Canto Cumulus 8.0: nová verze známého asset manažeru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


skenerista, osvitář

Canto Cumulus 8.0: nová verze známého asset manažeru

17. července 2009, 00.00 | V pořadí již osmá stěžejní verze známého profesionálního asset manažeru Canto Cumulus přináší integrovaný scheduler propojený s e-mailem, umí automaticky generovat zprávy o obsahu serveru, má integrovaný editor grafických a multimediálních souborů a rozšiřuje podporu metadat, novinkou je navíc i jednouživatelská verze Cumulus Single User. Stručný přehled novinek balíku Cumulus 8 najdete v článku.

Rychlejší, chytřejší a opět o něco lépe ovladatelná je nová verze profesionálního asset manažeru Canto Cumulus (jehož instalací najdeme po celém světě více než 13 tisíc ve verzích pro Windows, Mac OS X a UNIX), což je na vnitropodnikový "asset" server nejvyšší kategorie velmi slušné číslo.

Osmá stěžejní verze Canto Cumulus serveru/klienta je stejně jako jeho předchůdce založena na multiplatformní architektuře server/klient a podporuje všechny nejpoužívanější standardy metadat EXIF a IPTC formáty počínaje a XMP a ANPA standardem konče. Přímou podporu mnoha desítek grafických a multimediálních souborů nemá smysl blíže rozvádět, za zmínku snad stojí jen možnost katalogizace několika variant CAD formátů, RAW fotografií a také různých kancelářských dokumentů.


Canto Cumulus 8.0 - jedna z hlavních konfiguračních sekcí Cumulus serveru

Novinky

Hlavní dvě novinky Canto Cumulus 8 spadají do oblasti statistických funkcí a editací obrazových souborů. Nyní si můžete nechat serverem vygenerovat podrobné statistické zprávy o akcích prováděných jednotlivými klienty včetně detailů o operacích se soubory typu kopírování, prohlížení, realizované konverzi do jiného formátu apod.

Grafické a multimediální soubory lze nově editovat přímo v Cumulus klientovi. K dispozici jsou základní editační operace typu oříznutí fotografií, konverze a různé image/color processingové filtry. Nové jsou i prohlížecí módy s nastavitelnou velikostí náhledů grafických dokumentů.


Canto Cumulus 8.0 - Cumulus klient s otevřeným ukázkovým katalogem s náhledy grafických a dalších typů souborů


Canto Cumulus 8.0 - editor IPTC metadat


Canto Cumulus 8.0 - prohlížeč fotografií a jiného grafického + multimediálního obsahu v Cumulus klientovi

Vyšší stupeň automatizace přináší katalogizační funkce, v rámci kterých lze nově zpracovat vybrané adresáře a v nastavených intervalech nechat znovu katalogizovat jejich obsah. Při katalogizacích a přiřazování metadat je díky využití vícejádrových procesorů Cumulus 8 výrazně rychlejší než předchozí verze. Komunikační funkce Canto Cumulus serveru v návaznosti na klienty jsou rozšířeny o tvorbu komentářů a práci s revizemi, komentáře lze navíc prohledávat.


Canto Cumulus 8.0 - souhrnný seznam vlastností vybrané fotografie


Canto Cumulus 8.0 - předvolby Cumulus klienta

Pro větší firmy i jednotlivé uživatele

Závěrem budu tentokrát pouze konstatovat, že obě "velké" varianty Canto Cumulus Workgroup (cena několik tisíc USD) a Enterprise serveru s průměrnou cenou instalace zhruba 40 tisíc USD jsou se svou dobře navrženou architekturou typu server/klient, celkovými možnostmi a pochopitelně i zmíněnou cenou zcela mimo možnosti jednotlivých uživatelů. Zcela jiná situace nastává ve vnitropodnikové sféře, i zde si však budou moci aplikaci dovolit pouze větší společnosti, kterým může centrální správa grafických dat a dokumentů přinést určitý řád a pohodlí při jejich prohlížení a manipulací s dokumenty.

Pro jednotlivé uživatele je naopak určena nová varianta Cumulus Single User (po více než dvou letech opět zařazená do portfolia produktů Canto), ohlášená začátkem července 2009. Canto Cumulus Single User nabízí některé z hlavních technologií pro katalogizaci, třídění, zobrazování a manipulaci s grafickými, kancelářskými a multimediálními soubory včetně podpory EXIF, IPTC a XMP metadat a RAW fotografií a stejně jako varianty Workgroup a Enterprise umožňuje publikování dokumentů přes web či e-mail. Cumulus Single User se prodává prostřednictvím registrovaných partnerů a jeho cena v Evropě je 349 EUR.

Zkušební verzi Canto Cumulus si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Canto Cumulus 8.0 - konfigurace katalogu při exportu v podobě webové galerie


Canto Cumulus 8.0 - export metadat obsahu katalogu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: