Canon PowerShot G2 - špičkové "digitální přetížení" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Canon PowerShot G2 - špičkové "digitální přetížení"

Canon PowerShot G2

20. srpna 2001, 00.00 | Společnost Canon rázně zamíchala světem digitální fotografie, když uvedla druhou generaci PowerShotu G. Fotoaparát hravě konkuruje Minoltě Dimage 5/7, Sony S85 či Olympusu C4040Z!

Canon na konci minulého týdne představil dlouho očekávaného nástupce modelu PowerShot G1. "G dvojka" se tímto stává nejvyšším amatérským modelem Canonu a přináší adekvátní parametry hodné pozice firemní jedničky. Canon PowerShot G2 je tedy prvním 4Mp digitálním fotoaparátem této značky a podle prvních informací ze zahraničí bez problémů konkuruje jak fotoaparátu Olympus Camedia 4040Z, tak i Minolte 7!

G1 vs. G2
Článek o novince nemůžeme začít ničím jiným, než srovnáním s předchozím modelem, který G2ka nahradí. Přestože design fotoaparátu byl výrazně přepracován, základní konstrukční prvky či ovládání zůstaly zachovány. I G2ka je bohužel robustní - vnější rozměry jsou identické s předchůdcem, hmotnost dokonce o 20g vyšší. V tomto ohledu Canon nevyslyšel stávající uživatele a jejich volaní po trochu střídmějších rozměrech s ohledem na v podstatě kompaktní pojetí přístroje. (nenechme se mást "SLR-like" působením přístroje, hledáček je stále průhledový) Na druhou stranu design je nejméně o dvě generace dál. PowerShot G2 je od pohledu moderní fotoaparát, přestože stačilo poměrně málo kosmetických změn. Ty přinesly i zlepšení ergonomie přístroje.

Nejvýznamnější technickou novinkou je pochopitelně zcela nový CCD snímač s rozlišením 4,1 mil. bodů, navíc podpořený novým signálovým procesorem a 10bit. RAW režimem. K jeho parametrům se dostaneme ještě později. Objektiv zůstal shodný, zato AF a AE logika zažila mnoho příjemných změn. Autoexpozice se může pochlubit novým inteligentním systémem měření doplňujícím průměrové a bodové měření. To je věc, po které se u G1čky dost volalo. Autofokus se pro změnu může pochlubit selektivní tříbodovou logikou s možností vazby AE. Zde opět velmi příjemná změna.
Změny najdeme v podstatě u většiny funkcí fotoaparátu. Jmenujme rozšíření počtu AWB režimů, nový histogram, 10ti či 16ti bitový RAW, nové expoziční režimy, delší maximální čas expozice či zlepšenou podporu systémového příslušenství a přímý tisk.

Konstruktéři slibují i výrazné zvýšení rychlosti fotoaparátu, snížení spotřeby energie či přibalení 32MB karty CF do standardní sady. Prostě "lákadel" je ve srovnání s původní G1čkou opravdu hodně a i upgrade se dle všeho vyplatí.

Nová kvalita fotografií?
Canon ve své tiskové zprávě slibuje doslova převratnou kvalitu digitálních fotografií, kterou jsme údajně v amatérské třídě ještě nezažili. Zatím je opravdu brzy na hodnocení, ale první zahraniční články nehovoří o fotoaparátu nijak pesimisticky. Základem je 1/1,8" CCD s R-G-B-G barevnou maskou a citlivostí v rozsahu 50 - 400ISO. Tento prvek je kromě rozlišení 4,1 mil. bodů (2272 x 1704) zajímavý mnoha dalšími aspekty. Díky shodné úhlopříčce s předchozím CCD mohl Canon použít stejnou optiku a konstrukci fotoaparátu. Přestože Canon výrobce čipu neuvádí, je dle parametrů velmi pravděpodobné, že jde o snímač Sony shodný například s fotoaparáty Sony DSC-S85 či Olympus C4040Z. Rozdíl je dle všeho pouze v nastavení. Dále je poměrně překvapivé, že Canon zřejmě definitivně opustil CMYG barevnou masku, čehož důvodem by mohla být například aktuální nedostupnost tohoto typu snímačů od Sony. To je opět pouze spekulace, i když technický důvod nás opravdu nenapadá.
Ale zpět ke kvalitě. Fotoaparát se snaží kvalitu opravdu striktně držet na vysoké úrovni. V automatickém režimu pracuje s citlivostí snímače pouze v rozsahu 50-100ISO. První ukázkové snímky v citlivosti 50ISO působí velmi dobře a hladina šumu je v nich minimální.
Fotoaparát důsledně využívá 10bitové barevné zpracování včetně možnosti uložení 10ti či 16ti bitové fotografie v RAW formátu. Na rozdíl od Sony zřejmě nevyužívá interní režim s vyšší barevnou hloubkou, který A/D převodník snímače také umí. Přesto až 16ti bitový RAW formát je v amatérské třídě v podstatě novinkou. Dále je zde upravený DSP procesor, který se stará o primární úpravu surového signálu ze snímače procesor s upravenou logikou obrazového zpracování. Canon u modelu G2 dává možnost uživateli manuálně ovlivnit všechny operace prováděné s obrazem (WB, saturace, jas, ostření, vyvážení).

Hodnocení
Canon vzbudil uvedením modelu PowerShot G2 neuvěřitelnou vlnu očekávání. Přestože parametrově fotoaparát nijak výrazně nevybočuje ze zaběhaného rámce ( Sony DSC-S85, Olympus C4040Z, Minolta Dimage 5/7, FujiFilm FP6900Z), očekávání laické i odborné veřejnosti jsou extrémní. Jedním z důvodů je jistě zajímavá konstrukce fotoaparátů, která je díky paralele s G1čkou dobře známá a poměrně osvědčená. Dále je to 10ti bitový RAW režim, který s ohledem na EOS D30 také mnohé slibuje. A v neposlední řadě je to impozantní seznam drobných vylepšení ve srovnání s modelem G1, který slibuje výrazný kvalitativní posun oproti předchůdci. Je toho prostě hodně, co uživatele láká a Canon je značkou, které se důvěřuje. Nás může lákat například skutečnost, že první vzorky mají do Čech dorazit již tento týden, takže bude co testovat a srovnávat!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: