Genuine Fractals 5: plugin pro Adobe Photoshop na zvětšování fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


fotograf

Genuine Fractals 5: plugin pro Adobe Photoshop na zvětšování fotografií

Genuine Fractals

30. dubna 2007, 00.00 | Pátá verze známého profesionálního pluginu pro zvětšování obrázků a fotografií pomocí fraktálových algoritmů je po dvou zkušebních betaverzích konečně na světě. Tímto vám dnes nabízíme její popis.

Adobe Photoshop kompatibilní plugin Genuine Fractals Print Pro se specializací na zvětšování obrázků a především digitálních fotografií jistě není třeba podrobněji představovat, ostatně psali jsme o něm již několikrát. Společnost OnOne Software uvedla před několika dny na trh finální podobu jeho páté verze, která přináší několik vylepšení a je primárně určena pro nasazení v oblasti grafického a publikačního průmyslu. Stejně jako u verze 4.1 je i Genuine Fractals 5 nabízen ve dvou variantách. "Klasická" podoba Genuine Fractals 5 stojí 160 USD a umí zpracovat pouze grafické předlohy v barvových prostorech RGB a LAB. Rozšířená verze Genuine Fractals Print Pro 5 přidává podporu barvového prostoru CMYK a prodává se za 300 USD.

Genuine Fractals 5 je určený pro Windows XP/Vista a Mac OS X 10.4.8 nebo novější. Uživatelé Windows musí mít nainstalované prostředí Microsoft .NET Framework 2.0. Plugin funguje nejen v Adobe Photoshopu CS2 (podmínkou u verze pro Macintosh je minimálně Photoshop 9.0.2) a CS3, ale také v Adobe Photoshop Elements 4 a 5.

Funkce pluginu a doporučené rozlišení grafické předlohy

Fraktálové algoritmy v Genuine Fractals 5 analyzují postupně celou grafickou předlohu, respektive její části (vyhledávají se zejména opakující se části bitmapy) a přizpůsobují samy sebe pro zvolený stupeň zvětšení. Doporučené rozlišení pro předlohu určenou ke zvětšování je v závislosti na následně použitém tiskovém zařízení cca 180 až 360 dpi – lidské oko totiž víc než cca 300 bodů na čtvereční palec neumí rozlišit. Právě proto slibuje manuál pluginu nejlepší výsledky při použití násobků tiskového rozlišení, daný příslib mohu jen potvrdit.


Genuine Fractals Print Pro 5 - plugin najdeme jako obvykle u droppletů a dalších automatizovaných funkcí v menu "Soubor/Automaticky"

Co je v Genuine Fractals 5 nového?

Novinek není mnoho, ale nějaké zde přeci jen jsou. Stejně jako u všech původních pluginů společnosti Extensis a LizardTech, respektive Celartem, "vyšperkovala" i společnost OnOne Software grafické rozhraní Genuine Fractals. Stylové černé provedení s novým systémem schovávacích palet známe například z Adobe Lightroom a řady dalších aplikací. Majitele Macintoshů s procesory Intel jistě potěší Universal Binary formát daného produktu, díky kterému je plugin na nových Intel kompatibilních počítačích Macintosh výrazně rychlejší, podporována je pochopitelně i technologie AltiVec. Rovněž u verze pro Windows je Genuine Fractals 5 – díky optimalizaci pro vícejádrové procesory a multiprocesorové systémy – o dost rychlejší, v některých případech až desetkrát.

Samozřejmostí je u Genuine Fractals 5 podpora 8 a 16-bitových barvových kanálů (v barvových prostorech RGB a LAB) i stupňů šedi (opět včetně podpory 16-bitových barvových kanálů), Genuine Fractals Print Pro pak pochopitelně podporuje 16-bitové barvové kanály i v barvovém prostoru CMYK.

Součástí pluginu je nově sada přednastavení pro pevně dané rozlišení a poměry stran, podporovány jsou navíc i cesty v dokumentech Adobe Photoshopu a průhlednost u alfa kanálů. Zcela nová je volba pro ostření zvětšené předlohy, což ušetří jeden krok či akci při zvětšování fotografií. Novinkou je i další paletka pro simulaci zrnitosti filmových a fotografických materiálů. Při zvětšování předloh jsou dále nápomocné paletky pro texturizaci a ovlivnění detailů u předloh ve stupních šedi.


Genuine Fractals Print Pro 5 – nové grafické prostředí pluginu nabízí mimo jiné především systém skrývacích palet


Genuine Fractals Print Pro 5 – mezi doplňkové funkce pluginu patří například funkce pro zaostření zvětšené předlohy a simulaci zrnitosti filmového/fotografického materiálu


Genuine Fractals Print Pro 5 – plugin lze nově používat i v tzv. Express modu, ve kterém není k dispozici náhledové okno ani doplňková funkce pro ostření

Dávkové zpracování předloh

Standardně si Genuine Fractals 5 pamatuje poslední provedená nastavení, která pak lze použít při dávkovém zpracování fotografií. V Adobe Photoshopu si lze nadefinovat akci, v rámci které se například změní rozlišení všech snímků či jiných grafických předloh ve zvolené složce. Protože se zpravidla fotografie ve vysokém rozlišení ukládají v nekomprimovaném formátu, může se snadno stát, že brzy dojde místo na pevném disku. Proto obsahuje Genuine Fractals možnost uložení souborů ve svém vlastním formátu STN, který stejně jako například JPEG2000 nabízí zcela bezeztrátovou či vizuálně bezeztrátovou vlnkovou (tzv. wavelet) kompresi, redukující velikost výsledných souborů na méně než polovinu.

Závěr

Celkově lze říci, že Genuine Fractals nabízí kvalitní fraktálové algoritmy pro pořizování zvětšenin ze stávajících fotografií s nižším (či pro dané účely nevyhovujícím) rozlišením. Pátá verze Genuine Fractals evidentně nepřináší ohledně primární funkčnosti pluginu nic zásadně nového a pracuje podobně jako předchozí verze 4.1. Společnost OnOne Software se zjevně snaží dostat z již zavedeného produktu maximum, a upgrade proto ocení pouze uživatelé vyžadující vyšší pracovní komfort a také majitelé novějších počítačů Macintosh s procesory Intel. Odladění pluginu budou muset vývojáři ještě věnovat dost práce – chybovost a padání s různými verzemi Windows (testováno s Windows XP a Tablet PC Edition a Photoshopem CS3 a betaverzí CS3) jsou totiž na pováženou. Zkušební verzi nových Genuine Fractals si můžete stáhnout na stránkách výrobce.


Genuine Fractals Print Pro 5 - předvolby pluginu jsou velmi spartánské


Genuine Fractals Print Pro 5 - "firemní" ukázka výstupu z pluginu ve srovnání s bikubickým algoritmem v Adobe Photoshopu


Genuine Fractals Print Pro 5 - známé chyby veřejných betaverzí se ve finální verzi pluginu zjevně odladit nepodařilo

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: