HP Color LaserJet 2500 – podrobné informace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

HP Color LaserJet 2500 – podrobné informace

HP Color LaserJet 2500

23. září 2002, 00.00 | Získali jsme technickou specifikaci a další podrobné informace o nově uváděné nejlevnější barevné laserové tiskárně společnosti HP. Co vše o ní víme, kde jsou její slabá místa a naopak v čem předčí konkurenci?

Již minulý týden jsme vám jakožto první médium v ČR přinesli základní informace a fotografie nové barevné laserové tiskárny CLJ 2500 od HP. Na základě vaší odezvy a získání nových informací jsme se rozhodli k této tiskárně ještě jednou vrátit a podrobněji rozebrat její vlastnosti a šance na trhu. Doplňkové informace jsme čerpali jak z originálních datasheetů HP, tak i z dalších zdrojů.


Pohled pod sukně

Levná a jednoduchá
Nízká cena jde vždy ruku v ruce s jednoduchostí konstrukčního řešení. Proto logicky ani CLJ 2500 nepřináší žádné převratné novinky. Tiskový engine je tradiční rotační čtyřprůchodový. Jednotlivé tonerové kazety jsou uloženy v otočném mechanismu, jsou opatřeny čipem a obsahují chemický toner druhé generace. Aby bylo dosaženo krátkých časů prvního výtisku, HP i u této tiskárny použilo technologii instant-on. V datasheetu se můžeme dočíst, že tiskárna vytiskne první stránku za 16 sekund, pokud jde o tisk černobílý a za 29 sekund, pokud bude barevná. Podmínkou je, aby tiskárna byla ve stavu "Ready" nebo "Standby", takže po zapnutí je pochopitelně prodleva delší.
Zatím žádné překvapení ani zádrhel. Přesto má celý mechanismus jedno omezení a tím je absence automatického duplexu. Mechanický duplex nenabízí ani jeden z modelů a k žádnému nelze ani dokoupit. Jedinou cestou k oboustrannému tisku je tedy ruční vracení potištěných médií ručním podavačem.

Kvalita tisku takřka bez kompromisu
Základní kvalitativní parametry jsem zmínili již v předchozím článku. Fyzické rozlišení 600x600dpi není ničím extra, ale neznamená ani v dnešní době zásadní handicap. Navíc tiskárna je vybavena technologií vyhlazování tisku Imageret 2400, takže rastrování není tak hrubé. Na tiskové konferenci jsme měli možnost vidět pouze demo stránku vytištěnou na této tiskárně, nicméně i ta potvrdila naše očekávání. Rastrování je poměrně jednoduché, ale nepůsobí přehnaně rušivě. Navíc díky chemickému toneru s parafínovým jádrem se nepoužívá zapékací olej, takže tisk je skoro matný a příjemně hladký. Netisknutelný okraj je 6mm ve všech čtyřech směrech.


Ruční podavač

Zakopaný pes verze 2500L
V prvním článku jsme již informovali, že tím magicky levným modelem je odlehčená verze 2500l. Ta je primárně odlehčena v oblasti výkonu a osazení paměti, nicméně má ještě jeden významný limit. Specifikace hovoří o tom, že je vybavena jedním podavačem a to o kapacitě 125listů. Co nám však jaksi uniklo je skutečnost, že se jedná o podavač ruční! To znamená, že tiskárna ve verzi 2500l zabere více místa na stole, protože musí mít vyklopený ruční podavač a navíc je potřeba počítat se všemi klasickými neduhy ručních podavačů. Ne náhodou označení 2500, tedy bez přívlastků má až druhý model, který má navíc 250listový klasický podavač.

Další zajímavosti V první řadě musíme opravit údaj o doporučené zátěži z prvního článku. Podle anglického datasheetu je tiskárna konstruována na maximální zátěž 30.000 stran měsíčně, nikoli 35.000 jak jsme uvedli. Buď jsme si údaj na tiskové konferenci špatně poznamenali, nebo udělal chybu prezentátor.
Pro upřesnění se sluší uvést rozměry a hmotnost tiskárny. Nejmenší verze 2500l má rozměry 482 x 451 x 325 mm a hmotnost 21,5 kg. Zde je potřeba opět zdůraznit, že tento rozměr je se zavřeným ručním podavačem, při provozu je nutné počítat s výrazně větší hloubkou. Nejvyšší model 2500tn má rozměry 482 x 451 x 512 mm a hmotnost 29,3 kg. Rozdíl je způsoben pouze dvojicí podavačů (250 a 500 listů).


HP BusinessInkjet 3000 - potenciální konkurent

Kdo komu konkurentem?
Na závěr jsme slíbili konkurenční srovnání, které je nutno pojmout hned ve dvou rovinách. Tou první je logicky srovnání s ostatními barevnými laserovými tiskárnami na trhu. V tomto ohledu jsme již minule zmínili silně konkurenční postavení vůči produktům Minolty. V tomto směru se HP může opřít zejména o silný prodejní a servisní kanál v ČR a pochopitelně také o svou značku. Zatím zřejmě nehledá cesty jak se stát úplně nejlevnější produktem na trhu, což zřejmě mají kompenzovat uvedené přednosti.
Nicméně je zde ještě jeden paradoxní úhel pohledu. Poměrně vážným konkurentem pro model 2500 může být jiný nový produkt z nabídky HP. Jedná se o zcela nový BusinessInkjet 3000. Jde sice o tiskárnu inkoustovou, zato však výrazně robustnější než je CLJ2500 a nabízející jak o něco nižší pořizovací cenu, tak i nižší provozní náklady! Pravda ne každý zákazník je ochoten nahradit laserový tisk inkoustovým, ale z pohledu poměru výkon cena působí BI3000 velmi přesvědčivě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: