Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Velký formát
Adobe CSS Regions Prototype: pokročilý magazínový layout kódovaný v CSS!
11. května 2011, 00.00 | Společnost Adobe zveřejnila prototyp své technologie CSS Regions, jenž slibuje malou revoluci v publikování webového obsahu zejména na tabletech a dalších mobilních zařízeních. Regions totiž umožňují čistě s použitím CSS pravidel definovat rámečkový layout odpovídající tištěným periodikům, to jest s řetězeným textem, různorodě formátovanými rámečky a dalšími pokročilými typografickými prvky. Jak konkrétně uvedená technologie funguje a kdy se na ni mohou webdesignéři a weboví vývojáři těšit?
U příležitosti Google I/O Conference zveřejnila společnost Adobe prototyp technologie CSS Regions, jenž slibuje přinést webovým designérům a vývojářům možnosti tvorby layoutu, na jaké byli dosud zvyklí jen v případě tvorby tiskovin v sázecích aplikacích typu InDesignu. Pod daným označením se totiž skrývá návrh Adobe na modul jazyka kaskádových stylů CSS (Cascading Style Sheets) pro konsorcium W3C, který dovoluje definovat komplexní layouty ve stylu magazínů, novin, katalogů či knih s nepravidelně formovanými rámečky, vícesloupcovou sazbou, efekty aplikovanými automaticky na určité pozici v publikaci apod. Danou technologií míří Adobe zejména do oblasti publikování na tabletech typu Apple iPadu, které se dnes jeví jako zřejmě nejatraktivnější platforma pro naznačený typ obsahu.
Možnosti uvedené technologie mohou uživatelé posoudit prostřednictvím CSS Regions Prototype dostupného na serveru Adobe Labs. Jedná se zde o příslušně rozšířenou implementaci browserového enginu WebKit, spustitelnou na platformách Mac OS X a Windows, doplněnou sadou odpovídajících ukázkových HTML a CSS souborů.
Ukázky zde vypadají hodně zajímavě, přičemž důležité je na nich nejen statické podání layoutu (v mnoha případech prakticky nerealizovatelné současnými příkazy CSS), ale i chování při změně velikosti okna, resp. zobrazovací plochy browseru. K dispozici je možnost dynamického natékání textu do řetězených boxů, vytvářet lze rámečkové layouty s články, postranním textem aj. Obsah je pak možno nechat natékat do rámečků v podstatě libovolného tvaru a k dispozici je i zarovnání textu na křivky. Stylování regionů by mělo dále dovolit nastavit (v daném prototypu zatím nepodporované) formátování obsahu dynamicky podle jeho umístění – například lze takto fontem, barvou či jiným způsobem zvýraznit několik prvních řádků článku, nadpisy aj.
Zpočátku se Adobe pokoušela přijít s obdobnou podporou pokročilého layoutu srovnatelného s tiskovým zejména v rámci technologie Flash – Text Layout Framework podporovaný Flash Playerem od verze 10 takto nabízí mnoho možností enginu Adobe InDesignu. Nicméně zřejmě zejména tvrdohlavé odmítání Flashe společnosti Apple při současném velkém úspěchu iPadu právě v oblasti publikování elektronických magazínů již po několikáté v poslední době vedl Adobe ke změně jejího stanoviska, resp. rozšíření podporovaných publikačních platforem. Připomeňme, že jinými (reálně již plně použitelnými) obdobnými počiny jsou vznik Adobe Digital Publishing Platform (magazíny pro iPad formou nativních aplikací) a řada nových nástrojů představených v rámci InDesignu CS 5.5, jenž myslí primárně právě na publikování na iPadu.
K tomu, aby se CSS Regions (a druhý obdobný modul CSS Exclusions, rozšiřující stávající koncepci CSS pro plovoucí objekty) ujali, bude ovšem zapotřebí mnohé. Víc než na Adobe a konsorciu W3C zde bude záležet na Apple a dalších výrobcích tabletů, zda nějakým způsobem podpoří možnost zobrazení daného typu obsahu na svých zařízeních (optimálně zabudováním odpovídající podpory přímo do výchozího webového prohlížeče přístroje). Benefity, které by takto mohla daná technologie přinést do světa webového designu a vývoje, jsou přitom více jak nasnadě: obrovský potenciál se naskýtá zejména u cross-media publikování, začínajícího u komplexního tiskového layoutu. Ale lze si představit i zcela nové publikační moduly, kdy se například z jednotlivých článků uložených ve webovém systému správy obsahu vygeneruje spuštěním jediného skriptu perfektně vyhlížející iPadový magazín. A nasnadě jsou třeba i rozmanité aplikace v oblasti tvorby a distribuce katalogů (on-demand generování aj.). Dá se přitom předpokládat, že se Adobe nespokojí jen s definicí samotného CSS rozšíření, ale přinese i jeho odpovídající podporu ve svých aplikacích – v současnosti nicméně žádnou takovouto aktivitu neoznámila.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě