Tři nové skenery HP s rozlišením 2400dpi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Střední formát

Tři nové skenery HP s rozlišením 2400dpi

8. března 2001, 00.00 | Společnost HP oznámila uvedení tří nových modelů skenerů pro SOHO trh s rozlišením 2.400 x 2.400dpi a novými duálními CCD snímači s 48bitovou hloubkou barev. Jde o revoluční řešení?

V oblasti stolních skenerů zažíváme stále nějaká překvapení. Výrobci se předhánějí v představování nejrůznějších technických vylepšení svých modelů a snaží se tak zaujmout potenciální kupce. Bohužel často se jedná o vylepšení sporná, jejichž reálný přínos je mizivý. V případě nových skenerů HP ScanJet 74xxC se však konstruktérům zřejmě podařilo přijít s užitečnou novinkou pro domácí a SOHO trh.

Základní parametry - rozuměj lákadla na lidi - jsou fyzické rozlišení 2.400 x 2.400dpi a barevná hloubka 48 bitů. Oba parametry předčí většinu konkurentů a útočí na slabé místo řadových uživatelů. Rozlišení je přesně to, na co většina potenciálních kupců slyší, i když ani extrémně vysoké rozlišení není zárukou kvalitního snímání. Zde je však nutno zdůraznit, že HP se nevydalo cestou bezmyšlenkovitého zvyšování parametrů a přichází se zajímavou alternativou. Tou je takzvaný "duální - střídavý" CCD snímač, který by tyto skenery měly až do konce letošního roku nabízet jako jediné na trhu. A čím jsou unikátní?

Zvyšování rozlišení sebou nese kromě kladů i celou řadu záporů. V první řadě je problém vyrobit snímač s vyšším rozlišením za "podobnou" cenu. Ve srovnání se snímačem pro 600dpi je potřeba 4x větší rozlišení a přitom cena nesmí být výrazně vyšší. Prostě 4x prodloužení snímače by bylo neúnosně drahé kvůli spotřebě křemíku. Pokud se snímač "zahustí" menšími buňkami, tak zase vyvstává problém s jejich citlivostí a šumem, takže ve výsledku je také drahý. Vývojáři "střídavého" čipu na to šli od lesa a sice zvýšili počet snímacích buněk, ale uspořádali je do šesti místo tří řad. Ušetří se tak materiál a kvalita obrazu zůstává stejná. Obraz se sice musí ve skeneru přepočítat do odpovídající formy, ale úspora na čipu je značná. Když to navíc spojíme s viditelně předimenzovanou barevnou hloubkou 48bitů, tak výsledek nemusí být špatný, i když se při výrobě muselo jistě hodně šetřit, aby skener zůstal dostupný.
Navíc konstruktéři využili atypického uspořádání ještě v dalším směru. Pokud je uživatelem požadováno snímání v nižším rozlišení, jsou čtena data pouze ze tří řádek a dva sousední body se sčítají. Tím se výrazně ušetří množství přenášené informace do počítače a fyzické rozlišení klesá na 600dpi. To se logicky rovná kratšímu času při zachování kvality plnohodnotného snímání.

Na trh tedy přicházejí tři nové skenery řady ScanJet 74xxC s vysokým rozlišením, prosvětlovacím nástavcem a poměrně bohatou nabídkou softwaru. Nicméně i přímo HP přiznává, že skenery patří do SOHO oblasti a kanceláří, takže je zbytečné očekávat kvalitu grafických profesionálních skenerů se stejným rozlišením. Té se v této cenové kategorii prostě dosáhnout nedá.

Technické parametry
HP v řadě ScanJet 74xxC připravilo celkem tři modely - 7400C, 7450C a 7490C. Všechny používají duální snímač 600 x 600/2.400 x 2.400dpi s 48bitovým AD převodníkem, takže skenery hardwarově snímají ve 48bitové barevné hloubce. Maximální pracovní plocha pro odrazivé předlohy je 216 x 356 mm, což cca odpovídá formátu A4. Skenery se k počítači připojují buď prostřednictvím USB, případně SCSI. Oba porty na skenerech najdete.
Fyzické rozměry samotných skenerů jsou 311 x 575 x 115 mm a hmotnost 4,4 kg. Všechny se také mohou pochlubit čelním panelem s deseti tlačítky a malým LCD displejem. Všechny jsou dodávány včetně prosvětlovacího nástavce pro předlohy do formátu 12,7 x 12,7 cm. K modelu 7450C je navíc přidán automatický podavač předloh s kapacitou 50 stran a OCR software I.R.I.S. Nejvyšší model 7490C se může navíc pochlubit SCSI řadičem a přibaleným softwarem (Corel 9 a Panorama Maker 2000).

Hodnocení
Společnost HP zaznamenává v posledním období velký návrat do čela prodejců levnějších stolních skenerů. Modelová řada 74xxC by se mohla stát velmi oblíbenou, protože pokud dosáhne slibované kvality, bude znamenat cenově přijatelné řešení pro domácí digitalizaci všech předloh včetně filmů na poměrně slušné úrovni. Bohužel zatím nejsou k dispozici ani ukázkové skeny ani připravované ceny pro český trh, takže na definitivní hodnocení si ještě chvíli počkáme. Přesto bude velmi zajímavé, jak budou na tyto modely reagovat konkurenti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: