Photoshop: Výroba vlastního PFka není nic těžkého - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Photoshop: Výroba vlastního PFka není nic těžkého

Luci Photoshop PF

28. prosince 2001, 00.00 | Udělejte si na chvilku přestávku od popíjení alkoholu a pojídání sladkého či slaného Po dlouhé době je zde další lucinkovský tutoriál.

Z vánočních svátků určitě máte - kromě bolení břicha, případně nových domácích mazlíčků - také množství vánočně laděných fotek. Přidejte photoshop, trochu chuti, přimíchejte maličko šikovnosti. To je všechno, co je potřeba k výrobě vašeho vlastního PFka.

Tak, odložte vínko, sedněte k počítači a jdeme na to. K tomuhle se budeme chtít dopracovat...

...a tohle máme k dipozici...

Na první pohled je jasné, že budeme muset změnit denní dobu, barvu světla, zapálit svíčku, stínovat a maličko otáčet. Slibuju, že to bude extra rychlé a nenáročné.

V prvním kroku "ztlumíme" zelené listí a jehličí. Vytvoříme novou vrstvu, vyplníme ji nahnědlým kruhovým gradientem a režim vrstvy nastavíme na Overlay.

Pomocí funkce Extract Image vyselektíme objekt z pozadí. Komu se chce použít masku, nechť si poslouží, pro sebevrahy jsou k dispozici cesty.

Já vím, tato fotka nebyla zdaleka ideální, při rychlé a zbrklé práci si můžeme docela ublížit. Spousta bílé okolo, dokonce bílé kraje na jednotlivých jehličkách ... umazávání a odmaskovávání nic moc ....

Naštěstí slabé bílé okraje můžeme odstranit snadno. Postačí nám funkce Layer / Matting / Defringe. Bílé okraje se ztratí a nahradí se barvou z vnitřku.

Pozadí vytvoříme zduplikováním korekční vrstvy s gradientem, ale s normálním režimem.

A aby těch vrstev nebylo málo, tak vytvoříme hned další (klidně tři :)). Zvolíme nástroj štětec a začneme črtat pomyslné stíny.

Jak vidíte, využila jsem všechny tři vrstvy, jednotlivé stíny na sebe "kupila" a ve finále na největší z nich použila "zjemňovací" masku.

Podobným způsobem upravíme i podkladový talíř. Opět prostá interakce vrstev.

Pomalu se blížíme k závěru, zbývají pouze malé drobnosti. Jako první přijde na řadu zapálení svíčky. Štětcem načrtneme plamen a prstem rozmazáváme, nic složitého. Detailisti mohou ještě dokreslit kousíček ohořelého knotu s modrým efektem, lenoši si mohou plamínek vykousnout z jiné fotky a prostě prekopírovat.

Reálnější vzhled hořící svíčky dotvoříme ztmavením svislých stěn. Na efekt dobarvíme některé lístečky naší dekorace. Přesné parametry jsou vidět v náhledu.

No, jak je vidět, nic těžkého na tom nebylo. Ve finále obrázek trochu pootočíme a doplníme vhodným textem. Mě momentálně nenapadlo nic originálního, a tak jsem zůstala u tradičního strohého PF 2002.

Tak, PF bychom měli, zbývá vyřešit už jen "drobný" problém: jak jej dostat k adresátům. Standardní poštou to už asi nestihnete, zbývá pouze elekronická cesta. Klasickou možností je email, efektnější a v některých ohledech praktičtější je použití pohlednicového serveru umožňujícího použít vlastní obrázek. Ty lepší vám dokážou statické PF vaší výroby zasněžit, rozvlnit, efektně přejít deštěm, doplnit textem, informovat vás o tom, že si adresát vaše dílko prohlédnul. Určitě o takových serverech víte, pokud ne, tak namátkou třeba česky mluvící pohlednice.redbox.cz umí vše zmíněné.

Také bych ráda poděkovala všem věrným čtenářům, co mi posílají vánoční přání a PFka. Nějak všem nestíhám odpovídat; takže užívejte klidu, bujarého silvestra a uspěšné vkročení do nového roku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: