Windows podporují RAW - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Filmy

Windows podporují RAW

RAW TIFF

20. června 2005, 00.00 | Microsoft reagoval na vývoj a začal se věnovat podpoře formátu RAW. Možnost jeho prohlížení přímo ve Windows XP umožní nově uvolněné rozšíření. Do právě vyvíjené nové verze Windows Longhorn pak bude přímo zabudována podpora prohlížení a editace. O něco málo se tak zlepší situace fotografům, kteří fotografují pouze do RAWu.

Microsoft reagoval na vývoj a začal se věnovat podpoře formátu RAW. Možnost jeho prohlížení přímo ve Windows XP umožní nově uvolněné rozšíření. Do právě vyvíjené nové verze Windows Longhorn pak bude přímo zabudována podpora prohlížení a editace. O něco málo se tak zlepší situace fotografům, kteří fotografují pouze do RAWu.

Windows XP
Od minulého týdne nabízí Microsoft možnost rozšíření operačního systému Windows XP o podporu prohlížení fotografií uložených ve formátu RAW. Z webu lze stáhnout instalaci, která má cca 48MB. Instalace se neobejde bez restartu počítače. Snímky se prohlížejí v aplikaci, která je velmi podobná stávajícímu prohlížeči snímků zabudovaném ve Windows. Verze 1.0 podporuje RAW soubory od společností Canon a Nikon.
Po otevření snímku se zobrazí nejdříve hrubý náhled a po několika sekundách se zobrazí snímek v plné kvalitě. Následně si jej můžeme přibližovat, otáčet, tisknout a zobrazit základní EXIF údaje. V prohlížeči souborů lze také zobrazit nové vlastnosti a třídit RAW soubory. Jedná se o základní EXIF údaje, mezi které patří model fotoaparátu, barevný prostor, clona, čas expozice, citlivost, vyvážení bílé barvy, ohnisková vzdálenost a rozsah ohniskové vzdálenosti objektivu.

Windows Longhorn
V nové verzi operačního systému bude již podpora prohlížení RAWů zabudována přímo, bez nutnosti stahování doplňků. Nejenže budeme moci si snímky prohlížet, ale také bude umožněna jejich konverze a editace. Bude tak možné nastavit kompenzaci expozice, vyvážení bílé apod. Podporovat bude nejen RAW formát Canon a Nikon, ale také Fujifilm a Adobe s jejich formátem DNG. Je velmi pravděpodobné, že další firmy se připojí ke spolupráci s Microsoftem. Každý výrobce také umožní různé možnosti úprav.

Shrnutí
Microsoft reaguje na situaci na trhu digitální fotografie, kde stále roste počet nových uživatelů, kteří fotografují přímo do RAWu. Díky pluginu lze nyní snímky prohlížet přímo ve Windows bez nutnosti instalace jiných programů. Lépe tak může fotograf například třídit a mazat snímky. Není zde však žádná možnost úprav či konverze. To bude umožněno až v nové verzi Windows Longhorn.

::Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer for Windows XP

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: