Kolik si vydělá webdesigner v USA a kolik v ČR? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Kompakty

Kolik si vydělá webdesigner v USA a kolik v ČR?

4. července 2000, 00.00 | Na kolik je oceňován webdesigner v zahraničí a co musí za nabízené peníze zvládnout? Neměli byste vydělávat více?

Práce okolo webdesignu a internetové grafiky vůbec jsou zajímavé nejen velkou perspektivou spojenou s boomem Internetu, ale také z pohledu možností pracovat na zakázce pro zákazníka z libovolného kouta světa. Vždyť design a grafika mají na celém světě jednotnou řeč a skrze připojení k Internetu může být designer ve spojení se svým zaměstnavatelem odkudkoliv. A navíc, na rozdíl např. od programování, nemusí být designer součástí většího týmu a tak i problémy s jazyky by měly být daleko menší.

Nemáme bohužel žádné konkrétní zkušenosti z grafiky, kteří by pracovali z Čech přímo pro klienty např. v zámoří (máte-li praktické zkušenosti, nebojte se je připojit jako komentář k článku), přesto je velmi zajímavé sledovat mzdy, které jsou za podobné práce v zahraničí vypláceny. Minimálně proto, že si člověk uvědomí, že práce webdesignera je na "západě" ceněna úplně jinak než u nás. Pro inspiraci stačí navštívit stránky některé z personálních agentur, které se zabývají právě tímto oborem. Příkladem nám může být společnost Aquentpartners, kde je mimo běžných pracovních poptávek umístěn i kompletní "ceník" prací spojených s webdesignem a orientační výčet prací, které by člověk měl zvládat na určitou pozici. Konkrétní nabídku prací spojených s webdesignem naleznete např. ZDE a nabízená čísla nejsou nějak malá. Tento článek nemá rozhodně za cíl poukazovat na to, že američané vydělávají více, to je známý fakt daný spoustou faktorů. Spíše si klade za cíl vyvolat diskuzi na téma, jak jsou hodnoceny webdesignéři v Čechách a na Slovensku.

Zajímá-li vás, na kolik by ohodnotila agentura vaše znalosti, podívejte se do PDF "Ceníku" na adrese http://www.aquentpartners.com/info/free_tools/pdfs/wspg082799.pdf. Je sice z konce roku 1998, ale podle dalších informací na serveru, jsou údaje pravděpodobně stále velmi aktuální.

Co se tedy v dokumentu dočtete?

Výroba HTML stránek

  • Při znalosti jen "skutečných základů HTML" (tj. používání HTML editoru, nebo dokonce při exportu HTML kódu např. z Wordu) se hodinová sazba pohybuje od 10 do 15 dolarů za hodinu nebo 75 až 150 dolarů za jednu HTML stranu.
  • Při trochu vyšší znalosti HTML (podle ceníku jde např. o ruční editaci tagu, bez znalosti např. tvorby tabulek) je vaše sazba 35 - 50 dolarů za hodinu a cena vytvořené stránky se pohybuje mezi 200 až 400 dolary.
  • Běžnou znalost HTML programování oceňuje agentura na 50 - 75 dolarů za hodinu nebo 400 až 1000 dolarů za HTML stranu
  • Nejvíce jsou oceněni pochopitelně tzv. HTML "guru" (např. znalost Java scriptu, atd.), které oceňuje agentura na 75 až 200 dolarů za hodinu, případně vytvořenou HTML stránku na 1000 dolarů a výše.
Podobný ceník nalezneme ve stejném PDF dokumentu také pro tvorbu grafiky.
  • Zvládáte-li pracovat s cliparty (např. v Photoshopu) mohli byste mít job za 25 - 35 dolarů na hodinu, pokud umíte tvořit textury a jednodušší grafické prvky, vaše práce by byla hodnocena 35 - 50 dolary za hodinu. Umíte-li vytvářet animace (např. ve Flashi) mohli byste získat práci za 75 - 200 dolarů na hodinu.
Ceník dále obsahuje řadu dalších profesí - např. vytváření 3D grafiky, skenování a retuše, které však nemá cenu všechny v článku vyjmenovávat. Každopádně však ukazuje na určitou hodnotu lidí, kteří jsou schopni vytvářet grafiku pro web. Kolik si myslíte, že by měla být hodinová hodnota práce webdesignera v České republice?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: