Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
fotograf
Adobe Photoshop CS (verze 8) v praxi - I
Photoshop CS
23. října 2003, 00.00 | V sérii článků se postupně podrobně podíváme na novinky, které přináší osmá verze Adobe Photoshopu. Dnes to bude způsob aktivace, file browser, vrstvy a efekty.
V redakci již podrobně testujeme nový balík CS produktů, které společnost Adobe představila začátkem října. V sérií článků se tak budeme věnovat novinkám, které jednotlivé produkty přinášejí. Novinek v samotném Photoshopu je celá řada - jejich stručný přehled naleznete v článku Photoshop v nové osmé verzi, alá CS - proto budou informace rozděleny do několika dílů, v nichž budeme jednotlivé novinky nejprve komentovat a později publikujeme několik praktických tutoriálů ukazující, jak lze nové funkce využívat v praxi.
Autorizace
První novinku, na kterou uživatel Photoshopu CS narazí, je tzv. aktivace. Produkty rodiny CS se nyní instalují přes společné instalační prostředí (podobně jako například Microsoft Office), ve kterém je standardně vyžadováno sériové číslo produktu, bez kterého se instalace vůbec nerozběhne. Po zadání platného sériového čísla však nově dochází k tzv. aktivaci, kdy je číslo prověřeno v databázi Adobe - a to buď skrz Internet, nebo je k dispozici telefonické ověření přes automatizovaný aktivační systém.
Podle informací, které máme k dispozici spočívá aktivace v kontrole, zda-li nebylo sériové číslo použito pro instalaci více než 2x - pokud tomu tak je, tak je sice možné produkt plnohodnotně používat, ale pouze po dobu 30ti dnů.
K aktivaci se váže pochopitelně celá řada otázek, na které jsme se snažili u Adobe nalézt odpověď - vše nasvědčuje tomu, že aktivace je vázána na identifikační údaje pevného disku počítače - změna jiných komponent počítače (např. při ugprade) aktivaci nenaruší. Aktivaci by neměl "poškodit" ani takový zásah, jako je přeinstalování operačního systému - to jsme však nezkoušeli.V případě výměny pevného disku nebo přesunutí programu na jiný počítač, je možné aktivaci v programu "deaktivovat" a později ji obnovit na nové konfiguraci.
Je zřejmé, že popisovaný mechanismus by měl upozornit především velké firmy, že jedno instalační CD slouží k právě jedné instalaci programu. Snad nebude mechanismus komplikovat život běžného uživatele - zatím vše nasvědčuje tomu, že by to tak být nemělo.
Pro uživatelé CE verze máme nicméně potěšující zprávu - v nejbližší CE verzi autorizace nebude, takže čeští uživatele budou moci s aktuální verzí programu pracovat stejně, jako např. s Photoshopem 7. Později však bude autorizace nutná ve všech regionech.
Samotné prostředí programu zůstalo zachováno a jen podle několika nových ikonek a paletek je možné poznat, že jde o novou verzi.
File Browser
Jak jsme psali již v našem prvním informativním článku o novém Photoshopu, File Browser se v nové verzi posouvá do polohy spíše samostatného nástroje pro práci se soubory. Prohlížeč již nelze dokovat - otevírá se vždy jako samostatné okno. Na první pohled vypadá rozhraní prohlížeče podobně, jako v sedmé verzi programu, ikony a celé menu umístěné na horním rámu však nasvědčují, že možnosti prohlížeče jsou rozsáhlejší.
Jednou z důležitých novinek prohlížeče je možnost editace EXIF dat v uživatelských definovaných polích (především informace o copyrightu). Informace lze editovat jak rovnou v paletě EXIF, tak v samostatném dialogovém okně, ve kterém jsou informace zobrazovány po skupinách. Informací může být obrovské množství - prohlížeč nyní nabízí samostatnou konfiguraci, ve které je možné si vybrat ty, které chceme mít v paletě EXIF zobrazené.
Do EXIFu umí Photoshop zaznamenávat i historii úprav, která byla na daném obrázku v programu provedena. To je samozřejmě významná novinka, která se váže k celému programu - relativně tak výrobce uspokojil požadavky uživatelů, kteří litovali, že historie zobrazená v příslušné paletě se ztratí po uložení obrázku.
Způsob práce s historií se nyní nastavuje v preferencích Photoshopu, kde je možné určit, zda-li se historie ukládá přímo do EXIF informací příslušného obrázku, nebo textového logu společného pro všechny obrázky upravované v programu (nebo do obou).
Nastavit lze i způsob, jak detailně se data ukládají. Z pohledu uživatele je možná škoda, že tato historie má skutečně spíše informativní hodnotu - výbornou například pro dokazování časové náročnosti úprav obrázku a možná pro rekonstrukci některých vybraných kroků. Informace však bohužel nelze naimportovat zpátky do programu (nebo jsme tuto možnost nenalezli) a nastavit tak paletu historie tak, jak byla před uzavřením obrázku.
Ale zpátky k prohlížeči. Ten nyní disponuje funkcemi, které jej činí použitelnými pro skutečné vyhledávání a třídění obrázku. Obrázky lze třídit buď pomocí kategorií, které si může uživatel sám nadefinovat, nebo pomocí kódové klasifikace (stejně jako v sedmé verzi programu).Nově disponuje prohlížeč víceúrovňovým vyhledáváním, s jehož pomocí lze vyhledat obrázky patrně podle všech rozumných kritérií. To je jednoznačně velmi rozumná funkce, která dává této části programu důvod jej používat.
Co se dalších novinek prohlížeče týče - obrázky lze samozřejmě v prohlížeči otáčet (nyní je k dispozici ikonka umístěná přímo v horní liště), je možné je otevírat přímo do ImageReady a k rychlému třídění je k dispozici vlaječka, kterou je možné provádět základní selekci obrázků v adresáři (následně je možné si nechat zobrazit obrázky označené či neoznačené). Program je poměrně svižný a umožňuje na obrázky hromadně aplikovat i akce - buď standardně předpřipravené výrobcem, nebo vlastní připravené v Photoshopu. Při prohlížení souborů se náhledy generují do cache, kterou je možné exportovat - lze ji tak např. uložit na CD a ušetřit mnoho času, který by jinak zabralo nové vytváření náhledů.
Vrstvy
Ve stručnosti se zmiňme ještě o vrstvách, což je nástroj, který používá snad každý uživatel programu. Složky, do kterých se mohou vrstvy v příslušné paletě organizovat, se nyní mohou do sebe zanořovat. To zní možná sice jako drobnost, avšak jde o velmi podstatnou novinku, nad kterou zajásá jistě každý, kdo ve svých kompozicích pracuje s více, než několika málo vrstvami (což je skoro vždy). Organizace práce v programu je výrazně přehlednější.
Druhou novinkou týkající se vrstev je nástroj umožňující jejich kompozice, v anglickém originále nazývaný Layer Comps. Nástroj má samostatnou paletku, ve které lze uložit pod vlastním jménem aktuální rozložení vrstev včetně popisu. Přepínám uložených nastavení je pak možné jedním kliknutím porovnávat jednotlivé varianty a pracovat tak de facto s různými grafickými kompozicemi v jednom souboru.
Filtry
K vrstvám se částečně váže i poslední postřeh. V diskuzi pod minulým článkem padlo několik dotazů na nedestruktivní filtry - tedy takové, které by se daly navázat na vrstvu podobně jako efekty a kdykoliv v budoucnu je změnit. Bohužel vše nasvědčuje stavu, který byl zmíněn v našem minulém článku - nedestruktivní filtry k dispozici nejsou, i když také v této oblasti přichází Photoshop s určitým vylepšením.
Jde o paletu, ve které je možné vidět jak dopad filtru před samotnou aplikací, tak filtry nejrůzněji kombinovat. Paleta obsahuje ovládací prvky jednotlivých filtrů (je zde velká škála filtrů nabízených v programu, nicméně ne všechny) a k dispozici je pochopitelně i náhled reálného obrázku. Nicméně stejně jako dříve, paletu nelze vyvolat po aplikaci filtru znovu a např. jemně upravit některé nastavení. Lze se pouze vrátit v historii o krok zpátky a celý proces zopakovat znovu. Ale i tak představuje nový nástroj pro práci s filtry zajímavé vylepšení programu.
Znovu připomínám, že výše uvedené informace ani zdaleka nepředstavují všechny - a dokonce ani ty nejzajímavější vylepšení. Podrobněji jsme se pouze věnovali vybraným novinkách a na další se podíváme v následujících dnech.
DOPLNĚNÍ:
Po vydání článku musíme přijít s drobným upřesnění situace ohledně filtrů – platí výše napsané s tím rozdílem, že ve vrstvě úprav palety vrstvy přibyla položka Photo Filter... Jde o rozsáhlou sadu fotografických filtrů sloužící především k různým zabarvením fotografií. Tyto filtry jsou aplikovány na vrstvu jako nedestruktivní a jejich nastavení lze kdykoliv změnit.
Takže závěr k filtrům je takový, že v programu existují oba dva typy filtrů – destruktivní, tj. v de facto stejné nabídce jako v Photoshopu 7, a nedestruktivní v podobě nových fotografických filtrů.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Adobe Photoshop CS (verze 8) v praxi - I
- Adobe Photoshop CS (verze 8) v praxi - II
- Adobe Photoshop CS a RAW
- Adobe Photoshop CS6 – Oficiální výukový kurz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě