Zamyšlení nad novoročenkami - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotograf

Zamyšlení nad novoročenkami

design praxe

12. prosince 2002, 00.00 | V posledním týdnu se valí jedna za druhou. Někdo chce ležaté, jiný otevírací, další černobílé. Na grafikově stole chaos, v hlavě běs. Dvacet novoročenek denně, každá jiná, všechny originální. Následující text je úvahou o přáních, kterých v této době mnoho posíláme a ještě více jich dostáváme.

V posledním týdnu se valí jedna za druhou. Někdo chce ležaté, jiný otevírací, další černobílé. Na grafikově stole chaos, v hlavě běs. Dvacet novoročenek denně, každá jiná, všechny originální. Následující text je úvahou o přáních, kterých v této době mnoho posíláme a ještě více jich dostáváme.

Zamyšlení první - formát a papír

Rozměry "péefka" jsou obvykle dané formáty standardních obálek. Připadají proto v úvahu především následující typy:
  • A6,
  • 210 x 99 mm nebo-li třetina A4,
  • 220 x 110 mm alias poštovní obálka DL,
  • A5 - obvykle přehnutá,
  • 210 x 198 mm, což jsou dvě třetiny A4, rovněž většinou přehnuté.
Prakticky všechny uvedené velikosti můžeme navrhnout jak v horizontální, tak i vertikální variantě, což naznačují i kolem rozložené ilustrační obrázky. Ležatá novoročenka patří ke konzervativnějším, stojatá vyhlíží spíš dynamičtěji. Nikde není samozřejmě definováno, že musíme tvořit pouze s výše jmenovanými druhy. Základní roli při rozhodování by prostě měl hrát fakt, aby se "péefko" vešlo do obálky (a nemusí být právě formátu A4). Zákazníky vyžadující otvírací verze je dobré brzdit v délce textového blahopřání, neboť není nic horšího než několik odstavců hustého textu, pod nimiž je vmáčknutý sotva čitelný podpis a nedej bože razítko. Někdy se vyplatí sáhnou po zcela originálním balení, příkladem by mohla být malá rolička převázaná mašlí. Reálná je pak spíše osobní distribuce malému počtu obdarovaných než rozesílání balíčků.

Tiskne-li náš návrh normální ofsetová tiskárna, použitým papírem bývá křídový či pohlednicový kartón. V poslední době a zejména u menších zákazníků je však častější tisk na malonákladových zařízeních (kopírkách, laserových, ale i inkoustových tiskárnách apod.). Ty lze obšťastnit i různými papíry s ražbou, barevnými kartony, ručními papíry, či kombinací několika. Fantazii se meze nekladou, nicméně při výběru vhodného nosiče doporučuji střídmost, abychom nedospěli k vytvoření zběsile barevného cáru. Strukturované papíry vyšších gramáží s sebou bohužel nesou riziko zhoršené přilnavosti zejména laserového tisku. V tomto případě není problém tak fatální jako při tisku vizitek, které musí vydržet i několik let. Přání úspěšného nového roku valná část z nás stejně hodí koncem ledna do koše, ale je dobré vědět jak na to. Zjistíme-li, že náš mnohobarevný výtvor při mírném otěru opouští svou papírovou podložku, zkusíme ho jednou či dvakrát na prázdno prohnat tiskárnou a tím znovu zafixovat a zapéct.

Zamyšlení druhé - volba stylu

Možná se bude zdát tato část trochu nepotřebná, ale i umělecký grafik stojí před rozhodnutím jakou z množství více či méně náročných technik (od dřevorytu přes suchou jehlu až třeba po akvatintu) zvolit. Na počáteční volbě je závislý výsledný dojem, styl a rovněž barevnost a rozměr díla. I my si tedy můžeme zvolit, zda sestavíme něco z písmen v Illustratoru, poskládáme k sobě abstraktní objekty v CorelDRAW, zkombinujeme několik fotografií ve Photoshopu a nebo vytvoříme jedinečné grafické dílo v Painteru. Použitím více postupů samozřejmě dosáhneme dalších netušených výsledků limitovaných jen naší invencí. Černobílý nápis "pour feliciter 2003" spolu s logem firmy a jednoduchým grafickým prvkem udělá někdy větší službu než barevná montáž evokující čtyři roční období s plastickým písmem a mnoha efekty. Stejně jako jinde platí i tady oblíbené heslo: "V jednoduchosti je síla." Klient si mnohdy místo komplexního návrhu, jehož vytvoření zabralo několik hodin, zvolí jednoduchou fotografii zimní krajiny s vepsaným textem. Navrhujeme-li v kratším časovém úseku více různých novoročenek, vždy se vystavujeme nebezpečí, že sklouzneme k jednomu stylu, což může i nemusí být na škodu. Pokud chceme tento efekt eliminovat, často pomůže přechod do prostředí jiného programu. Po třech fotografických pfkách prostě uděláme dvě grafické ve vektorovém editoru. I když s nimi nejsme spokojeni, inspirace pro další se obvykle dostaví.

Zamyšlení třetí - motiv

Co tam dát, říkáte si, když už jste z jediných tří zimních snímků vyřezali co se dalo. Pochopitelně se vyplácí, mít přístup k nějaké fotobance, ať už skutečné nebo ukryté v našich albech fotografií ze silvestrovské dovolené. Právě vlastní lov zajímavých, byť někdy kýčovitých záběrů na dovolených a procházkách, je nejsnazší a nejlevnější cestou k vytvoření vlastního archívu, za jehož použití nebudete muset nikomu platit. Trvá to sice déle, ale za pár zim lze vytvořit zásobu na pěkných pár novoročních přání.

Kromě toho není samozřejmě nikde předepsán právě motiv se spoustou sněhu. Záběr připomínající žhavé léto, krásně pohladí i v mrazivém lednu, obrázky vozů vyniknou na novoročence autosalónu a řvoucí novorozeně na soukromém přání. Jsou snímky, které se pro náš účel nehodí, jejich selekce je nicméně vázána na konkrétní případ. I ze zdánlivě ztracené fotky jde vykouzlit leccos použitelného. Z předchozího se zdá, jakoby nic jiného než fotky neexistovalo. Opak je pravdou, použití nějakého snímku je sice nejjednodušší, ale také nejlacinější a zbavuje tvůrce spousty starostí, neboť stačí jen umístit a o zbytek se postarají efekty Photoshopu. Pomocí volné kresby, tvorby nových grafických prvků a kombinací různých filtrů docílíme vynikajícího účinku. Tvoříme-li však skutečně sami, jde už tak říkajíc o "vyšší dívčí". Ne každý umí kreslit a je obdařen tak dobrým citem pro plochu, barvy, čáru a mnoho dalšího. Můžeme si vypomoci z mnoha obsáhlých knihoven klipartů. Je ale dobré se velkým obloukem vyhnout zprofanovaným obrázkům dodávaným jako bonusy s vektorovými editory. Zvláště CorelDRAW je díky své politice smutným zástupcem této kategorie. Při výběru motivů platí totéž co u fotek, možné je téměř vše.

Při návrhu novoročenky je třeba mít především na paměti, pro koho je tvořena. I sebelepší myšlenka ztroskotá, pokud nesouzní s firemním image, stylem společnosti nebo individualitou jednotlivce. A na závěr - novoročenka by měla adresáta potěšit minimálně na celý další rok. Dostatek inspirace i v roce 2003.

Použitá loga mohou být registrovanými obchodními známkami. Použité návrhy jsou pouze ilustrativní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: