Adobe After Effects Tutoriál: Tříštící se logo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Adobe After Effects Tutoriál: Tříštící se logo

8. července 2009, 00.00 | Motion design rychle, jednoduše a efektně? Pakliže hledáte software, který splňuje všechny tyto podmínky, pravděpodobně hledáte Adobe After Effects. Tvorba titulků, log a designu v něm není otrava, nýbrž skutečná radost – a dokážeme si to již v tomto tutoriálu. Pojďte si s námi zkusit vytvořit tříštící se nápis.

Je až s podivem, jak často se grafici uchylují k využití simulace 3D prostoru v programu Adobe After Effects, který byl vždy uzpůsobený spíše pro práci ve 2D. Pravděpodobně to je i tím, jak úžasně jednoduše se v něm dají vytvořit velmi efektní animace. Efektů, jež podporují zdání hloubky, lze již v základní verzi softwaru nalézt opravdu velké množství, navíc bez nutnosti zakoupení jakéhokoliv přídavného pluginu. Jedním z nich je i Shatter, s jehož pomocí si dnes vytvoříme logo, které si můžete prohlédnout zde:

V tutoriálu budu podrobně rozepisovat celý postup vytvoření tohoto jednoduchého efektu tříštění, pokud jste však v Adobe After Effects úplní začátečníci, raději si nejdříve projděte základy. Osobně používám verzi CS4, bez problému však můžete pracovat i ve verzích CS3 a 7.

Dejme se tedy do toho.

A) Vytvoření kompozice

1. V After Effects stiskněte kombinaci Ctrl (Cmd) + N a vytvořte kompozici dle obrázku 1. Zvolte Layer – New – Solid (Ctrl / Cmd + Y) a pojmenujte ji Ramp. Do Ramp vrstvy vložte efekt Ramp, který najdete v Effects – Generate – Ramp a nastavte ho podle obrázku 2. Tím jsme vytvořili naše pozadí.

tristiciselogo-01f.jpg
Obr. 1

tristiciselogo-02f.jpg
Obr. 2

2. Nyní vytvořme nápis našeho loga. Ctrl / Cmd + T aktivujete Type Tool, napište „After Effects“, popř. nápis dle libosti. Využil jsem fontu Coolvetica, který si můžete stáhnout třeba zde (http://desktoppub.about.com/library/fonts/tx/uc_coolvetica.htm), o velikosti 90 pixelů. (Obr. 3)

tristicisselogo-03f.jpg
Obr. 3

TIP: Pokud vás zajímá, jak jsem v timeline okně obarvil vrstvu After Effects na žluto, stačí kliknout na malý červený čtvereček vlevo od názvu vrstvy a vybrat si barvu, jaká se vám líbí.

3. Ctrl / Cmd + Alt + Shift + C vytvoří novou kameru. Pojmenujte ji „Kamera“ a zvolte preset 35 mm. Varovné tabulky, která na vás vyskočí, se nelekněte – poukazuje jenom na fakt, že v kompozici nemáte 3D vrstvy, proto vaše kamera nemůže zobrazit 3D prostor. To ovšem hned napravíme.

4. Ještě předtím ale pomocí Ctrl / Cmd + Alt + Shift + Y vytvořme nový Null object. Ten obecně slouží jako jakýsi sklad dat pro ostatní vrstvy, zde ho použijeme pro ovládání rotace kamery. Ta je totiž v After Effects dosti nešikovná, zvláště chceme-li prolétávat prostorem a k tomu rotovat.

5. Klikněte pravým tlačítkem na vytvořený Null a zvolte 3D Layer (obr. 4). Poté dle obrázku 5 zvolte Null jako parent vrstvy Kamera. To ve výsledku znamená, že kamkoliv pohneme naším Null objectem, tam se pohne i kamera. V našem případě: ať už se kamera pohne kamkoliv, bude vždy rotovat okolo našeho Null objektu.

tristicisselogo-04f.jpg
Obr. 4

tristicisselogo-05f.jpg
Obr. 5

6. Na obrázku 6 vidíte hotovou kompozici. Jednotlivé vrstvy si nebarvím jen tak pro zábavu, pakliže se pohybujete ve složitějších kompozicích, přehlednost je vždy výhodou. To sice není náš případ, obecně je však dobré vypěstovat si zvyk okamžitě vrstvu po vytvoření pojmenovat a barevně odlišit.

tristicisselogo-07f.jpg
Obr. 7

TIP: Pokud chcete váš nápis umístit přesně doprostřed, aktivujte Title / Action Safe (obr. 7) a zarovnejte ho dle naznačených čar.

B) Aplikace efektu

1. Na vrstvu After Effects aplikujte Effects – Simulation – Shatter. Váš nápis se změní ve změť čar, neutíkejte však hned v panice od monitoru. Po chvíli zkoumání jistě pochopíte, že jde o strukturální naznačení tříštění, které bude následovat. Pro navrácení do normálního zobrazení stačí zvolit v dialogu View – Rendered (obr. 8). Když nyní projedete timelinou, spatříte animaci roztříštění, která ale nevypadá ani hezky, ani se nechová jak má.

TIP: Na tomto místě je dobré prohlédnout si o něco níže článek Efekt Shatter, pro lepší pochopení toho, jak Shatter funguje.

tristicisselogo-08f.jpg
Obr. 8

2. Jděte na čas 1 s, zde určete keyframe pro Radius v záložce Force 1 a nastavte ho na „0“ (obr. 9). Nyní jděte na čas 8 s., proces opakujte a vložte hodnotu 1. Tím určíme hodnotu a animaci roztříštěné plochy. Strength nastavte na 8.

tristicisselogo-09f.jpg
Obr. 9

3. V záložce Physics zadejte do Rotation Speed 0.8, do Viscosity 0.3, Mass Variance na 50 % a Gravity na 0 (Obr. 10).

tristicisselogo-10f.jpg
Obr. 10

4. V Camera System zvolte Comp Camera.

5. Teprve v této fázi, když si svoji animaci roztříštění prohlédnete a zkontrolujete, doporučuji přejít do záložky Shape a zvýšit položku Repetitions. Právě ta je klíčem k dobře vypadajícímu efektu, ale zároveň i zabijákem vašeho procesoru. Tříštící se objekt se rozlétne na víc kusů a právě jejich počet dodá videu na přitažlivosti. Máte-li rychlý stroj, nebojte se škádlit hodnoty okolo 150, nám zatím bude stačit 80.

6. Animace tříštění je hotova, nyní jen přidat nějaký hezký Glow. Jděte do Effects – Stylize – Glow, nastavte Glow Threshold na 70 % a Glow Intensity na 0.5 (Obr. 11).

tristicisselogo-11f.jpg
Obr. 11

C) Animace kamery a finální úpravy

1. V zájmu rychlejší práce se nyní vraťte do záložky Shape v Shatter efektu a nastavte hodnotu Repetitions zpět na 10. Na 80 ji vrátíme, až budeme hotovi s animací kamery.

2. Klikněte pravým tlačítkem na vrstvu After Effects, zvolte Time – Time-Reverse Layer (Obr. 12). Tím docílíme opačného průběhu tříštící se animace. Nyní se nápis skládá.

tristicisselogo-12f.jpg
Obr. 12

3. Jděte na začátek timeline, a nastavte keyframe pro pozici kamery – hodnoty 0,0,-1000. Poté se přesuňte na čas 6:15 a nastavte další keyframe na hodnoty 0,0,-2000. S tímto označeným Keyframem stiskněte tlačítko F9, čímž přidáte animaci křivku Easy Ease (popřípadě klikněte na keyframe pravým tlačítkem, viz obr. 13). Ta způsobí, že kamera bude na konci animace plynule zpomalovat, až zastaví docela.

tristicisselogo-13f.jpg
Obr. 13

4. Jděte na začátek timeline, označte Null objekt a zmáčkněte R, čímž otevřete ovládání rotace. V čase 0 s. vložte keyframe pro Y Rotation a nastavte hodnotu -70 (Obr. 14). Poté se přesuňte na čas 6:15 a vložte keyframe o hodnotě 0. I této keyframe nastavte Easy Ease křivku.

tristicisselogo-14f.jpg
Obr. 14

5. Nyní se vraťte do ovládání efektu Shatter a v Shape – Repetitions nastavte našich 80.

6. Animace je tímto hotova. Pakliže si ji chcete prohlédnout v pohybu, stiskněte 0 na numerické klávesnici – tím vyvoláte Ram Preview.

7. Pro export zmáčkněte Ctrl / Cmd + M, v Output Module nastavte oblíbený formát (na mém Macu jsem zvolil samozřejmě Quick Time), ve Format Options si nastavte svůj oblíbený kodek, zpět v Output To nastavte název a lokaci exportovaného souboru a potom již jen zmáčkněte Export (Obr. 15).

tristicisselogo-15f.jpg
Obr. 15

Efekt Shatter

Pro vlastní tvorbu je vždy dobré, abyste věděli, co očekávat od jednotlivých záložek efektu – teprve pak budete mít představu o tom, co, a jak, lze v AAE vytvořit. Projděme si proto pár základních vlastností Shatter.

a) V záložce Shape můžete v dialogu Pattern zvolit tvar kusů, na které se objekt rozpadne. Osobně často používám Glass. Základem pro dobře vypadající efekt je Repetitions – čím větší číslo, tím je tříštění detailnější. Origin a Direction ovládají směr a umístění čar, které jsme viděli ve Wireframe + Forces zobrazení. Extrusion Depth pak určuje, jakou hloubku budou mít rozpadající se kusy.

b) V záložce Force 1 objevíte vlastnosti sil, které budou způsobovat tříštění objektu. Position udává, odkud bude síla působit. Zajímavé je vyzkoušet naanimovat tuto sílu skrz určitý objekt a sledovat, jak v něm vyrývá díry. Radius určuje, jaký poloměr bude mít okruh působící síly. Stregth pak ovládá intenzitu, s jakou budou kusy vrženy.

c) Force 2 ovládá parametry druhé síly. Ta je defaultně deaktivovaná (její Radius je 0), pakliže si s ní však pohrajete, můžete vytvořit velmi zajímavé kombinace tříštivých sil působících na sebe navzájem.

d) Physics je veledůležitá záložka. Naleznete v ní třeba Rotation Speed, která udává rychlost rotace roztříštěných kusů. Můžete nastavit Viscosity, jež simuluje prostředí husté kapaliny – čím větší číslo, tím rychleji kusy zamrznou v pohybu. A konečně Gravity určuje gravitaci, jež bude na kusy působit.

e) Dialog Camera System určuje, z jaké kamery bude v kompozici efekt snímán. Pakliže necháte Camera Position, půjde o kameru zabudovanou do efektu, s níž pak můžete manipulovat v záložce Camera Position. Dobré je ale zvolit Comp Camera a kontrolovat orientaci přímo z kamery umístěné do kompozice.

f) No a konečně v záložkách Lighting a Material můžete různě upravovat vzhled objektu a jeho nasvícení. V Light Type je dobré opět zvolit First Comp Light, což způsobí, že si efekt bude brát informace z parametrů prvního světla, které do kompozice umístíte. Experimentujte s těmito dvěma záložkami a docílíte skvělých výsledků.

Tento tutoriál záměrně nepopisoval výrobu nijak složitého loga. Jeho účelem bylo ukázat, že v Adobe After Effects se dají vytvořit zajímavé věci velice rychle a celkem jednoduše, a zároveň vám ukázat funkce skvělého efektu Shatter. Nyní už je jen na vás, jak si s nabytými vědomostmi pohrajete.

Máte-li jakékoliv otázky, stačí reagovat v komentářích. Na viděnou příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: