Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Filmy
Panasonic DMC-FZ2, proti všem a stále po svém
Panasonic FZ2
14. srpna 2003, 00.00 | Zatímco jeden konkurent za druhým představují ultrazoom fotoaparáty s rozlišením 5 mil. bodů, Panasonic představil již druhý 2MPix ultrazoom. Zaspal tento výrobce dobu nebo naopak jediný pochopil správně situaci?
Když loni na photokině 2002 představil Panasonic model FZ1, mnoho amatérů zaplakalo. Jedni nad tím, že jejich fotoaparát také nemá objektiv Leica s 12x optickým zoomem, stabilizací a FIXNÍ světelností F2.8. Druzí, protože byl tento fotoaparát osazen pouze 2MPix snímačem a navíc to byl v podstatě plný automat. To byla kombinace již v té době dost nezvyklá a řada zkušených fotoamatérů dost hlasitě volala po modelu se stejným objektivem a lepšími parametry. Jejich volání bylo vyslyšeno tento týden, ale k údivu mnohých model FZ2 má opět rozlišení 2MPix!
Co nového nabízí FZ2?
Seznam novinek není extrémně dlouhý a co je ještě více překvapivé, netýká se ani vnějšího vzhledu snímače, ani objektivu či snímače, pouze expoziční logiky a firmwaru. FZ2 primárně přestává být plným automatem a nabízí fotografovi režim priority času a priority clony. Kupodivu plně manuální expozice stále chybí. Druhou novinkou je přesné dolaďování balance bílé barvy pro zvolený režim, ale opět chybí plně manuální změření expozice. Třetí novinkou je možnost ovládání saturace barev. Celkově je tedy seznam novinek poměrně krátký a zdánlivě jde pouze na půl cesty. Jak si ale ukážeme níže, může jít o zdání klamné.
Jaký tedy je?
Zopakujme si tedy pro jistotu technickou specifikaci fotoaparátu. Panasonic FZ2 je vybaven CCD snímačem s velmi malou úhlopříčkou 1/3,2" a efektivním rozlišením 2,0 mil. bodů. To znamená, že fotografie s rozlišením max. 1600 x 1200bodů se ukládají v JPEGu na paměťovou kartu MMC/SD. U snímače je možné volit citlivost v rozsahu 50 - 400ISO.
Doslova šperkem je objektiv Leica s optickou stabilizací. Jde o optickou soustavu složenou ze 13 prvků v osmi skupinách nabízející rozsah ohnisek 35 - 420mm při konstantní světelnosti F2.8. Navíc fotoaparát pracuje s makrem od 3cm! To jsou parametry, kterými se nemůže pochlubit žádný jiný amatérský digitál.
Autofokus je pasivní s možností bodového zaostřování či průběžného doostřování. Chybí však manuální ostření. Expozice nově nabízí kromě plné automatiky a kreativních režimů i prioritu clony a času. Plně manuální nastavení chybí stejně jako u balance bílé barvy, která také nabízí buď automatiku či přednastavené hodnoty. Navíc je k dispozici kompenzace expozice a bracketing, ale tím se v expozici končí.
Fotoaparát bude zřejmě opět velmi rychlý, například sekvenční snímání zvládá 4 snímky za sekundu.
Po konstrukční stránce jde o poměrně malou a lehkou elektronickou zrcadlovku s 1,5" LCD displejem, Li-Ion akumulátorem a velmi pěkným pop-up bleskem.
Dává to smysl nebo ne?
Pokud si říkáte, proč proboha Panasonic alespoň nezvedne rozlišení, tak existují důvody technické i obchodní. Po technické stránce bude problémem malá úhlopříčka snímače a zřejmě i snaha o minimální objem zpracovávaných dat, a tudíž vysokou rychlost a malou spotřebu energie. Nicméně tyto problémy jsou jistě překonatelné.
Po obchodní stránce Panasonic v případě FZ2 ještě jasněji než u FZ1 deklaroval, že tento fotoaparát je určen opravdu POUZE nenáročným fotoamatérům, kterým má dát luxus špičkového ultrazoomu a pohodlí co nejlépe pracující automatiky. Manuální funkce zavánějí rizikem omylu špatně nastavených hodnot, vyšší rozlišení by zvýšilo cenu a navíc by mířilo do trhu, kde je konkurence dnes opravdu extrémně silná. Jmenujme z nejžhavějších novinek Fuji S5000, Minoltu Z1 či HP 945. Nemluvě o srovnání s například Olympusem C740/750UZ či produkty Sony. Tohle je trh, na kterém zřejmě Panasonic hrát nechce, a tudíž si vytvořil trh vlastní: 2MPix ultrazoom.
Hodnocení
Když Panasonic uváděl model FZ1 upřímně jsem pochyboval o správnosti tohoto kroku. Šlo o foťák pěkný, obchodní logika byla zřejmá, jen jsem si nebyl jistý, kolik zákazníků může oslovit. Dnes u modelu FZ2 nepochybuji o tom, že je to velmi dobře pozicovaný produkt. Foto laiků pořizujících nový digitální fotoaparát přibývá nebývalým tempem a Panasonic je jediný, kdo jim nabízí cenově dostupný, komfortní byť amatérský ultrazoom za rozumnou cenu. Navíc se umně vyhýbá srovnání s evidentně silnější konkurencí a nemusí tak soupeřit s někým, kdo má na trhu výrazně lepší pozici.
Jedinou otázkou tedy zůstává, zda se českému zastoupení podaří přijít s takovou cenou, kterou se dostane dostatečně nízko pod stávající konkurenci. Cena bude v tomto ohledu zcela stěžejní záležitostí. Pokud bude dobrá, půjde FZ2 na dračku i u nás. Pokud ne, zůstane ve skladech, protože konkurence je extrémně silná.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024