Adobe Lightroom, profesionální editor RAW fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Adobe Lightroom, profesionální editor RAW fotografií

11. srpna 2006, 00.00 | Adobe Lightroom je samostatná aplikace na import a zpracování RAW fotografií. Na třetí veřejnou betaverzi a současně první verzi Lightroom pro Windows jsme se podívali trochu podrobněji.

Adobe Lightroom je samostatná aplikace na import a zpracování RAW fotografií. Podobně jako Photoshop je editor Lightroom navržen na profesionální nasazení, čemuž odpovídají i jeho celkové možnosti. Na třetí veřejnou betaverzi a současně první verzi Lightroom pro Windows jsme se podívali trochu podrobněji.

Adobe Lightroom je již delší dobu ohlášený a neméně dlouho dobou vyvíjený projekt uživatelsky přívětivého, ale přitom plně profesionálního editoru na prvotní zpracování RAW fotografií. Vzhled grafického rozhraní programu pochopitelně není zase tolik důležitý, uživatele Windows ale přesto překvapí. Lightroom navíc částečně konkuruje Adobe Photoshopu, jeho zaměření je však poměrně úzce specializované prakticky výhradně do oblasti RAW fotografií a jejich různých barvových a obrazových korekcí. V současné době je k dispozici třetí veřejná betaverze Lightroom pro Mac OS X 10.4.3 a novější, Lightroom beta 3 pro Windows XP (jiné verze Windows nejsou podporovány) je ale novinkou. Ke stažení je verze bez ukázek či s fotografickými ukázkami (má něco přes 100 MB).

Uživatelé Lightroom beta 3 pro Mac OS X jsou na tom o něco lépe - verze pro Windows sice používá stejné číslování, ale nemá zatím implementovány všechny funkce jako verze pro Macintosh. Jedná se o webový modul pro generování Flash obrázkových alb, práci se světelnými podmínkami, automatickou detekci digitálních fotoaparátů, podporu zvuku pro slideshow a několik jiných drobností. Doladěný zatím u verze pro Windows není ani tisk fotek a podpora dvoubajtového kódování písem.

Třetí betaverze Lightroom jednak opravuje několik "nedodělků" a jednak přináší několik užitečných novinek. Především je to podpora většiny stávajících modelů digitálních fotoaparátů respektive jejich RAW formátů (podrobněji viz tabulka na konci článku) a podpora automatických funkcí pro import snímků z vybraného adresáře. Lightroom si podobně jako řada jiných asset managerů a správců digitálních fotografií umí pohlídat zvolený adresář, se kterým pak může provést automatickou synchronizaci souborů. Vylepšena byla i práce s PSD soubory Adobe Photoshopu, a formátem TIFF. Při exportu snímků si můžete nastavit rozlišení, ukládají se nově i doplňkové informace o kolekcích snímků a jednotlivých záběrech. Samozřejmostí je práce s klíčovými slovy, které lze importovat i exportovat. Jako klasický správce fotografií by se ale Lightroom na trhu určitě neuplatnil, editace a vyhledávání podle klíčových slov je totiž zatím pouze na velmi primitivní úrovni. Ale teď už rychle k samotnému programu.


Adobe Lightroom beta 3 - pracovní prostředí editoru je přehledné a poměrně prakticky navržené

Jak už bylo řečeno, je Adobe Lightroom editor digitálních fotografií s profesionální koncepcí vyhovující každodenní pracovním nárokům. Všechny pracovní prvky jsou proto navrženy čistě účelově a zabaleny do poměrně líbivého grafického rozhraní, které sice není zrovna nejrychlejší, ale jinak o něm nelze prohlásit nic špatného. Ovládání programu je také dost zajímavé. Několika ikonkami se ovládá lupa (s plynulým přiblížením), přepínat lze i mezi střídavými pohledy na originál a upravený snímek, nebo zvolit dělené zobrazení zdrojového snímku a jeho upravené podoby. Hlavní okno Lightroom funguje jako knihovna souborů, které si umí náhledy snímků generovat na pozadí )tuto volbu lze případně v preferencích programu vypnout). Samozřejmostí jsou automatizované importní funkce a hlídání vybraného adresáře pro okamžitý import snímků do knihovny Lightroom.

Celý Adobe Lightroom či spíše pracovní metody pro úpravy a práci s fotografiemi jsou rozděleny do čtyř pracovních sekcí. První sekcí je Library neboli knihovna souborů, která současně zobrazuje základní EXIF informace o každém snímku. Grafické soubory v knihovně Lightroom lze katalogizovat, filtrovat a rychle vyhledávat podle klíčových slov, konkurenční aplikace pro správu souborů ale v tomto směru nabízí ještě mnohem víc. Adobe Lightroom je však primárně editor a nikoliv správce digitálních fotografií, možnosti správy jsou zde tedy vlastně jen tak navíc a zpříjemňují práci s programem. Knihovna souborů může obsahovat i kolekce snímků určených pro tisk, všechny tyto volby jsou dostupné z levého menu. V sekci Library dále najdeme nezbytný realtime histogram a základní funkce pro úpravy RAW snímků. Jedná se především o kalibraci bílé barvy podle nastavených světelných podmínek, úpravu expozice snímku, případně doladění jasu, kontrastu a saturace. Ve stejném menu lze převést snímek do odstínů šedi a oříznout ho s nastaveným poměrem stran. K dispozici je samozřejmě i řada jiných voleb pro barvové úpravy snímků, ke kterým máte přístup přes jednotlivé rozbalovací záložky v pravém menu.


Adobe Lightroom beta 3 - pracovní sekce Library slouží k základním úpravám snímků a její součástí je i histogram pracující pochopitelně v reálném čase


Adobe Lightroom beta 3 - další volby sekce Library

Základní možnosti úpravy RAW fotografií jsou vcelku pohodlné, to ale samozřejmě zdaleka není všechno, co dokáže Lightroom nabídnout. Výrazně detailnější funkce pro úpravy snímků jsou umístěny v sekci Develop, která je jakousi malou továrničkou pro zpracování fotografií. Najdeme zde nejen nezávislé funkce pro jemné doladění barev či jejich odstínů, ale také funkce pro potlačení šumu v RAW snímcích, jejich vyhlazování a zaostření. Mezi další speciální funkce sekce Develop patří ovlivnění a redukce nežádoucích efektů, které má na svědomí optika samotného digitálního fotoaparátu. Potlačit tak můžete nežádoucí barevné okraje kolem objektů (chromatická aberace) nezávisle ve spektru červená/světle modrá a modrá/žlutá i vinětaci. Hrát si dále můžete s tónováním barev v RGB složkách, k dispozici je ale i paleta pro práci s HSL barvami. O nastavení teploty barev, kalibraci černého bodu a práci s barvovými křivkami se ani zmiňovat nebudu, to vše je totiž v Adobe Lightroom naprostou samozřejmostí.


Adobe Lightroom beta 3 - rychlé porovnávání originální a upravované fotografie

Adobe Lightroom beta 3 - několik z voleb pro základní a rozšířené úpravy fotografií


Adobe Lightroom beta 3 - možností precizního doladění odstínů a tónování barev u fotografií nabízí program opravdu hodně


Adobe Lightroom beta 3 - jedno z mála "klasických" oken v editoru slouží k vytvoření nové skupiny uživatelských předvoleb pro sekci Develop


V sekci Slideshow si můžete vygenerovat poměrně solidní prezentaci ze všech, nebo jen z vybraných snímků v knihovně. Ke každé fotografii lze přidat libovolný textový popisek a spoustu užitečných informací o vlastnostech daného snímku. Většina údajů se přebírá z EXIF či IPTC metadat, které pochopitelně musí daný snímek obsahovat. U slideshow lze dále řídit průhlednost stínů, jeho natočení, okraje obrazovky a překryvné efekty. Exportní modul zatím u verze pro Windows nefunguje tak, jak by měl, u verze pro Macintosh je vše v pořádku. Ukázkové galérie jsou udělané docela vkusně, což ostatně možnosti Flash animací přímo předurčují.


Adobe Lightroom beta 3 - sekce pro tvorbu slideshow prezentací ještě bude potřebovat trochu doladit



Adobe Lightroom beta 3 - ke každému snímku můžete přidat textový popisek s řadou EXIF či IPTC metadat


Sekce Print slouží k tisku vybraných snímků. Vybírat můžete z několika layoutů pro indexové či klasické prezentační tisky, o rozmístění snímků se už postará Lightroom sám. Ke každé fotce můžete pro tisk ještě podobně jako u slideshow doplnit různé vlastnosti snímků, opět případně i včetně EXIF a IPTC metadat. Nastavení tiskového výstupu včetně automatického přizpůsobení snímků velikosti tiskového pole či natočení snímku je přehledné a opět se provádí v pravém pop-up menu. Přímo v Lightroom si můžete nastavit i tiskové rozlišení a zapnout správu barev tiskárny, Windows či aplikace. Součástí tiskových funkcí je i automatické ostření snímků, které lze nastavit v několika úrovních.

Adobe Lightroom je použitelný už nyní, na finální verzi si ale ještě pár měsíců počkáme. Současná betaverze pro Windows má své nedostatky (verze pro Macintosh je na tom podstatně lépe), jako preview souhrnných možností Lightroom ale aktuální třetí betaverze bohatě stačí. Zajímavé určitě bude také to, jak si vlastně Lightroom ve své finální povede v konkurenci s dalšími podobnými aplikacemi, kterých vzniká stále víc. Adobe má navíc ještě Photoshop a plug-in Camera Raw, který také umí řadu věcí a je taktéž navržený pro účely importu a prvotní úpravy RAW fotografií. Adobe Lightroom si můžete vyzkoušet zdarma, stačí se jen zaregistrovat pro jeho stažení. A pokud vás Lightroom zaujal, nenechte si ujít ani další zajímavé výukové kurzy a videa.


Adobe Lightroom beta 3 - z editoru můžete fotografie též vytisknout v různých grafických layoutech a s možností přidat ke snímkům řadu běžných i podrobných informací o daném grafickém souboru a jeho vlastnostech


Adobe Lightroom beta 3 - volby pro nastavení okrajů stránky a dalších vlastností důležitých pro tisk fotografií


Adobe Lightroom beta 3 - editor umí upravit i některé EXIF metadata jako například čas pořízení snímku


Adobe Lightroom beta 3 - hlavní předvolby celého editoru nabízí mimo jiné možnost generování náhledů na pozadí


Adobe Lightroom beta 3 - nastavení preferencí pro importní funkce

Adobe Lightroom beta 3 - podporované modely RAW kompatibilních digitálních fotoaparátů

Canon
EOS-1D
EOS-1Ds
EOS-5D
EOS 10D
EOS 20D
EOS 20Da
EOS 30D
EOS D30
EOS D60
EOS 300D
(Digital Rebel/Kiss Digital)
EOS Rebel XT
(EOS 350D/EOS Kiss Digital N)
EOS-1D Mark II
EOS-1D Mark II N
EOS-1Ds Mark II
PowerShot 600
PowerShot A5
PowerShot A50
PowerShot S30
PowerShot S40
PowerShot S45
PowerShot S50
PowerShot S60
PowerShot S70
PowerShot G1
PowerShot G2
PowerShot G3
PowerShot G5
PowerShot G6
PowerShot Pro70
PowerShot Pro90 IS
PowerShot Pro1

Leica
Digilux 2
D-Lux 2
Digital-Modul-R (DNG)

Mamiya
ZD

Pentax
*ist D
*ist DL
*ist DL2
*ist DS
*ist DS2

Ricoh
GR Digital (DNG)

Contax
N Digital

Epson
R-D1
R-D1s


Fujifilm

FinePix E900
FinePix F700
FinePix S2 Pro
FinePix S20 Pro
FinePix S3 Pro
FinePix S5000 Z
FinePix S5200/5600
FinePix S7000 Z
FinePix S9000/9500

Hasselblad
H2D (DNG)

Kodak
DCS Pro 14n
DCS Pro 14nx
DCS Pro SLR/n
DCS720x
DCS760
EasyShare P850
EasyShare P880

Olympus
E-10
E-1
E-20
EVOLT E-300
EVOLT E-330
E-500
C-5050 Zoom
C-5060 Zoom
C-7070 Wide Zoom
C-8080 Wide Zoom
SP-310
SP-320
SP-350
SP-500UZ

Sigma
SD9
SD10

Samsung
GX-1S
Pro 815 (DNG)
Konica Minolta
DiMAGE A1
DiMAGE A2
DiMAGE A200
DiMAGE 5
DiMAGE 7
DiMAGE 7i
DiMAGE 7Hi
Maxxum 7D / DYNAX 7D
ALPHA SWEET DIGITAL (Japan)
ALPHA-5 DIGITAL (China)
MAXXUM 5D (USA)
DYNAX 5D (Europe)

Leaf
Valeo 6
Valeo 11
Valeo 22
Valeo 17
Aptus 22
Aptus 65
Aptus 75

Nikon
D1
D1H
D1X
D70
D100
D200
D2H
D2Hs
D70s
D50
D2X
Coolpix 5000
Coolpix 5400
Coolpix 5700
Coolpix 8700
Coolpix 8400
Coolpix 8800

Panasonic
DMC-FZ30
DMC-LC1
DMC-LX1

Sony
DSC-F828
DSC-R1
DSC-V3

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: