Průzkum: Nejpoužívanější program pro sazbu a zlom - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Velký formát

Průzkum: Nejpoužívanější program pro sazbu a zlom

sazba

23. července 2002, 00.00 | Jaký program pro sazbu a zlom je nejpoužívanější? Na jaké platformě se nejčastěji sází? Kdo má nejloajálnější uživatele? Výsledky našeho průzkumu dávají jednoznačné odpovědi.

V době od 28.5. do 3.6.2002 jsme na Grafice On-line sbírali data pro průzkum o nejpoužívanější software pro sazbu a zlom. Průzkum probíhal formou anonymní čtenářské ankety a jeho cílem bylo vysledovat procentuelní zastoupení jednotlivých programů u profesionálních uživatelů z řad čtenářů Grafiky On-line, plus další informace jako je spokojenost s programem, používaná platforma nebo loajálnost ke zvolenému software. Pro snadnější vyhodnocování ankety měli uživatelé na výběr předpřipravený seznam nejčastěji diskutovaných programů pro sazbu a zlom, další programy neuvedené v seznamu bylo možné označit položkou "jiné". V průzkumu jsme pracovali s celkem 469 platnými hlasy poté, co jsme odstranili duplicitní hlasování a záznamy, které se netýkaly nasazení programu pro výdělečnou činnost (uživatelé označili, že je používají pro zábavu). To je velmi solidní množství názorů dávající zajímavý reprezentativní vzorek.

Poměr jednotlivých programů
Patrně nejzajímavější výsledky poskytuje první graf, udávající jednoduché procentuelní zastoupení jednotlivých programů.

Na prvním místě se s poměrně slušným odstupem umístil QuarkXPress 4, který používá přes třetinu hlasujících čtenářů. Spolu se starším QuarkXPressem 3 tak naše anketa potvrdila, že tento program je stále korunovaným králem mezi programy pro sazbu a zlom - používá jej více než polovina hlasujících čtenářů (konkrétně 57%). QuarkXPress však rozhodně není neohrožen - celkový výsledek InDesignu, coby relativně stále nového hráče na poli DTP programů, je velmi slušný - jako hlavní program jej používá 21% čtenářů, z toho 16% používá novou verzi InDesign2. Stále velmi solidní je zastoupení staršího PageMakeru, se kterým připravuje tiskoviny 14% čtenářů. Sečteme-li programy od Adobe do jednoho pole, získáme 35%, tedy více než třetinový podíl na trhu. Zbytek trhu s programy pro sazbu a zlom je rozdělen mezi TeX, Venturu a další programy - ty si dohromady mezi sebe rozdělují necelých 10% trhu.

Používaná platforma
Souboj platforem dopadl neuvěřitelně vyrovnaně - 51,4% uživatelů pracuje pod Windows, 47,1% pod MacOS, zbylé 1,3% používají platformu Linux.
Co se konkrétních programů týče, tak Linux pochopitelně používají uživatelé pracující s TeXem, Windows všichni uživatelé Corelu Ventury a drtivá většina uživatelů PageMakeru (92%). Uživatelé programů InDesign také poměrně výrazně preferují platformu Windows - 73% jich používá InDesign na této platformě, 27% pod MacOS. Skoro obrácený poměr panuje u uživatelů QuarkXPress - ti jednoznačně 67% preferují platformu MacOS.

Spokojenost s programem
Jedním z dalších zajímavých sledovaných údajů v naší anketě byla spokojenost s jednotlivými používanými programy. Uživatelé měli možnost svoji spokojenost vyjádřit poměrně širokou škálou jednoho až deseti bodů - čím více bodů, tím větší spokojenost. Aby bylo možné výsledky snadněji interpretovat, sloučili jsme výsledná hodnocení do třech kategorií -spíše nespokojen (1 až 4 body), neutrální (5 až 6 bodů) a spíše spokojen (7 až 10 bodů). Výsledky hodnocení všech programů vidíte v následující tabulce. Je důležité zdůraznit, že vypovídající hodnotu mají výsledky pouze u častěji používaných programů, neboť u méně zastoupených programů (např. MS Publisher) jsou výsledky výrazně zkresleny skutečně malým počtem celkových hlasů.

Jak je vidět, uživatelé jsou vesměs se svými programy více spokojeni než nespokojeni. Jednoznačným vítězem v této kategorii je InDesign 2.0, se kterým je spíše spokojeno celých 93% uživatelů, přitom tento program navíc volilo nezanedbatelných 16% dotazovaných! S takovou spokojeností se nemůže pochlubit ani jedna verze programu QuarkXPress, i když i tato sw platforma má přibližně dvě třetiny spíše spokojených uživatelů.

Loajálnost k používanému programu
Uvažujete o změně používaného programu (ano, ne, možná)? Touto otázkou mohli v našem průzkumu uživatelé vyjádřit loajálnost k používanému programu. Není patrně překvapením, že výsledky této kategorie volně korespondují s výsledky spokojenosti s programem. Opět zcela jednoznačně vyhrál InDesign 2.0, kdy 92% uživatelů neuvažuje v současné době o jeho výměně za jiný software. Velmi loajální jsou také uživatelé TeXu, i když to je jednoznačně specifická a navíc nepříliš početná skupina uživatelů. Nejméně loajální jsou podle našeho průzkumu uživatelé PageMakerů - jen 17% jich neuvažuje o přechodu na jiný software.

Výsledky Quarku vidíte v tabulce. Pozice tohoto softwaru je sice poměrně silná (40% by program neměnilo), ale v dlouhodobém horizontu bude jistě hodně záviset na produktové politice, kterou bude výrobce uplatňovat do budoucna - skoro polovina uživatelů QuarkXPressu 4 by se možná jednou mohla nechat přesvědčit na přechod na jiný software.

Elektronické publikování
Jednou z doplňkových otázek našeho průzkumy byl dotaz na elektronické publikování - používají uživatelé programy pro sazbu také pro tvoru dokumentů distribuovaných v elektronické podobě? Tedy v dnešní době především dokumenty ve formátu HTML nebo PDF (v anketě bez dalšího rozlišení). Výsledky jsou poměrně jednoznačné - jen 21% takové dokumenty nepřipravuje, 46% uživatelů je připravuje pravidelně a 32% zřídka. Dá se tedy předpokládat, že snahy výrobců začlenit do programů co nejvíce funkcí umožňující co nejefektivnější přímé publikování do formátu PDF a HTML padají na úrodnou půdu.

Závěr
Publikované informace obsahují mnoho údajů vedoucí k různým zamyšlením. My se však na závěr pokusíme o zjednodušenou odpověď pouze na otázku položenou v úvodu - který program pro sazbu a zlom je v současné době nejpoužívanější? Jednoznačně vede QuarkXPress 4.x (s 35%), jeho pozice však nebude v nejbližším období jednoduchá - InDesign získává stále více uživatelů, kteří jsou s daným řešením navíc velmi spokojeni. A tak bude v následujících měsících hodně záviset na aktivitách jednotlivých výrobců - u Quarku pak jednoznačně na úspěchu uvedení lokalizované pětky. Ke stejné otázce se vrátíme přibližně za rok, abychom novým průzkumem mohli zjistit směr, kterým se vývoj skutečně ubíral v nejbližších dvanácti měsících.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: