Adobe Creative Suite 4 zblízka: After Effects - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Adobe Creative Suite 4 zblízka: After Effects

20. října 2008, 00.00 | Společnost Adobe představila nedávno novou generaci svých produktů s jednotným označením Creative Suite 4. V jejím rámci byla zveřejněna i nová verze aplikace pro postprodukci videa a tvorbu animací After Effects. Jaká vylepšení a nové funkce přináší?

Po osmnácti měsících od představení aplikace After Effects CS3, určené k postprodukci videa a tvorbě animací, jejíž nové funkce si nejeden uživatel nestihl ani osahat, přichází verze CS4. O rámcové představení toho nejzajímavějšího co přináší se pokoušíme v tomto článku.

Konec podpory PowerPC

Počínaje touto verzí upouští Adobe na platformě Mac od podpory PowerPC, zůstává zde pouze podpora Mac počítačů založených na vícejádrových procesorech Intel. Michael Coleman (After Effects product manager) zdůvodnil tento krok především tím, že do této chvíle zabral vývoj a testování AAE na jednotlivých platformách poměrně mnoho času a tato změna umožní využít uvolněné kapacity na rychlejší implementaci nových technologií a modernizaci enginu, na kterém AAE běží. Kompletní systémové nároky AAE CS4 lze dohledat zde.

Živé vyhledávání

Adobe integrovala nově do Timeline a Project panelu AAE živé vyhledávání, které usnadní práci s obsáhlejšími projekty, v jejichž případě nejsou výjimkou desítky vrstev a velké množství efektů se stovkami rozličných nastavení. Živé vyhledávání umožňuje velmi rychle a efektivně prohledávat i takovéto projekty. Nezáleží na tom, zda hledanou věcí je vrstva, nastavení, výraz, komentář, či soubor určitého typu. Vyhledávání začíná probíhat okamžitě v momentě, kdy napíšete první písmeno do vyhledávacího řádku. Tento způsob je v podstatě identický s tím, jaký již byl k dispozici u vyhledávání efektů a přednastavení v panelu efektů u předchozích verzí.

new_aae_cs4_quicksearchf.jpg

V levé horní části Timeline panelu se nachází funkce živého vyhledávání. Toto políčko se nachází také v Project panelu.

Importování Photoshop 3D vrstev

Nová funkce, která by opět měla posunout hranice propojení jednotlivých Adobe produktů o něco dále. Photoshop CS4 Extended by měl nově umožňovat vkládání 3D objektů do vrstev, v kterých bude možné tyto objekty vybarvit a provést render se zbytkem scény. Po importu vrstvy do AAE je možné tyto PSP 3D vrstvy animovat a pomocí nástroje Kamera 3D objekty prohlížet. Cílem této funkce je vynechání procesu renderování ve specializované 3D aplikaci a následné práce s již „pevně vytvořeným“ renderem. Díky tomu by měla odpadnout nutnost vracet se v případě změn do 3D aplikace a zde provádět nový render.

Nezávislá úprava keyframing hodnot pro osy X, Y a Z

Toto je další z novinek pro lepší práci v 3D prostředí a troufnu si říci, že asi z nejpodstatnějších. Doposud nebylo možné přímo vytvářet keyframes pro jednotlivé osy (nicméně bylo možné tento neduh předchozích verzí obejít pomocí standardních součástí AAE). Tento nedostatek byl nejsilněji pociťován při animacích kamer či světel. Nyní jej tedy možnost nezávislých úprav hodnot pro jednotlivé osy řeší.

Spolu s tím přichází nový nástroj Unified Camera, který využívá výhod třítlačítkových myší a umožňuje velmi rychle přepínat mezi prací s osami XY (současně), osou Z a Orbit pohybem (umožňuje pohybovat se okolo objektu).

new_aae_cs4_indenpendentyxzf.jpg

Snímek zachycující práci s možností pracovat separátně s jednotlivými osami.

Imagineer Systems Mocha for AAE

Tento na první pohled složitý název v sobě skrývá tzv. 2.5D tracking systém. Samotný tracking se již z dřívějška v AAE nachází, ale nic není dokonalé a Mocha v podstatě začíná tam, kde možnosti AAE končí. Pomocí tohoto softwaru je možné sledovat objekty, které se dostanou mimo snímek. Ti z vás, kteří narazili na potřebu trackování nekvalitního videa či videa trpícího šumem nebo potřebovali sledovat částečně rozmazané objekty, určitě byli nejednou nešťastni z výsledku. Mocha, která nyní bude součástí „balíčku“ AAE (není integrována do AAE, ale je dodávána jako externí software, jehož výsledná data se do AAE importují), umožní snáze pracovat s takto obtížně zpracovatelnými podklady. Bližší informace k samotnému softwaru naleznete zejména na stránkách Imagineer Systems.

new_aae_cs4_mochaf.jpg

Screenshot z dodávaného softwaru „Mocha for AAE“.

Nové efekty

After Effects přináší i nové efekty. Konkrétně to jsou:

Cartoon efekt: efekt, který umožňuje dodat videu vzhled animace bez nutnosti ručně vykreslovat snímek po snímku. Tento efekt podporuje výpočet pomocí GPU, takže v případě počítače osazeného výkonnější grafikou by mělo být zatížení procesoru minimální a rychlost zpracování vysoká.

Turbulent Noise Effect: další novinka odvozená od Fractal Noise, která umožní simulovat mraky, mlhu, oheň či světelné paprsky.

Bilateral Blur Effect: efekt podobný „Smart Blur“. Tento efekt rozostří více místa s nízkým kontrastem, zatímco ty s velkým budou rozostřeny méně. Výsledkem je „snový“ vzhled.

new_aae_cs4_cartoon1f.jpg

Panel s parametry efektu „Cartoon“.

new_aae_cs4_cartoon2f.jpg

Ukázka aplikace efektu „Cartoon“.

Adobe Flash CS4 integrace

V případě Adobe Flash CS4 dochází ke zlepšení vzájemného propojení s AAE. Dříve bylo nutno animace nejprve exportovat z AAE do formátu SWF a poté provést render do FLV formátu. Nyní lze ke stejnému účelu použít nový formát XFL, jehož soubory zachovávají po otevření ve Flashi CS4 text nebo grafiku z Illustratoru ve vektorové podobě a dále též vrstvy kompozice. Rovněž zanimované změny velikosti či rotace zůstávají po importování do Flash CS4 zachovány a je možno s nimi dále pracovat a jejich hodnoty upravovat.

new_aae_cs4_flashf.jpg

Export After Effects kompozice pro Adobe Flash CS4.

Integrované workflow pro mobilní zařízení

Spolu s tím, jak narůstá v poslední době význam mobilních zařízení, tak je potřeba řešit jejich rozdílné zobrazovací schopnosti. Stejně jako v CS3 i nyní komponenta Adobe Device Central CS4 poskytuje emulaci řady těchto mobilních zařízení, čímž usnadňuje tvorbu videa šitého na míru danému typu přístroje. V rámci Device Central lze zahájit tvorbu nového projektu AAE, který je přímo určen pro zvolené zařízení.

XMP metadata

Nástroje pro XMP metadata (Adobe standard pro metadata) umožní nově vkládat do projektů či samotného videa rozličné informace, které dovolují lepší manuální i automatizované zpracování daných zdrojů (více řekne obrázek níže), dále lze využívat i metadata zdrojů vložených do projektu. V případě After Effects zůstanou data uložena i v renderovaném videu a díky tomu jsou k dispozici i po zpětném importování (opět více na obrázku níže).

new_aae_cs4_metadataf.jpg

Rozhraní pro vkládání metadat. V Timeline jsou vidět vložené údaje.

Závěrem

Nové Adobe After Effects CS4 posouvají hranice uživatelského komfortu opět o něco dále. Byla přidána řada nových funkcí, které předchozím verzím scházely. Nemalá část z nich dozajista přispěje k snadnější práci s AAE (například živé vyhledávání), což ve výsledku bude znamenat lepší produktivitu. Z mého pohledu bych za významné novinky označil možnost pracovat v 3D prostředí s jednotlivými osami, k čemuž přispívá podpora myší s třemi tlačítky. Nová podpora 3D PS vrstev v tuto chvíli vypadá poměrně zajímavě, ale na další soudy bych si raději počkal, až bude možno tuto funkci vyzkoušet v praxi. Velkou výhodu nové verze bude pro leckoho představovat přiložený software Mocha pro AAE, neboť normálně by za něj uživatel musel zaplatit 300 USD.

V tomto článku jsem se pokusil přiblížit jen ty nejzajímavější novinky. Další informace o AAE CS4 lze najít zejména na odpovídajících produktových stránkách Adobe.

Cenová politika se neliší od předchozích verzí a AAE CS4 jsou v ČR nabízeny za cca 30 000 Kč (zde a dále uvádíme bez DPH a podle online ceníku společnosti Amos Software), v případě upgradu z předchozí verze (je možno pouze od verze 6.x) je cena cca 8 500 Kč bez DPH. Pokud se rozhodnete zakoupit komplexnější řešení v podobě Adobe Creative Suite 4 Production Premium, připravte si cca 51 500 Kč. V případě “nejnadupanější” verze Adobe Creative Suite 4 Master Collection je cena nastavena na cca 76 000 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: