Revealing - dostaňte se pod kůži PDF souboru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Příslušenství

Revealing - dostaňte se pod kůži PDF souboru

11. června 2002, 00.00 | Vyzkoušejte si veřejnou betaverzi nového velmi praktického zásuvného modulu od Quite se kterým zjistíte vše o vašem PDF souboru - od použitých fontů, barev, profilů, přes přetisky a rastrování.

Novou aplikaci pod názvem Revealing představila společnost Quite, známá svými kvalitními pluginy pro Adobe Acrobat - např. Quite imposing pro vyřazování stránek nebo Quite a Box of Tricks.

Stejně jako ostatní zmiňované aplikace je Revealing distribuován jako zásuvný modul pro Adobe Acrobat a slouží k práci s PDF dokumenty. Revealing je konkrétně určen do prostředí polygrafické výroby - s jeho pomocí lze zjistit řadu důležitých nastavení PDF dokumentů, které významně ovlivňují jejich další zpracování. S pomocí pluginu Revealing může obsluha zjistit informace typu pojmenování jednotlivých plátů separací, nastavení přetisku a průhlednosti atd. Některé chyby je možné přímo s pluginem odstranit - např. nežádoucí převodní funkce, vyřazení špatných ICC profilů, přejmenování přímých barev aj.

Revealing je v současné době k dispozici ve formě veřejné betaverze, která se od finální verze může ještě v lecčems odlišovat. Pojďme se tedy podívat především na hlavní funkce, které program nabízí.

Jak již bylo řečeno, program se instaluje jako zásuvný modul do Adobe Acrobatu verze 4 nebo 5, kde vytvoří příslušnou položku v menu "Zásuvné moduly". Po spuštění se zobrazí malé úvodní dialogové okno, které na první pohled vypadá poměrně obyčejně. Nicméně jediný select dává tušit, že program toho umí opravdu hodně:

Seznam všech dostupných funkcí vidíte sami na obrázku dialogového okna. Revealing umí analyzovat a zobrazovat:
- barevné separace PDF souboru
- informace o připojených barevných profilech (včetně upozornění na špatné ICC profily které např. Acrobat 4 ignoruje a zpracuje)
- informace o přítomných fontech (jejich přehled, typ vložení aj.)
- informace o přetiscích (trappingu)
- informace o průhlednosti (vlastnost nová v Acrobatu 5 způsobující často problémy v případě zpracování na starších RIPech)
- informace o aplikovaných převodních funkcích (pro změnu barevnosti atd.)
- informace o rastrování

Velmi elegantně je řešena práce s jednotlivými funkcemi. Revealing nejen, že zobrazí zvolené informace o dokumentu, ale umožňuje dále zobrazit dokument pouze s, nebo bez zvolené komponenty. Konkrétně tak Revealing např. uživateli sdělí, zda-li a kde se v daném dokumentu nachází průhlednost a dále mu umožní si případně prohlédnout pouze samotný efekt průhlednosti, nebo naopak dokument bez průhlednosti. Stejné možnosti jsou u všech jmenovaných funkcí - v dokumentu lze zobrazit stránku pouze s vybraným písmem (všechny ostatní písma a prvky jsou odstraněny) nebo třeba zvolený barevný plát separace. Vše se zobrazuje v novém okně jako PDF dokument, který lze pak uložit do nového dokumentu.


S programem lze získat podrobné informace o PDF dokumentu
včetně snadného zobrazení vybraných komponent

Hodnocení? Quite potvrzuje, že umí dělat skutečně potřebné programy a utilitky. Přijímáte-li PDF soubory pro zpracování na RIPu, pak je některý program tohoto typu pro vás nepostradatelný. Navíc lze u Quitu čekat, že Revealing bude prodáván za velmi rozumnou cenu. V současné době je program ve stádiu veřejné betaverze, takže si jej ještě koupit nelze, zato si jej můžete vyzkoušet po stažení z adresy http://www.quite.com/preview/.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: