Carousel: sdílení a editace digitálních fotografií podle Adobe - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Carousel: sdílení a editace digitálních fotografií podle Adobe

8. září 2011, 00.00 | Společnost Adobe představila nové, značně zajímavé řešení, dovolující sdílet a upravovat digitální fotografie napříč zařízeními a platformami, iPadem počínaje a desktopem konče. Přináší Carousel revoluci ve zpracování digitální fotografie?

Při příležitosti konference Photoshop World 2011 představila společnost Adobe nové řešení pro sdílení a zpracování digitálních fotografií. Adobe Carousel je aplikací, jenž bude v počáteční podobě dostupná pro Apple iOS, a tedy zařízení iPad, iPhone a iPod Touch, a dále Mac OS X, na příští rok jsou pak přislíbeny i verze pro Android a Microsoft Windows. Jedná se tedy o skutečně multiplatformní prostředek, jehož posláním je správa, prohlížení a editace digitálních fotografií uložených v online úložišti.

Tvůrce fotografií a vedle toho také třeba tým spolupracovníků bude díky Carousel schopen napříč zařízeními zpracovávat fotografie bez toho, že by se musel starat o komplikované synchronizace a přenosy snímků mezi jednotlivými zařízeními. Jednotlivé podoby Carousel budou přitom k dispozici zdarma. Uživatel ovšem bude platit měsíční či roční poplatky za používání online úložiště (viz dále).

Správa a prohlížení fotografií by v Carousel měly být intuitivní a příjemné zejména při použití multidotykového ovládání na tabletech. V repertoáru nedestruktivních úprav jsou například nastavení expozice, stínů, vyvážení bílé, jasu či kontrastu. K dispozici jsou i připravené sady nastavení označované jako Looks, dovolující uživatelům snadno experimentovat se vzhledem snímků.

Kvalitu zpracování garantuje fakt, že Carousel disponuje stejným enginem, jako Adobe Ligtroom, profesionální nástroj určený zejména ke zpracování RAW fotografií. Oproti danému řešení jsou ovšem možnosti Carouselu přece jen významně omezené, protože připravovaná první verze podporuje podle některých recenzí pouze editaci JPEG a nikoli RAW snímků, rovněž editační možnosti jsou oproti Lightroom výrazně menší.

Carousel spravuje fotografie v knihovnách, do kterých dovoluje jak importovat existující snímky, tak vkládat nové snímky pořízené s pomocí iOS zařízení. Knihovny jsou sdíleny online a jejich jakékoli změny (editace, změny, vkládání) se automaticky synchronizují napříč zařízeními s instalací Carouselu pro určitý online účet.

Snímky spravované prostřednictvím Carousel lze snadno sdílet jak za účelem prohlížení a stahování, tak i kvůli úpravám – přizvaní spolupracovníci přitom nemusí za používání Carousel platit žádné poplatky. Možné je snadné sdílení snímků prostřednictvím e-mailu a dále služeb Facebook, Twitter a Tumblt.

Carousel pro iOS a Mac OS X 10.7 Lion bude prostřednictvím Apple App Store k dispozici v průběhu září. Možné přitom bude stažení trial verzí fungujících po dobu 30 dnů.

Od ledna se bude subskripční plán nabízet za speciální zaváděcí cenu 59,99 USD ročně či 5,99 USD měsíčně, každý, kdo si Carousel předplatí za danou cenu bude mít garantovánu stejnou výši předplatného na dva roky. Po ukončení zaváděcí ceny bude Carousel nabízen za 99,99 USD ročně či 9,99 USD měsíčně.

Carousel se jeví jako zajímavý počin, který dovedně kombinuje různé známé koncepty a technologie do nového celku. Svým způsobem by takto mohl přinést malou revoluci ve zpracování digitální fotografie, svými funkcemi ovšem zatím spíše oslovuje amatérské uživatele (viz výše). Bude zajímavé sledovat, zda na profesionály zacílí až některá příští verze daného produktu či spíše nějaký jiný Adobe počin (cloud služba pro Lightroom apod.).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: