Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Příslušenství
Recenze: Adobe Illustrator CS
illustrator cs
30. října 2003, 00.00 | Počátkem října se v poměrně ustálených vodách vektorových editorů objevil nový, očekávaný a nijak překvapující přírůstek. Je jím aktuální verze jednoho z vedoucích programů na trhu Adobe Illustrator CS. Písmena CS, bohužel pro notorické hráče, neznačí větší stupeň integrace s oblíbenou síťovou peckou Counter Strike, ale prostý fakt řadící program do rodiny produktů Creative Suite.
Počátkem října se v poměrně ustálených vodách vektorových editorů objevil nový, očekávaný a nijak překvapující přírůstek. Je jím aktuální verze jednoho z vedoucích programů na trhu Adobe Illustrator CS. Písmena CS, bohužel pro notorické hráče, neznačí větší stupeň integrace s oblíbenou síťovou peckou Counter Strike, ale prostý fakt řadící program do rodiny produktů Creative Suite. U Adobe se zřejmě inspirovali u konkurenční společnosti Macromedia a jejího balíku MX, zavrhli číslování a dali se na písmenka. Dalšími členy jsou ještě InDesign, Photoshop a GoLive v nových verzích, poměrně nedávno uvedený Acrobat 6 a nový produkt VersionCue. Zájemce o celkové shrnutí nových vlastností Creative Suite odkazuji na úvodní článek.
Úvodní obrazovka
První přiblížení
Objektivní pohled snad tolik neutrpí, když hned na začátku prohlásím, že mě při instalaci a prvním spuštění nový Illustrator poněkud rozmrzel. Předně se bohužel po několika verzích musíme rozloučit s prostředím Windows 95/98/ME potažmo NT, protože instalační program tvrdě a nekompromisně trvá na platformě Windows 2000 (se Servis Packem 3) nebo rovnou Windows XP. Druhý důvod ke špatné náladě se týká startovního loga, jež opustila hlava Boticelliho Venuše a naopak je okupováno schématicky neosobním květinovým motivem. Nic proti flóře, ale takhle si nebohý grafik ke svému výrobnímu prostředku vytvoří citovou vazbu daleko hůře.
Pominu-li výše zmíněné "detaily", uhryzne nováček z pevného disku rozmařilých 470 MB, když nejdříve nechá uživatele absolvovat instalační proceduru, zakončenou ověřením sériového čísla na internetových stránkách výrobce. Celý proces je dostatečně popsán v první části recenze Photoshopu CS. K optimálnímu běhu je pak doporučeno PC opatřené alespoň procesorem výkonu Pentium III nebo 4, případně Mac s PowerPC G3 a více. Doporučené minimum paměti RAM je v obou případech 192 MB. Pro úplnost je ještě třeba dodat, že Illustrator na jablečném hardware vystačí se systémy v rozmezí verze 10.2.4 - 10.2.7.
Subjektivně se čerstvý přírůstek spouští déle než jeho předchůdce na stejném "železe", ale chvilka čekání je vykompenzována rychlejší odezvou při práci. To sebou nese i nijak frekventované urychlení pádu celého programu, pokud vyžadujete operaci, pro níž právě nemá dostatek pochopení (starší verze přece jen před zhroucením přemýšlela déle). Snad toto sporadické kolabování záhy vyřeší nějaká záplata.
Kam se to zatoulaly novinky?
Při bloumání na adobe.com mě samotného překvapil poměrně krátký výčet novinek. Odmyslíme-li si drobné inovace, které mám pokušení nazvat kosmetickými, hlavními přínosy verze CS je pokročilá typografie a práce s textem obecně a také možnost tvorby a editace prostorových objektů. Mezi spíše malá vylepšení patří předělaný tiskový dialog, který je nevlastním bratrem téhož v InDesignu, nově přihozený export do Microsoft Office (což je zřejmě jen přednastavený export do PNG), možnost ukládání šablon (Save as template…) a podpora nové verze PDF 1.5 včetně vrstev. Změnou vyplouvající na povrch jaksi mimoděk je však zejména proklamovaná integrace s ostatními programy v balíku, sahající jak k lepší editovatelnosti jednotlivých formátů mezi sebou, tak i k poměrně sofistikované správě verzí, vyhledávání a anotacím. K plnění těchto úkolů neslouží jak by se dalo předpokládat brigáda socialistické práce, ale právě nově přišedší aplikace VersionCue.
Předělaný tiskový dialog
Mami, už vidím prostorově!
Jedno ze dvou výrazných vylepšení se týká práce s 3D objekty. Největší konkurent CorelDRAW takovou funkci obsahuje už pár pátků, proto museli v Adobe přijít s něčím lepším. Klasické "zprostorovatění" (Extrude and Bevel) dvojrozměrných tvarů (čtverce, obdélníka, znaku, kruhu atd.) probíhá tak jak jsme zvyklí z Corelu. Illustrator ovšem nabízí větší množství voleb, jimiž lze výsledný tvar ovlivnit. Patří sem možnost nasvícení z více zdrojů, automatické zkosení hran, umístění textury na vytvořené stěny a další volby jemně připomínající 3D modelovací programy. Kromě toho mi připadají výsledné interpretace realističtější.
Nastavení Extrude and Bevel
Prostorový nápis pomocí Extrude and Bevel
Další chuťovkou je rotace uzavřených tvarů kolem jedné hrany (Revolve). Nastavení tohoto efektu je opět poměrně široké a umožňuje třeba volbu odstupu od rotované hrany, plynulou změnu perspektivy nebo překlopení o méně než 360°.
Takto vzniklé objekty je možné dodatečně libovolně upravovat a opatřovat texturami, což původně jednoduchý nástroj mění v užitečného pomocníka. Otázkou samozřejmě zůstává jeho praktické využití, na něj si však budeme muset počkat v některém z následujících článků.
Nastavení Revolve
Prstenec vzniklý rotací elipsy o 360° funkcí Revolve
Písmenková polévka
Druhá inovace, kterou se rovněž Illustrator snaží dohnat a předehnat svou konkurenci je doplnění funkcí pro práci s rozsáhlejším textem. Předchůdci v tomto ohledu netrpěli přílišnou uživatelskou přítulností a zlepšení v této oblasti je jen ku prospěchu uživatelů. Přibyla podpora písem OpenType, práce s odstavcovými a znakovými styly, precizní vyrovnání nestandardních párů pomocí technologie Optical Kerning nebo třeba správné umístění uvozovek, pomlček a dělítek. O hladkost sazby se stará Every-Line Composer, fungující na obdobně jako v InDesignu. Grafické puristy potěší i automatická záměna ligatur fungující pouze s OpenType fonty. Všechny naopak rozjásá vícesloupcová sazba, možnost nastavení tabelátorů nebo zobrazení názvu fontu v ukázce. Prostě a jednoduše: nyní lze Illustrator s klidným srdcem využívat i k sazbě delších textů na stránce, neboť poskytuje mnoho funkcí nedávno vyhrazených pouze InDesignu.
Podpora OpenType
Menu se styly
Budeme rozbíjet prasátko?
Hodnocení Adobe Illustratoru CS je problematické. Novému uživateli ho lze s celkem klidným srdcem doporučit, pouze s upozorněním na občasnou nestabilitu. My, kteří pracujeme s předchozí, notabene českou, verzí musíme zvážit zda nám podpora 3D objektů a výrazně snazší práce s textem stojí za to. Proti bude u mnohých, zvláště domácích, uživatelů jistě hrát i fakt, že k běhu jsou potřeba Windows 2000 nebo XP. Celkově se rozhodně jedná o zdařilý produkt, nedělající svému jménu rozhodně hanbu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024