Pluginy pro JPEG2000 v Adobe Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Pluginy pro JPEG2000 v Adobe Photoshopu

jpeg2000

25. listopadu 2002, 00.00 | Využití formátu JPEG2000 v praxi stále výrazně pokulhává za schopnostmi jeho kompresního algoritmu a dalších jeho pozitivních vlastností ve srovnání s dnes už poměrně zastaralým formátem JPEG. I když se stále častěji objevují programy, které formát JPEG2000 přímo podporují, uživatelé Adobe Photoshopu jej zatím přímo používat nemohou. Jak si tedy pomoci?

{LuraTech}

Hned na úvod bych rád upozornil, že se nebudu pouštět do polemiky, nakolik je formát JPEG2000 využitelný v praxi (na webu zatím z hlediska podpory autorů nejpoužívanějších webových browserů jen velmi těžko), to vše rozhodne až čas a účelem tohoto článku je praktické srovnání několika JPEG200 plug-inů. Zatímco uživatelé Adobe Photoshopu Elements 2.0, Corel PhotoPaintu 11 a několika dalších programů pro Windows a Macintosh (včetně QuickTime 6 pro Mac OS X) si mohou vesele užívat výhod formátu JPEG2000 založeném na principu efektivní víceprůchodové vlnkové transformace (podrobnosti viz server www.jpeg.com, nebo v češtině například u nás na Grafice On-line v článku Richarda Krejčího "JPEG2000: revoluční formát pro kompresi obrázků?"), poněkud konzervativní Adobe Photoshop i ve své sedmé verzi stále JPEG2000 okázale ignoruje. Pro Macintosh naštěstí existuje freewarový plug-in j2k od fnord software, "pécéčkáří" využívající Windows ale takové štěstí nemají a pokud chtějí v Photoshopu formát JPEG2000 používat, musí se poohlédnout po některém z komerčních plug-inů. Patrně nejznámější jsou hned tři plug-iny rozšiřující možnosti Adobe Photoshopu (a dalších programů plně kompatibilních s jeho plug-in architekturou) po ukládání a načítaní obrázků ve formátů JPEG2000.

Prvním z nich je LuraWave.jp2 společnosti LuraTech respektive Algo Vision LuraTech, který si pro celosvětově používání licencoval Corel a který se poprvé objevil v balíku CorelDRAW Graphics Suite 11 (viz podrobný článek na Grafice On-line "Corel Photopaint 11 - JPEG 2000 v praxi" od Radka Vaculíka). LuraWave.jp2 pro Adobe Photoshop existuje ve verzích pro Windows i Macintosh, prodává se za cca 68 EUR a protože je to varianta prakticky shodného plug-inu integrovaného v CorelDRAW Graphics Suite 11, nebudeme se jím dnes podrobněji zabývat. Ono vlastně není příliš co popisovat, neboť LuraWave.jp2 nabízí pouze základní možnosti nastavení vlastností výstupního formátu JPEG2000, tj. bezeztrátovou nebo ztrátovou kompresi s volitelným kompresním poměrem, případně kompresi cílenou na velikost výsledného souboru a také obdobu nastavení komprese jako u klasického formátu JPEG podle výstupní kvality ukládaného obrázku. LuraWave.jp2 si také můžete koupit i ve verzi pro freewarový image browser IrfanView pro Windows za cca 9 EUR (samotný IrfanView ale umí formát JPEG2000 ukládat také - viz dále), pro solventní vývojáře je pak připraven LuraWave.jp2 C-SDK kit včetně Runtime licence za 7 000 EUR nebo samotný C-SDK kit bez runtime licence za 2 500 EUR. LuraWave.jp2 podporuje bezeztrátovou JPEG2000 kompresi a dekompresi, podporuje barvové prostory RGB, CMYK, Grayscale a na platformě Windows také barvový prostor Lab, umí pracovat s ICC profily a IPTC metadaty (opět pouze verze pro Windows). Protože bez příslušných doplňků pro webové prohlížeče by formát JPEG2000 nebylo možné smysluplně využívat v praxi na internetu, můžete si zdarma stáhnout plug-iny dekódující tento formát v MS Internet Exploreru a Netscape pro Windows, zdarma ke stažení je i ActiveX Control komponentu pro MS IE.

[-more-]{ImagePress}

Pokud chcete ukládat obrázky či fotografie ve formátu JPEG2000 bez nutnosti kupovat si komerční plug-iny či externí programy, můžete například využít služeb freewarových prohlížečů / konvertorů XnView a IrfanView, o kterých jsme už na Grafice On-line psali několikrát. Pokud ale nutně potřebujete ukládat formát JPEG2000 přímo z Adobe Photoshopu pro Windows, mimo LuraWave.jp2 máte na výběr ještě z dalších dvou plug-inů ImagePress JPEG2000 a LEAD JPEG2000. ImagePress JPEG2000 společnosti Pegasus Imaging stojí 99 USD a existuje pouze verzi pro Windows. Plug-in by měl fungovat v Adobe Photoshopu 4+ a Adobe Photoshop Elements, kde podporuje 24-bitové RGB obrázky/fotografie a také odstíny šedi v 8 či 16-bitovém rozlišení - CMYK ani jiné barvové prostory podporovány nejsou, což se bohužel dozvíte až při samotném ukládání, kdy se objeví hlášení, že plug-in neumí daný obrázek analyzovat. Kompresní poměr můžete u ImagePress JPEG200 manuálně volit v rozmezí 1:10 až 1:80, samozřejmostí je pak cílená komprese podle zadané velikosti výsledného souboru (kde lze pochopitelně docílit i větší komprese než 80:1) nebo volitelně bezeztrátová komprese zhruba v poměru 1:2,5. Plug-in má svůj vlastní komfortní náhledový systém s nastavitelnou velikostí náhledového okna a volitelným až 200 % zvětšením. Jak v samotném plug-inu, tak i u okénka s náhledem jsou neustále zobrazovány informace o nastaveném či dosaženém kompresním poměru a původní nekomprimovaná i výsledná velikost komprimovaného souboru. Demoverze ImagePress JPEG2000 umožňuje obrázky uložit pouze 5x, poté je třeba se zaregistrovat. Není to sice příliš košer, ale vzhledem k celkem přehnané ceně plug-inu (jádrem ImagePress JPEG2000 totiž není nic jiného než technologie použitá v LuraWave.jp2 od Algo Vision) Vám prozradím, že pokud víte, co kde v registrech Windows smazat (je to v celku primitivní) a smíříte se s odklikáváním informačních hlášení, můžete ImagePress JPEG2000 používat donekonečna, aniž byste ho museli stále znovu instalovat.


ImagePress JPEG2000 - náhled ukládané fotografie

[-more-]{LEAD}

LEAD JPEG2000 Adobe PhotoShop Plug-in pro Windows od LEAD Technologies je se svou cenou 29 USD výrazně levnější než ImagePress JPEG2000 a funguje jak v Adobe Photoshopu 4+ pro Windows, tak i v PaintShopu Pro 5+. Instalace trial verze je v prostředí Windows XP bohužel poněkud zmatená, instalační program totiž nenajde adresář s plug-iny Photoshopu 7 - asi proto, že Photoshop 7 není oficiálně v manuálu demoverze plug-inu uváděn mezi podporovanými programy, ale plug-in v něm funguje bez problémů. Manuální výběr cesty k plug-inům instalátor nenabízí a tak se plug-in chaoticky nainstaluje přímo do jednoho ze systémových adresářů Windows (instalace do PaintShopu Pro funguje správně), odkud ho musíte ručně zkopírovat překopírovat mezi ostatní plug-iny Adobe Photoshopu. LEAD JPEG2000 plug-in nabízí výrazně větší nastavovací možnosti než oba předchozí popsané plug-iny dohromady, ovšem výsledná velikost ukládaného souboru se už z principu JPEG2000 komprese příliš nemění. Manuálně lze zadat kompresní poměr až 1628:1, což sice nemá téměř žádný smysl, ale zkrátka to jde :-). Stejně jako u všech v tomto článku jmenovaných JPEG2000 plug-inů můžete v LEAD JPEG2000 nastavit i kompresi automaticky počítanou z nastavené velikosti výsledného souboru, nebo zvolit bezeztrátovou kompresi. Další možností je pak komprese podle tzv. faktoru kvality (QFactor) udávajícího stupeň ztráty / degradaci obrazové informace, což je v podstatě obdoba počtu průchodů komprimačního procesu udávaná v hodnotách 2 až 255 (2 = nejvyšší kvalita, 255 = největší komprese). LEAD JPEG2000 stejně jako ImagePress JPEG2000 podporuje pouze barvový prostor RGB a obrázky ve stupních šedi (jen 8-bitů) - pokud je ukládaný obrázek v jiném barvovém prostoru, možnost uložení ve formátu JPEG2000 přes LEAD JPEG2000 není v save requesteru dostupná. Mezi rozšířené možnosti nastavení vlastností formátu JPEG2000 patří u LEAD JPEG2000 například specifikace subformátu JPEG 2000 stream (pouze streamovaná data bez možnosti ovlivnit strukturu výsledného souboru) také volba jednoho z pěti možných typů prokládání, která (pravda v celkem malé míře) ovlivňuje jak výslednou velikost, tak i kvalitu vykreslování detailů finálního JPEG2000 souboru zejména ohledně vertikálních / horizontálních linií, barev apod.

Ukázky použití či spíše využití možností formátu JPEG2000 jsou už víceméně ilustrační a slouží pouze k vizuální demonstraci kvality a velikosti výsledného souboru v porovnání s formátem JPEG. Protože nemá příliš velký smysl porovnávat výstup z jednotlivých JPEG2000 plug-inů (výsledky se při stejně daném kompresním poměru vizuálně až na výjimky takřka neliší), slouží níže uvedené ukázky pouze jako dostatečně názorné porovnání výsledné kvality formátu JPEG2000 při relativně velkém kompresním poměru 80:1 v porovnání s kvalitou 0 při uložení obrázku přes ImageReady 7 (optimalizovaný JPEG). Ukládat obrázky nebo fotky ve formátu JPEG s kvalitou 0 je sice v praxi poněkud nereálné, názornější demonstrace ale patrně neexistuje, neboť i tak byla výsledná velikost souborů u všech ukázek ve formátu JPEG2000 stejně většinou výrazně menší než u vizuálně značně horšího formátu JPEG trpícího při vysokých kompresních poměrech typickými obrazovými artefakty danými nevyhnutelnou ztrátou obrazové informace u daného typu JPEG komprese. Protože jsem JPEG2000 obrázky musel ještě "přegrabovat" do formátu JPEG a upravit do rozumné velikosti pro web (samozřejmě bez jakýchkoliv efektových úprav), neudávám jejich původní velikosti, které ale (jak už jsem uvedl výše) nikdy nebyly větší než velikost JPEG obrázků.

A jak by dopadlo závěrečné porovnání všech tří popsaných JPEG2000 plug-inů? Z profesionálního hlediska je pro uživatele Adobe Photoshopu nejvýhodnější "originální" plug-in LuraWave.jp2, který podporuje nejvyšší počet obrazových prostorů (hlavně umí CMYK :-)) a existuje jak ve verzi pro Windows, tak i ve verzi pro Macintosh. ImagePress JPEG2000 ze všech tří plug-inů vyniká evidentně nejlepším náhledovým systémem a LEAD JPEG2000 zase svou rozumnou cenou i dalšími možností ovlivnění vlastností struktury a kvality souborů ve formátu JPEG2000. Vybrat si ten nejvhodnější plug-in tedy vůbec není snadné, a to ještě musím opět zmínit freewarové programy umožňující ukládat formát JPEG2000 a Photoshop Elements 2.0, který (po upgradu přes internet) formát JPEG2000 rovněž podporuje.
[-more-]{Ukázky}




JPEG2000 - kompresní poměr 80:1



JPEG (ImageReady 7), kvalita 0


JPEG2000 (výřez předchozí JPEG2000 ukázky) - 200 % zvětšení


JPEG (výřez předchozí JPEG ukázky) - 200 % zvětšení


JPEG2000 (výřez předchozí JPEG2000 ukázky) - 200 % zvětšení


JPEG (výřez předchozí JPEG ukázky) - 200 % zvětšení


JPEG2000 versus JPEG - "firemní" ukázka výstupu ImagePressu JPEG2000 s kompresním poměrem 48:1

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: