Photoshop - pokročilá práce s výběry - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Photoshop - pokročilá práce s výběry

zatisi

2. září 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu si předvedeme, jak rychle vykreslit a pohodlně namalovat zátiší. Nebudeme používat žádné cesty, pouze jednoduché výběry.

{Úvod}

1. Stiskneme CTRL + N. Objeví se nabídka Nový soubor. Zde zadáme 500 x 500 okrajových bodů a Obsah: Průhledný. Pokud vám vadí podklad, který připomíná šachovnici, pak stačí Soubor – Předvolby – Průhlednost a gamut, kde nastavíte Mřížka: Žádná.

2. V paletě Vrstvy vytvoříme vrstvu Talir.

3. Vybereme nástroj Elipsovitý výběr, v paletě Volby nastavíme prolnutí 0. Držíme SHIFT, abychom vytvářeli kruh, nikoliv ovál. Táhneme přes celý dokument, abychom dostali základ talíře.

4. Vybereme nástroj Kruhový přechod. V paletě Volby nastavíme Popředí do pozadí. Jako barvu Popředí a Pozadí zvolíme dva světlejší odstíny šedé. Světlejší odstín jako Popředí. Táhneme přibližně od středu výběru.


Obr. 1 - Výchozí tvar pro talíř

5. Nyní následuje Výběr – Transformovat výběr. Pravým tlačítkem myši klikněte na výběr a Zvolte Číselně. Zvolte 80% v obou osách, popřípadě zatrhněte Zachovat proporce.

6. Pokud je všechno v pořádku, výběr se zmenší na soustřednou kružnici uvnitř obrysu talíře.

7. Následuje Vrstva – Nová – Vrstva kopírováním. Výslednou vrstvu nazvěte Dno_talire.

8. Klikněte pravým tlačítkem na vrstvu Dno_talire a zvolte Efekty. Nastavte podle obrázku 2. Nezapomeňte vypnout Vržený stín.


Obr. 2 - Nastavení efektů vrstvy pro vrstvu Dno_talire

9. Přepněte do vrstvy Talir a nastavte Efekty podle obrázku 3. Opět nezapomeňte vypnout Vržený stín.


Obr. 3 - Nastavení efektů vrstvy pro optické zaoblení hrany talíře

10. Stiskněte CTRL a klikněte v paletě Vrstvy na vrstvu Talir. Dostanete výběr, který ohraničuje všechny body dané vrstvy. Jděte do Výběr – Změnit- Zúžit a nastavte podle obrázku 4.


Obr. 4

11. Jako barvu popředí vyberte odstín žluté. Následuje Úpravy – Vytáhnout – Barvou popředí. Nastavte podle obrázku 5.


Obr. 5

12. Vytvořte novou vrstvu, kterou nazvěte Ozdoba. V horní části talíře nakreslete kvítečko, popřípadě cokoliv, čemu dáváte přednost. Řiďte se japonským ideálem jednoduchosti – co potřebuje jeden tah, dělejte jedním tahem. Kvítečko nestínujte, ale to koneckonců záleží na vás.


Obr. 6 - Stylizovaný ornament

13. Držte CTRL a v paletě Vrstvy klikněte levým tlačítkem na vrstvu Ozdoba. Naše kvítečko se vybere. Žluté ohraničení jsem nemaloval já, ale podobně jako v kroku 11 jsem nechal vytáhnout výběr.

14. Přepněte na libovolný nástroj Výběr. Držte klávesy CTRL a ALT a táhnutím udělejte kopii z výběru, kterou táhněte do pravého rohu talíře, viz obrázek. Stiskněte CTRL – T, pravým tlačítkem klikněte na výběr a proveďte transformaci Otočit o 90stupňů doprava. Opakujte celý krok 14, dokud nebudete mít kvítečko v každém rohu talíře.

POZNÁMKA: Pokud si nejste jistí, můžete si předem nastavit vodítka. Vodítka jsou pomyslné čáry, které se na výsledném obrázku nezobrazí. Práce s nimi není složitá. Nejjednodušší způsob jak získat vodítko je táhnout kurzor z oblasti pravítka, které většinou ohraničuje dokument. Pokud nemáte pravítka zobrazená, stiskněte CTRL-R, popřípadě Zobrazení-Pravítka zobrazovat.

POZNÁMKA2: Pokud vám záleží opravdu na přesnosti, přepněte při práci s vodítky do palety Informace, kde se ukazují vzdálenosti od jednotlivých os. Mimochodem, pokud nemáte s vodítky moc zkušeností a nemůžete se s nimi domluvit, zkuste vypnout: Zobrazení – Polohovat na vodítka.

15. Nyní jděte do: Vrstva – Sloučit viditelné. Pokud chcete slučovat viditelné, je ovšem třeba dávat pozor na to, abyste pracovali bez pozadí, přesně podle bodu 1. Jinak se sloučí i to, co nechcete. Výslednou vrstvu přejmenujte zpět na Talir.


Obr. 7 - Talíř před deformací

16. Následuje Úpravy – Libovolná transformace (CTRL-T). Klikněte pravým tlačítkem na výběr a zvolte změnit velikost. Řiďte se obrázkem.


Obr. 8 - Deformace Číselně

17. Znovu klikněte pravým tlačítkem a zvolte z menu Perspektiva. Chytněte pravý horní roh a táhněte doleva. Měli byste dostat tvar podobný jako na obrázku.


Obr. 9 - Deformace perspektiva

18. Nyní můžete na vrstvu Talíř aplikovat Vržený stín. Pak celou vrstvu Talíř skryjte, vypněte.

19. Vytvořte novou vrstvu Hrozen. Úmyslně používám jednotné číslo, protože na vytvoření trsu hroznů půjdeme oklikou. Zvolte nástroj Elipsovitý výběr a udělejte jednu bobuli vhodnou barvou. Záleží na každém, jaké víno má rád. Potom aplikujte efekty vrstvy. Řiďte se obrázky.





Obr. 9, 10, 11 a 12
Modelování bobule hroznu. Na vytvoření světla použijte nástroj Zesvětlení.

20. Jakmile jste hotoví, vytvarujte svůj trs hroznů. Přepněte na nástroj Přesun, stiskněte CTRL a ALT a táhnutím kopírujte vrstvu. Jednotlivé vrstvy umisťujte podle uvážení. Jen mějte na paměti, že vrstvy se řadí automaticky nad sebe.

POZNÁMKA: Pokud nechcete mít hrozen jednotvárně stejný, tak občas, před dalším kopírováním, použijte nástroj transformace (CTRL-T) a také nějakou globální změnu odstínu z menu Obraz - Přizpůsobit.

POZNÁMKA2: Rozdíl mezi krokem 14 a 20 je v tom, že když kopírujte celou vrstvu, kopírujte i Efekt, který má přiřazený. Bez něj by se ztratil dojem prostorovosti a hloubky, což si můžete snadno vyzkoušet. Na druhou stranu je bod 14 vhodnější pro rychlé akce, protože se nekomplikuje následnou nutností vrstvy svázat. Viz bod 21.

21. Jako výsledek získáte řadu vrstev hrozen kopie číslo. Pokud jste nevypnuli vrstvu Talir, udělejte to teď. Pak následuje Vrstva – Sloučit viditelné. Výslednou vrstvu přejmenujte na Hrozny. Teď už je množné číslo v pořádku.


Obr. 13 - Výsledný střapec vína

[-more-]{Dokončení}

22. Nyní vypněte vrstvu Hrozny a vytvořte novou, ve které budete postupovat znovu od kroku 19. V podstatě vytvoříte další hrozen na procvičení. Pokud se nechcete namáhat, jednoduše zduplikujte vrstvu Hrozny a pomocí transformace ji umístěte podle obrázku.


Obr. 14 - Rozmístění hroznů

23. S vytvořením stopky se nebudeme příliš zdržovat. Ale abychom se něco naučili, zvolte nástroj Štětec s ostrou menší stopou a v paletě Volby nastavte Zezadu. Nyní budete malovat pouze tam, kde je zatím prázdno. Namalujte stopku tmavou barvou. Oba dva trsy hroznů svažte a slučte do jedné vrstvy, ušetříte si tak práci při modelování stínů. Aplikujte stejný stín jako na obrázcích 11 a 12. Potom vrstvu hrozny zduplikujte, ztmavte její jas a snižte kontrast a následně transformujte, až dostanete stín jako na obrázku 15. Pokud uvažujete měkčí světlo, buď ostré okraje stínu jemně pomažte měkkou gumou a nebo aplikujte na vrstvu se stínem Filtr – Rozmazání- Gaussovské. Nakonec vytvořte vrstvu Pozadi, kterou vytáhněte nástrojem Lineární přechod z šedé do modré (Popředí do pozadí) a pak Vrstva- Uspořádání- Zcela dozadu, čímž posunete vrstvu Pozadi na nejnižší pozici v hitparádě vrstev.


Obr. 15 - Se stopkou a vytvořeným stínem

24. Aby místo mezi vínem nebylo tak prázdné, vytvoříme ještě vrstvu Nektarinka. Jako první krok vytáhneme Elipsovitý výběr, v něm vytvoříme Kruhový přechod ze světle zelené do tmavě zelené.


Obr. 16

25. Následně zvolíme štětec a přiměřeně velkou měkkou stopu a namalujeme červený odstín, který změníme ve Filtry-Zeslabit štětec (CTRL-SHIFT-F) na režim Barva.


Obr. 17

26. Vzniklé padanče necháme dozrát pomocí Obraz-Přizpůsobit-Vyvážení barev.


Obr. 18

27. Aplikujeme třeba Filtr- Šum-Přidat šum, abychom přiřadili povrchu trochu členitější texturu. Přepneme do nástroje výběr a táhnutím posuneme hranice výběru.


Obr. 19 - Vytvoření a umístění výběru s prolnutím 0 nebo 1

28. Nástrojem Ztmavení (Střední tóny) s velkou měkkou stopou přejedeme po hranici výběru, aby vzniklo zakrojení. Posuneme nektarinku mezi hrozny. Nyní držíme CTRL a klikneme v paletě Vrstvy na vrstvu Hrozny a pomocí vzniklého výběru odmažeme tu část, která překrývá pravý hrozen. Pak vytvoříme stíny podle bodu 23.


Obr. 20

29. Pomocí Kruhového přechodu (Popředí do průhledné) a bílé barvy a krytí Překrýt můžete dodat pár lesků.

30. Výsledný dokument můžete dotvořit k obrazu svému. Pokud chcete udělat dřevěný rámeček a ani se moc nenamáhat, můžete využit standardní akci Photoshopu, která se jmenuje Dřevěný rámeček. Myslím, že je dost hrozná. Proto jsem se namáhal a vytvořil si vlastní rám. Ale o tom někdy jindy.


Obr. 21 - Výsledné zátiší s rámečkem a la Photoshop


Obr. 22 - Výsledné zátiší s rámečkem a la moje maličkost

31. Nyní, pokud jsme spokojeni s tím, co jsme provedli, zbývá poslední krok. Postavíme se, uchopíme pevně monitor, vytrhneme ho z usazení a pověsíme na zeď. Celý výtvor signujeme fixou, která píše i na sklo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: