Adobe koupila Macromedii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:skenerista, osvitář

Adobe koupila Macromedii

19. dubna 2005, 00.00 | Adobe Systems Incorporated oznámila konečnou dohodu o zakoupení společnosti Macromedia. Akcionáři společnosti Macromedia získají v rámci obchodu akcie Adobe v přibližné hodnotě 3,4 miliard dolarů. Mj. tak Adobe do svého produktového portfolia získává Flash.

Adobe Systems Incorporated oznámila konečnou dohodu o zakoupení společnosti Macromedia. Akcionáři společnosti Macromedia získají v rámci obchodu akcie Adobe v přibližné hodnotě 3,4 miliard dolarů. Po skončení transakce tak budou stávající majitelé Macromedii vlastnit přibližně 18% Adobe.

K transakci zatím bohužel nejsou k dispozici žádné další podrobné informace, nicméně, již nyní je zřejmé, že ohlášený obchod bude pro další vývoj v oblasti grafického průmyslu rozhodně velmi podstatný.

Adobe obchodem získává řadu zajímavých technologií a programů a pochopitelně především Flash a nástroje pro jeho zpracování. Flash dnes představuje v on-line světě patrně ten nejdůležitější "standard". Přes veškerou snahu například s SVG je to právě Flash, ve kterém jsou tvořeny skoro všechny důležité grafické animace, nejrůznější firemní prezentace a on-line reklamy. Připomeňme, že Adobe se několik let snažilo prorazit i na tento trh s aplikací LiveMotion, jejíž vývoj však v roce 2003 ukončila. Dnes se tedy Adobe k tomuto formátu vrací a to nejpřímější možnou sílou - integrací originálních technologií a nástrojů do svého portfolia.

Spolu s nástroji pro práci s Flashem získává Adobe do svého porfolia pochopitelně celou další řadu produktů - některé jistě dokáže začlenit do svých grafických kolekcí, budoucnost jiných je nyní méně jistá. Macromedia disponuje poměrně širokou paletou programů a některé jsou v přímé konkurenci s produkty Adobe. Uvidíme, jak si výrobce poradí například s dvěma podobnými vektorovými editory (Adobe Illustrator vs. Macromedia Freehand), dvěma nástroji pro visuální tvorbu webových stránek (Adobe GoLive vs. Macromedia Dreamweaver MX 2004) či dvěma nástroji pro přípravu webové grafiky (Adobe ImageReady vs. Macromedia Fireworks MX 2004).

Nicméně Flash je jistě primární technologie, která Adobe stála za poměrně zajímavou část svých akcií. Adobe navíc patrně svedla tichý boj s Microsoftem, o kterém se v loňském roce poměrně vážně spekulovalo jako o zájemci právě o Macromedii. Co to znamená pro uživatele? Adobe na sebe koncentrovala hlavní standardy dnešního grafického průmyslu. To mívá své stinné i kladné stránky. Dá se předpokládat, že Adobe postupně začlení Flash (a další získané programy) do své grafické kolekce a uživatelé tak získají jednotnou všezahrnující platformu pro přípravu grafiky určené pro tisk i web. Na druhou stranu podobná koncentrace síly oboru konkurenci nikdy příliš neprospívá - bude to jedna firma, která ostatním určuje, jakým způsobem a za jakých podmínek mohou požívat technologie, bez kterých se uživatelé aktuálně neobejdou.

Ale to se pomalu dostáváme na pole čistých spekulací a dohadů. Jedině další vývoj ukáže, jakým způsobem se Adobe popere se začleněním získaných produktů do svého portfolia a nakolik bude jejich výsledná integrace přínosná pro nás - běžné uživatele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: