Špičkový Epson Stylus Photo R1800 v redakčním testu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

Špičkový Epson Stylus Photo R1800 v redakčním testu

Epson R1800

3. června 2005, 00.00 | V dnešním redakčním testu si podrobně představíme jeden z nejnovějších přírůstků v rodině inkoustových tiskáren značky Epson dostupný na českém trhu. R1800 je velice zajímavá foto-tiskárna formátu A3, která se může pochlubit několika zajímavými specifiky.

Jedná se o inkoustovou tiskárnu formátu rozšířeného A3, tisknoucí šesti barvami. Na rozdíl od nejběžnějšího systému, kde se k základním barvám CMYK přidávají zesvětlené varianty cyanu a magenty, jsou zde použity červená a modrá barva. Tiskárna má pro barevné zásobníky celkem osm pozic, jsou přítomny ale dvě černé pro lesklý nebo matný papír, a poslední pozici zabírá tzv. gloss optimizer, zjednodušeně řečeno bezbarvý lak. Svým provedením a také cenou je určena náročnějším fotoamatérům, kteří své digitální snímky zpracovávají a uchovávají na domácím počítači a mají ambice experimentovat s většími formáty.

Konstrukce
Vnější vzhled tiskárny je s ohledem na předpokládaného uživatele vyřešen mimořádně zdařile, v tom smyslu, aby si jí tento uživatel mohl přinést do bytu a umístit na polici vedle psacího stolu, a přitom se nerozvést s manželkou. Ve složeném stavu se dokáže tvářit elegantně a nenápadně, jako nějaká součást hifi soustavy. Pokud byste si domů přinesli Epson Pro 4000, působilo by to, jako že máte nové piáno. Tiskárna je pro automatické podávání vybavena pouze klasickým horním podavačem na 120 listů 90 g/m2, pro potisk médií, která vyžadují přímou dráhu, má zadní podavač, a kromě toho je vzadu zařízení pro odvíjení papíru z role o maximální šířce 33 cm. Dále je v příslušenství obvyklý tácek na potisk vhodných CD nebo DVD médií. Před jeho použitím doporučuji nahlédnout do návodu a držet se ho, výrobce jinak vyhrožuje poškozením tiskárny.
Technologie
Pro připojení k počítači si může uživatel zvolit USB 2.0 nebo IEE1394, ten je přítomen hlavně s ohledem na Macintoshe, co se týká rychlosti jsou si při tisku přibližně ekvivalentní. Jako všechny inkoustovky od Epsonu se tiskne technologií Micro Piezo, minimální velikost kapky je uváděna 1,5 pikolitru. Co se týče tiskových barev, jde o pigmentové barvy Ultrachrome a zásobníky jsou stejné jako pro typ Stylus Photo R800. To je dobře, protože nebude problém koupit náhradní náplně, ale zároveň špatně, protože větší tiskárna by zasluhovala větší zásobníky. O barvách Ultrachrome bylo na Grafice i jinde publikováno poměrně dost informací, proto jen připomeneme, že by podle výrobce měly v kombinaci s vhodnými papíry zaručovat barevnou stálost výtisků mnoho desítek let a vyrovnat se klasickým Cibachromům, nebo je dokonce předstihnout. Tisková hlava má celkem 1440 trysek, tedy 180 na každou barvu, a není uživatelem vyměnitelná, to znamená, že když se s ní něco stane, musí se do servisu. To trochu odstrašuje od používání neoriginálních barev a systémů kontinuálního doplňování zásobníků, které jsou vzhledem k drahým inkoustům jinak zdánlivě atraktivní. Zásobníky Epson obsahují čip, který poskytuje informace o stavu náplně, nejde jen o pouhou dvoustavovou indikaci jako u tiskáren Canon PIXMA. Dalo by se diskutovat, jestli je vhodnější mít stále instalované obě černé náplně nebo je měnit podle papíru, a tím mít odlehčenou tiskovou hlavu, každá taková výměna by ale stála určité množství všech inkoustů, proto se nám zdá řešení Epsonu jako správné. Ačkoli je použito stejných barev, výrobce uvádí, že pomocí zdokonaleného software bylo dosaženo podstatného rozšíření barevného gamutu ve srovnání s typem R800. Možná by tedy bylo na místě vydat i pro R800 nové ovladače, otázka je, jestli zadarmo.

Instalace
Pokud zvolíme kompletní instalaci z přiloženého CD, přibude nám na harddisk kromě samotného ovladače početná skupina různých programů, víceméně pokrývající všechny potřeby, které mohou se zpracováním obrazů vzniknout, ačkoliv u uživatele, který si koupí takovouto tiskárnu, se dá předpokládat, že používá minimálně Photoshop. Pro pořádek následuje výčet:

  • EPSON Attach to Email
  • EPSON Darkroom Print
  • EPSON Easy Photo Print
  • EPSON File Manager
  • EPSON Scan Assistant
  • EPSON Print CD
  • EPSON RAW Print


Názvy programů jsou do té míry samovysvětlující, že se o každém jednotlivě nemá smysl šířit. Docela šikovný je Print CD, rozhodně se s ním dostanete k potištěnému médiu dříve, než kdybyste měli hledat templaty pro Photoshop a snažili se s nimi trefovat do CD v tiskárně. Má ale jednu slabinu - médium nedovolí potisknout až k vnitřnímu otvoru, takže vždy zůstává bílý kroužek, a pohříchu ne vždy koncentrický s otvorem. Ovladač je z hlediska obsluhy řešen logicky a názorně včetně části "advanced", a poskytuje uživateli široké možnosti nastavení parametrů tak, aby od tiskárny dostal to, co chce.Praxe
Pro testování vlastností tiskárny byl použit standardní testovací obraz, proto je dostatečně relevantní srovnávat výsledky Epsona R1800 s nedávno testovaným Canonem IP8500. Bylo by sice lepší použít Canon i9950, což je konkurent R1800 v daném tržním segmentu, dá se ale předpokládat, že by mohl podávat podobné výkony. Výtisky byly snímány scannerem Microtek softwarem Silverfast 6AI s čerstvě provedenou kalibrací terčem IT8.7 (Kodak). Byl pořízen také kontrolní výtisk stoprocentně černé plochy a zjištěno, že vysoké denzity inkoustu nepůsobí papíru žádné problémy s případným zvlněním, a že černá barva je ještě o poznání sytější a neutrálnější než u Canonu, která měla modrý nádech. Také při potisku DVD média bylo dosaženo překvapivě syté barevnosti. V porovnání s Canonem se zdá, že Epson nedosáhne tak sytě žluté barvy. Při tisku téhož testovacího souboru byly naměřeny následující časy:

  • Photo (1440 dpi) - 2:27 min
  • Best Photo (2880 dpi) - 4:49 min
  • Photo RPM (5760 dpi) - 8:47 min

Náklad na jeden výtisk byl stanoven pomocí zjištění hmotnosti spotřebované náplně. Na vytištění 31 stran A4 na spad bylo spotřebován ekvivalent náplně téměř přesně 4 zásobníků. Pro zajímavost, v jednom je 13,5 gramu barvy. Za předpokladu, že by se tisklo na Premium Photo Glossy Paper, by jedna strana vyšla na 82,70 Kč včetně DPH, pokud by se nezapočítávala amortizace tiskárny. Je ovšem nutno podotknout, že byly záměrně tištěny mimořádně syté motivy, takže uvedená cifra se dá považovat prakticky za horní hranici, kterou může cena dosáhnout.

Závěry
Inkoustové tiskárny Epson se dají považovat ve své kategorii tak trochu za high-end, který je ovšem nutné dobře zaplatit. Svědčí o tom i fakt, že výrobci různých highendových softwarových ripů vyrábějí ovladače krom velkoformátových strojů právě pro malé Epsony, dříve to byly typy 1520 a 3000, dnes především Stylus Photo 2100 (Stylus Pro 4000 se už nedá považovat za malý). Tyto tiskárny jsou tedy považovány za dostatečně kvalitní a spolehlivé, aby mohly sloužit jako levná nátisková zařízení v pre-pressu. Typ Stylus Photo R1800 stojí ale poněkud jinde, dá se spíše považovat za rozšíření a zdokonalení R800, takže jeho doménou bude vždy práce v RGB, a bude rovnocenným partnerem digitálních SLR fotoaparátů ve výzbroji náročných fotoamatérů. Jeho silnou stránkou jsou pigmentové inkousty s životností přes 80 let, vynikající kvalita tisku a v neposlední řadě i již zmíněný Gloss Optimizer, který v některých případech dává výtiskům skutečně profesionální vzhled. Za hlavní nevýhodu se dají považovat vysoké provozní náklady a snad také ty rezervy ve žluté barvě. Rozhodně se dá ale prohlásit, že pokud nás během testu Epson R1800 něčím překvapil, bylo to překvapení příjemné.

Max. rozlišení5760 x 1440 dpi
Podávání médiívrchní podavač
Rozměry médiíA3+, A3, Letter/US, Legal, A4, B5, A5, A6, Postcard (100 x 148mm), Executive
Barevné náplněPhoto Black Matte Black Cyan Magenta Yellow Blue Red
PřipojeníUSB 2.0, IEEE-1394
Spotřeba energie18 W
Rozměry (š x h x v)615 x 737 x 453 mm
Hmotnost11,7 kg
Doporučená koncová cena:17135 Kč včetně DPH
Cena 1 náplně:463 Kč včetně DPH
Cena 20 papírů Premium Glossy475 Kč včetně DPH

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: