Extesis PhotoTools 3.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:fotograf

Extesis PhotoTools 3.0

11. září 1998, 00.00 | Recenze komplexní sady pluginů pro Photoshop. Plastické efekty, ale i nové paletky s ikonkami.

Jednou z firem, která rozhodně nespí na vavřínech svých produktů a neustálými zlepšeními a novinkami zahrnuje nás prosté uživatele takovým způsobem, že se pomalu ani nestačíme vzpamatovávat z neustálých upgradů je EXTENSIS. Prakticky jsem si ověřil, že jen chvíli po tom, kdy některá verze jejich produktu (a to jich mají dost širokou paletu) začne být standardní součástí nabídky, lze již většinou nalézt na ftp serveru ftp.extensis.com betu verze příští.

V této recenzi bych se rád zabýval kolekcí pluginů PhotoTools 3.0, jejíž použití dává bez nadsázky práci v Photoshopu nový rozměr. Tato kolekce právě dospěla do verze 3.0 a je primárně určená pro Photoshop 5.0, i když je funkční i ve čtyřce. Pro to mluví například ten fakt že z kolekce (alespoň z té co se mi podařilo stáhnout a která se tváří jako kompletní finální verze) oproti verzi 2.0 chybí plugin Phototext - asi se předpokládá, že všechny jeho možnosti zastoupí funkce editovatelné textové vrstvy, kterou přinesl PS 5.0. Osobně si to nemyslím, ale to není v tuto chvíli podstatné. Zaměřme se na to co balík PhotoTools 3.0 obsahuje, zejména co přináší úplně nového.

To podle čeho se Photoshop s nainstalovanými Photoools bezpečně pozná, jsou paletky PhotoBars. V principu se na jejich funkčnosti od minule nic nezměnilo, až na to, že zásobárna tlačítek, kterými se člověk může svůj Photoshop vystrojit obsahuje všechny funkce Photoshopu 4.0 i 5.0 a samozřejmě má své tlačítko také každý z EXTENSIS pluginů. Jak jsem si všiml, je také opraveno pár prohozených ikonek z minulé verze (Save selection...).

Nástroj Photobutton 3.0 umožňuje vytváření různých plastických tlačítek. Volíte barvu, tvar, který je vektorový a dále modifikovatelný, osvícení... Možností je tolik, že stejně nestačíte všechny pořádně prozkoumat. Zajímavou možností je import více textur a jejich použití nejen klasicky, ale i jako bump-mapy (bump-map - textura, která neovlivňuje barvu objektu, ale jeho tvar, lépe řečeno tvoří výstupky na jeho povrchu). Další úžasnou možností je volná editace křivky profilu tlačítka (Bevel shape) pomocí kontrolních bodů něčeho jako Bezéirova křivka. Tato možnost se objevuje v některých dalších pluginech z kolekce, a znamená konec chudému výběru tvarů typu rovné, kulaté, dvojité a pak ještě to které neumím přeložit - anglicky Slope a konec. Udělejte si své vlastní!

Efekt PhotocastShadow 3.0 je již standardní součástí kolekce, ale taky má své vylepšení. Na jeden objekt (vrstvu, selekci) můžete aplikovat několik různých stínů. Neříkam, že je to ke škodě záakzníků, ale proč mám pořád takový pocit, že ti jejich programátoři čekají, co se v kterém pluginu od konkurence objeví, aby to v další verzi jejich produktu obšlehli? Ale je to paráda. U každého stínu lze nastavit nejen vzdálenost, průhlednost a rozostření, ale nově také zašumění, a také natočení v perspektivě, tudíž lze tvořit stíny velmi blízké realitě (třebas virtuální).

U PhotoGlow 3.0 mám pocit že všechno funguje jak má a nic nového se neobjevilo. Generátor "záře zpoza čehokoliv" má standardní možnosti - barva, síla, průhlednost, rozostření.

Zcela novým nástrojem je PhotoGroove 3.0. Je to další filtr z rodiny "Inner bevel" a obsahuje možnost kterou jsem zmínil jako novinku i u nástroje Photobutton 3.0 - editaci křivky "Bevel Slope". Narozdíl od něj však aplikuje bevel na jakoukoli masku a místo textury má pouze volbu povrchu materiálu - od chromu až po plast.


Tento slušivý rámeček pro Monu Lisu se dá vytvořit s pomocí nástroje PhotoGroove 3.0 bratru za 1 minutu...
Pro ty, kterým se z možností Photogroove zamotá hlava je tu starý dobrý PhotoBevel 3.0 - vypadá to, že se na jeho funkci prakticky nic neměnilo. Standardní možnosti - velikost zdvihu, tvar ze čtyř možností, barva, rozostření a směr světla. Jednoduché a praktické.

Stejně tak PhotoEmboss 3.0 nevykazuje žádné principielní změny oproti svému předchůdci z minulé verze kolekce. Možná by se zde slušelo zmínit, že všechny popisované filtry v kolekci si nové číslo verze zaslouží minimálně pro nenápadnou, ale geniální položku menu VIEW v jejich oknech - View Composite Layer Ctrl+L - tato volba umožňuje náhled nejen na aktuální vrstvu, ve které efekt aplikujeme, ale na celý obrázek, což byla u efektů pracujících s průhledností, jichž je většina, potřeba do nebe volající.

Bonbónkem na závěr je úplně nový nástroje v kolekci - PhotoTexture. Tento nástroj se zase trochu podobá programu odjinud - totiž freewaru "Textura Maker 32", i když jsou jeho možnosti trochu omezenější. Po spuštění se vás zeptá na velikost jedné "dlaždičky textury" a pak již můžete jen přidávat elementy jako čáry, kapky, kroužky a pár dalších, při každé takové akci jste dotázáni na parametry jako je třeba barva, počet, či náhodný faktor, pak můžete aplikovat filtry pro úpravu ostrosti, jasu, kontrastu a přidávat a aplikovat a přidávat a aplikovat a přidávat a... a při tom všem okamžitě vidíte náhled, jako bude výsledná textura složená z vámi tvořené "dlaždičky" vypadat.


Celkově považuji kolekci PhotoTools 3.0 za velmi přínosnou, hlavně některé její schopnosti (např. volná editace tvaru tlačítka) umožňují posunout hranice efektů, které lze na počítači s minimálním úsilím vytvářet. Zda je to tak správně a nepovede to jen k další devalvaci grafické práce je otázka ryze filozofická, a nic nemění na tom, že jsem dost napnutý co přinese EXTENSIS PhotoTools 4.0....

Že to vše lze najít na http://www.extensis.com asi ani nemusím dodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: