TableStyles & Cell Styles 1.0, tabulkové styly v Adobe InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Velký formát

TableStyles & Cell Styles 1.0, tabulkové styly v Adobe InDesignu

22. března 2005, 00.00 | Úprava vzhledu rozsáhlejších tabulek a jejich jednotlivých políček v Adobe InDesignu CS je poměrně pracná záležitost. Pokud ale použijete nové plug-iny TableStyles a CellStyles, patrně se nestačíte divit, jak jednoduché může být upravit grafický layout i u komplexních tabulek.

I když je Adobe InDesign už jen podle svého názvu určený k tvorbě layoutů pro libovolné publikace, s tabulkami mu to moc nejde. Nemyslím tím import tabulek v různých formátech, nýbrž jejich grafické úpravy a především přístupnost funkcí pro design tabulek. Protože ale téměř všechno lze vyřešit pomocí externích plug-inů, bylo více než zřejmé, že se dříve či později objeví doplňky řešící právě tento problém. TableStyles & CellStyles od Teacup Software je jedním z těchto plug-inů pro Adobe InDesign CS a prodává se za 100 USD ve verzi pro Windows 2000/XP nebo Mac OS X.

TableStyles a CellStyles jsou ve skutečnosti dva nezávislé plug-iny, které se prodávají společně jako jeden celek. Oba doplňky zpřístupní novou nástrojovou paletu (mimochodem integruje se do ní i další plug-in PatternMaker pro generování textur v InDesignu, jehož samostatnou recenzi najdete rovněž na našem serveru) s volbami pro vytvoření a aplikaci stylů na celé tabulky nebo pouze jejich vybrané sekce. Aplikace vytvořených "tabulkových" a "políčkových" stylů je velmi snadná stejně jako nadefinování jednotlivých stylů. Hotové styly můžete libovolně duplikovat nebo je mazat a použít je na tabulku či její vybraná políčka jedním kliknutím myší.


TableStyles & CellStyles 1.0 - nástrojová paleta plug-inu s ukázkou jedné z jednodušších tabulek

Každý styl obsahuje komplexní charakteristiku řádků, sloupců či v případě CellStyles též jednotlivých buněk tabulky. Základním nastavením tabulky je šířka jejího orámování s vybranou barvu a zvoleným typem čáry. Samozřejmostí je u TableStyles a CellStyles podpora funkcí pro přetisk a nastavení intenzity barvy stejně jako u ostatních publikačních funkcí Adobe InDesignu. Nastavit si můžete i odstupy políček a princip vykreslování čar tabulky včetně zachování kompatibility vykreslování s InDesignem 2.0. Typů čar nabízí TableStyles & CellStyles něco kolem dvaceti v různých provedeních. Pro dosažení lepšího grafického vzhledu tabulky a přehlednější orientace je možné nechat automaticky zvýraznit některé řádky či sloupce tabulky - obvykle se to dělá ob jeden sloupce či řádek.


TableStyles & CellStyles 1.0 - základní nastavení celkového layoutu tabulky


TableStyles & CellStyles 1.0 - nastavení grafického vzhledu jednotlivých řádek v tabulce s výběrem jejich vizuálního ohraničení


TableStyles & CellStyles 1.0 - volby pro vzhled sloupců tabulky


TableStyles & CellStyles 1.0 - plug-in též umí například vyplnit každý druhý řádek tabulky zvolenou barvou pozadí


TableStyles & CellStyles 1.0 - nastavení hlaviček a patiček tabulky

Podrobná nastavení jsou k dispozici i pro hlavičku a patičku celé tabulky a pochopitelně též pro jednotlivá políčka tabulky. V každém style můžete mít jiné hodnoty pro odstupy či odsazení textových údajů od ohraničení daného políčka. Text uvnitř políček lze samozřejmě libovolně zarovnat či dokonce natočit, na výběr jsou i další doplňkové volby. Další speciální nastavení jsou v plug-inu CellStyles věnována vyplňování buněk tabulky a několika typům úhlopříčných čar, které se občas používají například proškrtnutí některých políček tabulky.

Nadprůměrná variabilita při definování jednotlivých stylů pro tabulky a jejich políčka dávají plug-inům TableStyles a CellStyles poměrně vysokou užitnou hodnotu a cena obou plug-inů navíc není nijak přehnaná. Věnujte-li trochu času vytvoření několika komplexních či individuálních stylů pro tabulky, můžete pak už jen klikat myší a bez problémů graficky zformátovat za pár minut i rozsáhlé tabulky.


TableStyles & CellStyles 1.0 - odsazení textů v políčcích tabulky a další volby pro zarovnání či rotaci textu


TableStyles & CellStyles 1.0 - podrobná nastavení výplní pro vybraná políčka tabulky


TableStyles & CellStyles 1.0 - doplňkové volby pro alternativní zvýraznění políček tabulky

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: