Nová publikace: Real World Color Management - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Filmy

Nová publikace: Real World Color Management

4. dubna 2003, 00.00 | Novinka od Peachpit Pressu - Real World Color Management - je praktický a srozumitelný průvodce světem správy barev pro běžné uživatele grafických programů. Spokojit se bohužel musíme zatím jen s originální anglickou verzí.

Chcete-li se sami vzdělávat v oblasti správy barev, neexistuje na tuzemském trhu bohužel příliš zdrojů, po kterých sáhnout. Jedinou specializovanou publikací je "Color Management Systém" od společnosti Grafie, která na 74 stranách shrnuje skutečné základy problematiky, další informace lze nalézt sem tam v odborných časopisech (nejvíce patrně ve Světě tisku), nebo na webu (doporučuji diskuzní fórum věnované správě barev provozované zde na Grafice, případně sekci věnovanou správě barev na serveru Printing). To je v podstatě vše a tak nezbývá, než se podívat po nějakém zahraničním titulu, kde je situace výrazně lepší (čemuž se s ohledem na diametrálně odlišné velikosti trhů nelze divit). Tipem může být nová publikace Real World Color Management, která letos vyšla v anglickém jazyce v nakladatelství Peachpit Press. Jejími autoři jsou Bruce Fraser, Chris Murphy a Fred Bunting - tedy jména, která v souvislosti se správou barev slýcháváme v zahraničí poměrně často. Publikace není v naší zemi běžně v prodeji (lze ji ale získat přes různá zahraniční internetová knihkupectví), tak se pojďme podrobněji podívat, jaké informace v ní lze nalézt.

Zpracování
Stejně jako další publikace v edici Real World vyšla tato publikace v rozšířeném formátu A5 s paperbackovou vazbou V2, je vytištěna vesměs plnobarevně a její rozsah je úctyhodných 534 stran.

Obsah
Publikace je rozdělena do osmnácti kapitol a pokrývá všechny aspekty správy barev, se kterými se běžný pre-pressový uživatel setkává. Stručně lze publikaci rozdělit na tři funkční bloky:
První je věnován obecnému úvodu do problematiky správy barev. Probírány jsou obecné principy vnímání barev, vyjádření barev obecně, principy zpracování barev na počítači (barevné modely, gamuty), obecnější popis fungování color managementu v praxi (popis profilů, převody barev).
Druhý je věnován problematice vytváření a ladění profilů. Postupně jsou probírány různé druhy profilů, jejich limity, možnosti a způsoby jejich vytváření - ty jsou popisovány v jednotlivých kapitolách zaměřených na monitory, skenery, digitální fotoaparáty a výstupní zařízení. Poslední kapitola celku je věnována principům hodnocení a editace profilů.
Třetí blok je zaměřen na nastavení správy barev v konkrétních aplikacích a workflow. Popisovány jsou obecné principy (v jakém barevném režimu pracovat, jakým způsobem pracovat s profily), možnosti a omezení jednotlivých operačních systémů, samozřejmě nastavení konkrétních aplikací - Photoshop, InDesign, Illustrator, Freehand 10, CorelDraw 10, QuarkXPress (v 3.3 až 5), PDF a možnosti automatizace správy barev (serverová řešení, skriptování).

Hodnocení
Real World Color Management je velmi praktický a srozumitelný průvodce světem správy barev pro běžné uživatele grafických programů obsahující všechny potřebné základy pro získání správných návyků při zpracování barevných podkladů. Kniha obsahuje množství grafů a fotografií, vysvětlující jak popisované informace, tak příklady různých chyb (příklady tisků se špatnými profily, výsledek chybného použití kvalitního profilu atd.). Na druhou stranu publikace nezabíhá za rámec nutných vědomostí běžného "grafického uživatele" a CMS profesionál zabývající se problematikou komplexně, bude obsažené informace považovat spíše za opakování stále opakovaného.
Pokud zvládáte dobře anglický jazyk a hledáte ucelený zdroj informací věnovaný problematice správy barev, pak je Real World Color Management určitě kniha, která vás nezklame. Její oficiální doporučená cena je 49.99 dolarů, např. na Amazonu ji lze zakoupit za cenu 34.99.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: