První exkluzivní praktický test Camedie E-20P - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

První exkluzivní praktický test Camedie E-20P

Olympus Camedia E20

15. října 2001, 00.00 | Ještě před zahájením Invexu se nám podařilo získat na několikahodinové testování jeden z mála dostupných evropských kusů nového Olympusu Camedia E-20P. Jaké jsou naše bezprostřední dojmy a první postřehy?

Invex 2001 nám ještě ani pořádně nezačal a už pro vás máme připravenou jednu exkluzivní lahůdku. V rámci tiskové konference, která se konala včera na skoro dokončeném stánku Olympusu, se nám podařilo získat jeden z mála funkčních kusů Camedie E-20P v celé Evropě. Ano, na Invex nám dorazilo to málo, co je v celé Evropě k dispozici a redakce Grafiky.cz dostala jako jediná možnost tento fotoaparát několik hodin testovat ještě před zahájením veletrhu. Zde jsou naše bezprostřední dojmy.


Čelní pohled je prakticky shodný s E-10kou.

Rychlé zopakování faktů
Olympus Camedia E-20P je jednou z posledních novinek, se kterými se společnost Olympus pochlubila veřejnosti. Fyzicky je k dispozici pouze několik desítek kusů v celé Evropě a reálné dodávky zřejmě začnou až koncem října. Konstrukčně je fotoaparát v podstatě shodný s předchozí dobře známou E-10kou. Rozdíl je pouze v použitém snímači a vylepšeném firmwaru. Fyzicky od sebe E-10ku a E-20ku poznáte pouze podle typového označení. E-20P má všechny nápisy zlacené, na rozdíl od E-10ky, která měla nápisy stříbrné. Jinak tělo, objektiv i barevnost jsou zcela totožné. I rozmístění ovládacích prvků a informací na stavovém displeji je totožné. Kromě označení na vnější podobě fotoaparátu lze najít jedinou takřka mikroskopickou odchylku, kterou je výstupek kolem tlačítka expoziční kompenzace. Jeho význam nám zůstal záhadou.

Nový snímač je trochu záludný
To, čím je E-20ka unikátní, jedinečná a tak trochu záludná, je nový CCD snímač, který je schopen pracovat jak v prokládaném, tak i progresivním režimu. Teoreticky vzato jde nejen o unikátní, ale i velmi výhodné řešení. Nicméně naše první zkušenosti ukázaly, že i uživatel musí dávat moc dobrý pozor na to, jak je fotoaparát nastaven.
Kromě rozlišení a kvality záznamu (TIFF + 3 úrovně JPEGu) se u E-20ky ještě nastavuje režim snímače. Na výběr jsou IS mód, PS mód a Noice Reduction. V každém se fotoaparát chová zcela jinak výsledek je velmi silně odvislý od konkrétního nastavení. Co tedy který režim přesně dělá?

IS mód neboli prokládaný záznam
V tomto režimu se fotoaparát chová de facto stejně jako původní E-10ka. To znamená, že se využívá plná plocha snímače s postupným prokládaným čtením informací. V plném rozlišení 5 mil. bodů se tedy neprovádí žádná interpolace či jiná drastická úprava obrazové informace a kvalita fotografií odpovídá tomu, nač jsme od Olympusu zvyklí. Bohužel v tomto režimu lze exponovat nejméně 1/650 sekundu, tedy stejně jako u E-10ky. Na to si mnoho fotografů z praxe stěžovalo, protože pro rychlé či hodně exponované scény je tento čas příliš dlouhý.


Složený výřez dvou snímků v rozlišení 5Mp. Vlevo IS režim, v pravo PS režim s interpolací.

PS mód neboli progresivní záznam
V tomto režimu se snímač chová podobně jako u modelu Camedia C2500L. To znamená, že informace je přečtena ze snímače najednou a tudíž výrazně rychleji. Tento potenciálně lepší režim však fotoaparát dokáže použít pouze při polovičním rozlišení (cca 2,5 Mp). Díky čtení každého druhého bodu, navíc v progresivním režimu, lze provést i extrémně krátkou expozici 1/18000 sekundy!
Potud je vše ještě poměrně průzračné. Prostě uživatel si zvolí buď vysoké rozlišení 5 mil. bodů a pomalejší expozici či poloviční rozlišení a rychlejší expozici. Bohužel v PS módu lze zvolit i rozlišení 5 Mp a v celku bez varování fotoaparát interpoluje z 2,5 na 5 Mp, což se pochopitelně podepíše na kvalitě snímků. Navíc lze uživatelsky předefinovat význam zkratek TIFF/SHQ/HQ/SQ, takže bez kontroly v systémovém menu fotoaparátu nemáte moc jistotu, v jakém rozlišení fotografujete a zda se interpoluje či nikoli.

Noise Reduction
Posledním speciálním režimem je redukce šumu, která funguje podobně jako u modelů C 4040Z či C40Z. Po expozici snímku dochází k druhé expozici bez otevření závěrky a k následovnému odečtení šumu z exponovaného snímku. Jak můžete vidět na naší ukázce, výsledek je velmi dobrý, nicméně jeho získání je extrémně časově náročné. Po expozici v plném rozlišení jediný snímek zabere celou vyrovnávací paměť a jeho výpočet a uložení trvá skoro půl minuty. Inu přepočítat několikrát 5 mil. bodů a ještě je uložit v JPEGu na poměrně pomalou paměťovou kartu chvíli trvá.


Noční snímek v režimu NR s expozicí 2 sekundy. V rohu je výřez 1:1.

Další praktické postřehy
První, co nás pochopitelně zajímalo, byla rychlost fotoaparátu, na kterou si uživatelé E-10ky někdy stěžovali. Při srovnatelném rozlišení je E-20ka znatelně rychlejší, což je rozhodně dobrá zpráva. Nejlépe je zrychlení pozorovatelné u náhledů snímků a jejich zvětšování na LCD displeji. Nicméně i ukládání je zejména v PS módu znatelně rychlejší. Bohužel s nárůstem rozlišení vzrostlo i množství přenášených dat, takže u plného rozlišení si také na uložení snímků z vyrovnávací paměti na paměťovou kartu chvíli počkáte. Extrémní prodlevu způsobuje režim Noice Reduction, ale o tom jsme mluvili.
Smutnou zprávou je, že i E-20ka nedokáže paralelně zapisovat data na paměťovou kartu a provádět jakoukoli jinou činnost. Jakmile se začne ukládat, fotoaparát přestane reagovat na vnější podněty a to platí až do uložení celého obsahu vyrovnávací paměti. Škoda, že E-20ka nenapodobila v tomto směru Minoltu Dimage 7, která tento problém nezná.
Další postřeh zatím pouze naznačíme, protože jsme neměli k dispozici manuál. Přesto jsme si při procházení funkcí všimli dvou drobných odchylek. Tou první je funkce tlačítka makro. To v případě modelu E-10 přepínalo mezi makro a standard režimem ostření. V případě E-20ky přibyl ještě symbol předsádky. Druhou změnou je skutečnost, že ze seznamu drive ubyl symbol pro dálkové ovládání, přestože jej fotoaparát viditelně podporuje. Význam obou změn se pokusíme zjistit a doplníme v diskusním foru.
A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. V praxi jsme ověřili, že E-20ka opravdu bez problémů pracuje s IBM Microdrive diskem, což opět o něco rozšiřuje její možnosti. I pro E-20ku platí, že s Microdrivem jde vše o něco pomaleji a jeho spotřeba energie je vyšší než s běžnou Flash pamětí, ale 1 GB je 1 GB a za tu cenu...

Jaký je tedy praktický rozdíl?
Odpověď na tuto otázku je poměrně komplikovaná. Tělo, ovládání a většina charakterových vlastností E-10ky a E-20ky jsou shodné. Rozlišení se zvýšilo prakticky o milión bodů, což je rozdíl znatelný, nicméně asi ne fatální. Shodný objektiv znamená bohužel i stejnou maximální clonu, takže nasazení E-20ky se studiovými záblesky je stále dost problematické. Nicméně je zde jedna oblast, kde se rozšířily dramaticky možnosti použití. Touto oblastí je fotografování rychlých scén, popř. reportážní fotografie. Zejména v druhém případě je nižší rozlišení 2,5 Mp bezproblémové a rychlá závěrka a rychlejší série jsou tím, na co uživatelé čekali. V tomto ohledu tedy není nad čím váhat a E-20ka je velmi zajímavou volbou.


Povšimněte si výstupku u tlačítka kompenzace expozice.

Hodnocení
Na E-20ku si ještě chvíli počkáme, ale čekání se dle všeho vyplatí. Zejména pokud uvažujeme o fotografování s krátkými časy, tak není moc co řešit. Nicméně ani stará, dobrá E-10ka neztrácí na své atraktivitě tolik, jak by se dalo čekat.
Oba modely se budou prodávat souběžně. Zatímco za E-20ku český uživatel zaplatí zhruba 95.000 Kč vč. DPH, při nákupu E-10ky ušetří rovných 10.000 Kč, což je rozdíl, který stojí za úvahu.
Pochopitelně po Invexu si Camedii E-20P půjčíme na delší a důslednější testování, ale nyní můžeme zodpovědně prohlásit, že první dojmy jsou veskrze dobré. Snad jen trochu upravit ovládání, by neškodilo. Rozdíl mezi jednotlivými režimy je propastný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: