Nové nátiskové tiskárny od HP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotoaparáty KLASICKÉ a příslušenství

Nové nátiskové tiskárny od HP

4. září 2001, 00.00 | Společnost HP dnes oficiálně představila zajímavou novou řadu A3+ digitálních nátiskových tiskáren řady designjet nahrazující stávající tiskárny HP DesignJet ColorPro GA.

Společnost HP dnes oficiálně představila novou řadu A3+ digitálních nátiskových tiskáren řady designjet nahrazující stávající tiskárny HP DesignJet ColorPro GA. Současně byly uvedeny vylepšené modely tiskáren řady 1000 mířící do produkčních CAD/GIS a repro provozů. Podrobné recenze nových zařízení připravíme hned, jak se k nám zařízení dostanou na testování do redakce, nyní se podívejme alespoň na základní technické parametry.

Nové nátiskové A3+ tiskárny
V oblasti A3+ tiskáren představila společnost Hewlett-Packard tři nové modely - hp designjet 10ps, 20ps a 50ps. Všechny tři tiskárny mají po hardwarové stránce stejné parametry, liší se především kapacitou zásobníků médií a dodávaným softwarem. Nové designjety představují stolní ink-jetové tiskárny využívající šestibarevný tisk poprvé u Hewlett-Packard představený u řady velkoformátových tiskáren DesignJet 5000.


HP náplně o objemu 69 ml (použité pro barvy Yellow, Black, light Magenta, light Cyan, zbylé dvě jsou dodávány v náplních o objemu 28 ml)

Čtyři základní barvy jsou tak rozšířeny o light Cyan a light Magenta. Pro tisk černou používá navíc HP v nových modelech také dye-based černou barvu. Do tiskáren jsou montovány 0,5" tiskové hlavy pracují s 4pl kapkou. Tiskárny tisknou v rozlišení 600 x 600 dpi (černobíle) a 2400 x 1200 dpi (barevně) s využitím technologie photoRET III. Všechny tři modely jsou vybaveny softwarovým RIPem s Adobe PostScript 3 s podporou formátu JDF (jobticket definice pro soubory PDF). Tiskárny míří především do prostředí grafických studií, kde by mohly představovat velmi zajímavou alternativu náhledového nátiskového zařízení. Velký důraz proto HP kladlo na plnou správu barev na bázi ICC workflow. Tiskárny jsou navíc vybaveny třemi optickými čidly pro automatickou kalibraci barev s použitím vlastního targetu.


3 optická čidla na vozíku s hlavami

Nejlevnějším modelem je designjet 10ps. Na českém trhu by měl být prodáván za koncovou cenu 39 990 bez DPH a od modelu designjet 20ps se po hardwarové stránce liší menší kapacitou podavače A3+ listů ve standardní dodávce (kapacita 150 listů, oproti 400 listům u modelu 20ps a 50ps). Kromě přídavného podavače se model 20ps liší od modelu 10ps také serverou verzí softwarového RIPu (u modelu 10ps bude dodávána pouze klientská verze RIPu pro maximálně tři uživatele). Předpokládaná koncová cena modelu 20 ps na našem trhu činí 60 000 bez DPH. Modely 10ps a 20ps lze k počítači či tiskovému serveru připojit prostřednictvím USB nebo paralelního portu. Rozšířit je lze o síťovou kartu HP Jetdirect 610n.

Nejvybavenější verzi představuje hp designjet 50ps. Tento model je již ve standardu vybaven síťovou kartou a dodáván bude navíc s pre-press RIPem od společnosti Heidelberg. Model 50ps bude uveden na trh až počátkem roku 2002 za předpokládanou koncovou cenu 120 000 Kč bez DPH. Všechny tři modely lze rozšířit o automatickou duplexovou jednotku.

Nová média
Společně s novými tiskárnami představila HP také tři nová média určená pro digitální nátisky a fotorealistický tisk dodávána ve formátu A3+ - lesklý fotografický papír proofing gloss o plošné hmotnosti 178 g/m2, pololesklý ofsetový papír proofing semi-gloss o plošné hmotnosti 150 g/m2 a matný ofsetový papír o plošné hmotnosti 130 g/m2.

Vylepšení řady designjet 1000
Novinkou v řadě velkoformátových produkčních tiskáren určených pro technické tisky jsou tiskárny designjet 1050c plus a 1055 cm plus. Tiskárny jsou oproti stávající verzi 1000 vybaveny novou elektronikou s rozšířenou pamětí SDRAM, volitelným 7,5 GB pevným diskem a rychlejší síťovou kartou. Oproti původní modelové řadě jsou tak modely především výrazně rychlejší v samotném zpracování tiskových dat, mechanická tisková rychlost zůstává stejná.

Hodnocení
Kvalitu, výhody i případné nedostatky nového řešení budeme moci zhodnotit až na základě konkrétních praktických testů. Přesto již v tomto okamžiku je jasné, že načasování nových produktů je z pohledu České republiky takřka ideální. V době, kdy prochází české zastoupení a distribuce Epsonu bolestivými změnami, může HP přesvědčit mnoho uživatelů o výhodnosti právě svého řešení. Konkurence je na našem trhu v tomto okamžiku opravdu značně omezená.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: