CreoScitex Pagelet - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Příslušenství

CreoScitex Pagelet

7. června 2001, 00.00 | Přestože to vypadá, že nástrojů a zásuvných modulů pro práci s formátem PDF je dost, teprve po představení nové zjistíte, co vám chybělo. Pagelet například umožňuje vkládání inzerce do PDF.

Pokud to opravdu zjednodušíme, Pagelet slouží pro vkládání inzerátů do dokumentů PDF. Obecně můžete zvolit libovolný soubor PDF a vložit ho na příslušné místo v jiném dokumentu.

Práce s modulem je opravdu jednoduchá. Nejprve otevřete nebo vytvoříte nový dokument. Druhá možnost nebude příliš častá, přesto můžete například vytvořit prázdný dokument formátu A4, do něj "naskládat" stránky z různých dokumentů PDF a nakonec vytisknout.

V dialogu Import nejprve vyberete dokument, který chcte vložit, potom příslušnou stránku (pokud má dokument více stránek) a následně se vybraná stránka vloží jako objekt Pagelet. Tím by měl, podle výrobce, také zůstat, takže by ho nemělo jít dále editovat (měl by se chovat jako inzerát na filmech). Většinou je to v zájmu klienta, aby do dodaného souboru nikdo "nešahal".

Po vložení inzerátu (nebo obecně PDF dokumentu) je ho potřeba správně umístit. Standardně se umístí do středu stránky, což nemusí být vždy ideální. Proto stačí prohlédnou nabídku Pagelet, která se v Acrobatu objeví. První dvě volby jsme již probírali. První vytvoří nový prázdný dokument, druhá vyvolá dialog pro vkládání. Dále následují volby práce s "pagelety", tedy s těmi inzeráty.

Nejprve je nutné vybrat poslední položku, Activate Pagelet tool, a vybrat příslušný inzerát. (Očekával bych, že bude funkce Activate Pagelet tool dostupná na panelu nástrojů, ale bohužel není.) Ten by neměl jít vybrat jinak, tedy ani editovat. Nyní můžeme zapnout mřížku (Grid) nebo vodítka (Guides), které slouží pro přesné umístění objektu. U mřížky je dále možné nastavit jemnost rastru (change Grid Unit). Pro tvorbu vodítek je nutné nejprve zapnout pravítko (Ruler), a potom známým způsobem "vytáhnout" vodítko z pravítka.


Nastavení hustoty mřížky

Ještě před umístěním nebo i po něm lze pagelet upravit. Tedy přesněji lze změnit jeho velikost (v dialogu) nebo natočení. Současná verze umožňuje pouze otáčení po 90 °, což by ovšem mělo dostačovat.

Poslední, zatím nepopsaná, položka Order slouží ke změně pořadí objektů na stránce. K dispozici jsou obvyklé čtyři možnosti: o jeden objekt na horu a dolů a úplně nahoru a dolů. V Acrobatu 5 na Macintoshi měla funkce nějaké problémy (shodila celý Acrobat), ale ve Windows funguje bez problémů. Pouze několikeré překreslení během práce modulu je "zvláštní".

V manuálu se uvádí, že inzeráty (tedy vložené pagelety) nelze už editovat. To je pravda pouze částečně. Pokud máte v Acrobatu modul Pagelet, tak vložené pagelety opravdu nelze editovat. Ovšem po odstavení modulu (stačí před spuštěním přesunout ze složky Plug-ins) se stránka chová způsobně a po nějakém extra objektu není ani vidu ani slechu - lze ho normálně editovat.

Program je k dispozici pro Macintosh i Windows, přičemž plná verze stojí 249 dolarů. Po vyplnění formuláře si můžete stáhnout 30denní demoverzi.

Závěr
Cena se může zdát na první pohled vysoká, ale jedná se o velice potřebný produkt, přičemž je nám záhadou, proč něco podobného neudělala přímo firma Adobe. Je nám samozřejmě jasné, že zmíněné řešení má některé potenciální problémy (vkládání zamknutých souborů, nesouhlas embedovaných písem), ale Pagelet vypadá opravdu použitelně. Pokud vás neodradí cena, tak není proč váhat. Určitě ho využijí noviny a časopisy, které nemusí vkládat inzeráty v Quarku nebo InDesignu, když následná distilace přináší další problémy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: