Olympus Camedia 2040Z v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Filmy

Olympus Camedia 2040Z v praxi

Olympus Camedia C2040Z

25. ledna 2001, 00.00 | Více jak 14 dní jsme měli možnost v praxi testovat žhavou novinku společnosti Olympus. Co nového přináší a jaké detaily nás zaujaly při jejím každodenním používání?

Vývoj digitální fotografie je stále velice hektický. To kromě jiného znamená, že většina nových digitálních fotoaparátů je buď koncepčně zcela nová, nebo představuje alespoň generační posun u zavedené technologie. Výjimku tvoří modely, které pouze zatraktivňují oblíbený model, který je na trhu příliš dlouho a přesto stále zákazníky láká. Kodak tyto modely označoval jako "Plus" a u Olympusu se označovaly posunem v desítkách (viz Camedia 2000Z a 2020Z). Nyní přichází model Camedia 2040Z, který sice spadá spíš do druhé kategorie, ale přesto přináší noviny významného charakteru. Ty jsme měli možnost testovat během cca 14 denního testu.

Proč nahrazovat osvědčené?
Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že opticky se toho ve srovnání s Camedií 2020Z opravdu moc nezměnilo. Na první pohled je rozdíl pouze v odstínu povrchové úpravy a pochopitelně v typovém označení. Fotoaparát zůstal leskle kovový, ale stříbrný odstín nahradil jakýsi zlato-stříbrný. Při pozorném porovnání se najde změn více a právě drobnými konstrukčními změnami začneme.
První příjemnou novinkou je úprava krytu bateriového prostoru. Nově je použit stejný systém dvojitého jištění jako u řady 3000, který je mnohem pohodlnější. Zde rozhodně pochvala za rozumné řešení.

Další novinkou je změna tvaru "joysticku", kterým se ovládá menu fotoaparátu. Na čtyřpolohovém voliči přibyl středový výstupek, který nemá žádnou ovládací funkci. Přesto je přínosem, protože výrazně zpřesňuje používání multifunkčního prvku. Již nedochází ke kříženému stisku dvou tlačítek současně (jakoby šikmý směr), což u modelu 2000 a 2020 občas znepříjemňovalo život.
A na závěr vyslovená drobnost. Konstruktéři posunuli a přepracovali úchytky řemínku, čímž konečně došlo k vyvážení fotoaparátu při zavěšení na krku.


Objektiv
Dokud fotoaparát nezapnete, tak asi ani nezpozorujete největší konstrukční změnu. Olympus implementoval do modelu C2040Z zcela nový, unikátní objektiv. Jedná se o transfokátor s rozsahem 40 - 120 mm a světelností F1.8-2.6. To, že došlo k prodloužení ohniskové vzdálenosti, není příjemné, ale pro většinu uživatelů ani příliš důležité, i když možnost širokoúhlého záběru chybí čím dál víc. Mnohem zajímavější a důležitější je opravdu velmi hezká světelnost. Hodnotou F1.8 se zatím nemůže pochlubit žádný jiný digitální fotoaparát s fixním objektivem a navíc je tento posun patrný i v praxi. Tam kde E-10ka naměří 1/30 sekundy, dokáže se stejným nastavením C2040Z fotografovat s časem 1/60. Kde E-10ka měří 1/80, se 2040Z dostane až na 1/120 sekundy. Pokud si k tomu přidáme nastavení citlivosti snímače ISO 400, tak za šera stále můžeme fotografovat s časy 1/30 - 1/60 sekundy, což je opravdu velmi příjemné.

Vylepšení logiky
Další významnou úpravou, byť jen firmwarovou, je rozšíření možností expoziční logiky. Vylepšení se dočkal systém iEPS, tedy automatický systém. Přibylo multizonální měření, které doplnilo bodové měření na středu. Zlepšení se dočkal i systém automatického zaostřování. Zde pro změnu přibylo bodové měření, které doplnilo EPS systém a manuální ostření.
Příjemnou a užitečnou novinkou je dále možnost manuálního měření balance bílé barvy. Jak ukazuje náš demonstrační obrázek, je manuální měření občas potřeba, protože například při kombinaci několika druhů osvětlení nemusí automatika ani přednastavené hodnoty postačovat.
A dále následuje celá řada drobných vylepšení. Jmenujme pro pořádek zrychlení sekvenčního snímání, vylepšení přehrávání videa a další.


levá část AWB, pavá část manuální měření balance bílé barvy

Bonbónek na závěr
Povinným bonbónkem na závěr je nahrazení sériového rozhraní USB. Povinným, protože již v době uvedení 2020ky na trh bylo sériové rozhraní spíš pro ostudu a USB je dnes prostě nezbytností v této kategorii. Olympus rovnou využil takzvaný USB Storage Class, což znamená, že nejnovější systémy Windows jsou schopny s fotoaparátem komunikovat bez instalace speciálních ovladačů. Přesněji řečeno bez ovladačů lze přenášet snímky, s ovladači se možnost vzdálené práce s přístrojem rozšiřuje.

Hodnocení
Camedia 2040Z jakožto fotoaparát s rozlišením 2,1 mil. bodů je určen zejména uživatelům hledajícím kompromis mezi cenou a kvalitou. Praktický rozdíl proti modelu 2020Z je poměrně velký, i když na první pohled se to ani nemusí tak jevit. Celá řada drobností posunuje nový model o kategorii výše co se týče celkového komfortu a to prakticky při zachování ceny. Doporučená koncová cena je 32990 Kč vč. DPH, tedy o tři tisíce vyšší než cena 2020ky. Pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma fotoaparáty, rozhodně doporučujeme novější model. Jedinou potenciální nevýhodou je prodloužení minimání ohniskové vzdálenosti z 35 mm na 40 mm. Přesto i ve srovnání s konkurencí je Camedia 2040Z velmi dobrá volba.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: