Arbortext 5: publikační XML-systém v nové podobě - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Velký formát

Arbortext 5: publikační XML-systém v nové podobě

technologie proof natisk

6. června 2003, 00.00 | Nedávno ohlášená verze systému Arbortextu naznačuje, jak se bude vyvíjet publikování
postavené na XML v nejbližší době. Jaké trendy lze očekávat?

Společnost Arbortext zaujímá mezi poskytovateli řešení pro XML čelní postavení. Není divu, neboť její historie začíná již v roce 1982, a je z počátku úzce svázána se standardem SGML, pro který Arbortext nabízela především produkty Publisher a Adept Series. Zástupci Arbortextu pak patřili k těm, kdo se v druhé polovině 90. let podíleli na vytvoření zjednodušené podoby SGML, tedy XML a dalších s ním spojených specifikací a standardů (DOM, XSL, XLL). Od roku 1997 až po současnost se klíčovou položkou nabídky Arbortextu staly právě produkty pro XML, a to především XML procesor Epic Editor a dále Epic E-Content Engine (E3), serverové řešení pro automatizovaný cross-media publishing. Mezi současnými klienty Arbortextu (viz. tento seznam) nalezneme řadu významných subjektů, působících například v publikačním, leteckém, telekomunikačním či automobilovém průmyslu, státní správě, zdravotnictví a finančnictví - podle údajů výrobce využívá dnes jeho publikačních řešení více jak 2500 subjektů z celého světa.

Vzhledem k významu Arbortextu na poli XML publikování se setkalo se značným zájmem představení nové verze kolekce jeho publikačních řešení, označené souhrnným názvem Arbortext 5. I když se tyto novinky dostanou do prodeje až ke konci letošního roku, představuje i jejich preview zajímavou ukázku toho, jakým směrem se dnes vyvíjí XML-technologie pro publikační průmysl, patřící do kategorie high-end. Jak tedy zmíněná nová rozšíření vypadají?

arbor1f.gif

Jednotlivé nástroje Arbortextu tvoří ucelené řešení pro cross-media publishing.
(Schéma převzato z materiálů společnosti.)

Podpora Office 2003

Jak jsme již na Grafice několikrát referovali (například zde), nejnovější verze kancelářského balíku Microsoft Office (Office 11 nebo též 2003) by měla umožňovat tvorbu a editaci obsahu v XML. Vzhledem k rozšířenosti uvedeného balíku nepřekvapí, že Arbortext v rámci zmíněných rozšíření nabízí i možnost zpracování XML, pocházející právě z Office 2003. Konkrétně spočívá zmíněná podpora v možnosti zpracovat schémata z MS Wordu v Epicu, přenášet snadno data mezi těmito procesory přes schránku a v nově uvedeném Styleru (o tomto produktu píšeme dále) vytvářet styly pro XML ve Wordu. Arbortext dále slibuje pluginy Wordu 2003, umožňující publikovat obsah XML dokumentu z Wordu přímo v E3 a využívat v prostředí Wordu funkce DCA Manageru (opět viz. dále).

Contributor: editace XML po Internetu

Obdobně jako jiní výrobci (SoftQuad, Altova) nabízí Arbortext nově i možnost editace XML obsahu v prostředí internetového prohlížeče (Internet Explorer), a to pomocí produktu, označeného jako Arbortext Contributor. Jak již název naznačuje, hlavními předpokládanými uživateli Contributoru jsou osoby, přispívající do publikace "z terénu", tedy například redaktoři či externí spolupracovníci. Ke svému chodu vyžaduje Contributor, aby byla na hostitelském systému spuštěna engine E3. Oproti Epicu jsou vypuštěny některé funkce (spell-checking, podpora DTD), produkt by měl být nicméně k dispozici za příjemnější cenu, která by jej měla zvýhodnit i oproti Wordu užitému k obdobnému účelu.

Styler: nástroj pro zpracování stylů

Základní technologií, spojenou s XML publikováním, jsou tzv. stylové jazyky. Jedná se o prostředky, umožňující definovat způsob zobrazení XML obsahu na nejrůznějších médiích (tisk, Internet aj.). I když byly prostředky pro práci s těmito standardy dostupné i v dřívějších verzích produktů Arbortextu (Turbo Styler v Epicu), přichází výrobce teprve v současnosti se skutečně plnohodnotným produktem Styler, určeným k tvorbě a zpracování stylů různého typu. V současné verzi jsou podporovány styly pro tiskovou produkci, PDF či HTML, propojené se styly, určenými pro editaci v Epicu, Contributoru a Wordu 2003. Návrh stylů probíhá v grafickém prostředí, z jednoho základního stylu dokáže Styler automaticky generovat různé podoby pro odlišná média. Mimo běžných formátovacích charakteristik, typických například pro textové procesory (odstavcové a znakové styly, grafika, tabulky), lze v rámci Styleru ošetřit i prvky, spojené s dlouhými dokumenty, jako jsou například kontrola vdov a sirotků či plovoucí objekty. Styly vytvořené Stylerem dokáží být kontextově senzitivní, tj. chovají se různě podle pozice formátovaného obsahu v rámci dokumentu.

DCA Manager: správa a využití odkazů

Zcela novou, a i v širším kontextu XML publikování velmi významnou aplikací, je DCA Manager, produkt pro správu a zpracování odkazů. S jeho pomocí mohou uživatelé E3 využívat a spravovat odkazy na objekty z externích zdrojů (databáze), kterých je využito při dynamickém sestavování publikace. Unikátním technickým aspektem tohoto produktu je podpora různých jazyků pro popis odkazů (SGML, Xlink, Ulink), mezi kterými umí DCA Manageru provádět za chodu transformace. Odkazy mohou být podmíněné, tj. podle povahy dané publikační úlohy ukazují na různé objekty (obrázek v nízkém rozlišení pro Web, ve vysokém pro tištěnou produkci: různý popis procedury v technické dokumentaci podle typu produktu aj.). Pro snadné použití nabízí DCA Manager uživatelům možnost využívat seznam odkazů, z kterého lze vkládat požadované položky do sestavované publikace apod. Do budoucna plánuje Arbortext tvorbu prostředků, umožňujících DCA Manageru komunikovat se systémy pro správu obsahu, první na řadě by měl být systém společnosti Documentum. Ze všech výše popsaných komponent zůstává DCA Manager zatím nejvíce ve fázi implementace, na které Arbortext v současnosti pracuje v kooperaci s více jak dvaceti svými významnými zákazníky.

arbor2f.gif

Komponenty DCA Manageru.
(Schéma převzato z materiálů společnosti.)

Závěr

I když asi řešení Arbortextu nebudou pro většinu našich čtenářů klíčovým publikačním nástrojem, považovali jsme za vhodné je v jejich výhledové verzi představit. Dobře totiž ukazují současné trendy v XML publikování, spojené jednak s nastupující podporou XML v Microsoft Office a dále poptávkou po vzdáleném editaci XML obsahu prostřednictvím Internetu. Produkty Styler a DCA Manager pak ukazují, jak lze v praxi realizovat skutečně efektivní a komplexní řešení pro cross-media publishing, postavené na XML.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: