrazit formou ikonky, textových popisek či jejich kombinace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: