Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Filmy
Minolta DiMAGE 7Hi - profesionálnější
Minolta Dimage 7Hi
11. září 2002, 00.00 | Minolta oficiálně odtajnila informace o již druhé vylepšené verzi fotoaparátu DiMAGE 7. Po verzi "i" přichází ještě o něco lepší verze "Hi", kterou v Evropě poprvé uvidíme na photokině. Co se podařilo ještě vylepšit?
Je to rok a půl, co Minolta na veletrhu PMA 2001 překvapila konkurenty i zákazníky uvedením digitálních fotoaparátů DiMAGE 5 a 7. Úspěch těchto modelů byl tak velký, že až koncem roku 2001 se Minoltě podařilo eliminovat problémy s poptávkou převyšující nabídku. Čas však v digitální fotografii letí neúprosně rychle a po roce nebyla DiMAGE 7 již tak lákavá a unikátní, takže přišel upgrade v podobě modelu 7i. Ten byl představen na veletrhu CeBIT 2002 v Hannoveru a k nám se opět dostal s určitým zpožděním. Útěchou stávajícím uživatelům u něj je fakt, že je možné dokoupit rozšíření z původní verze 7 na 7i.
Ze zcela jiného soudku je však včerejší oznámení Minolty, které veřejnosti na veletrhu Seybold v San Francisku představilo model DiMAGE 7Hi. Ten je vylepšením modelu 7i, přicházejícím pouhých šest měsíců po verzi 7i a o nějakém dodatečném přechodu ze 7 nebo 7i na 7Hi není ani řeč. Řada rozdílů se totiž týká přímo fyzického fotoaparátu a nelze tedy dohrát do starších verzí v podobě nějakého vylepšeného firmwaru. Kdo si koupil model 7i teď možná bude trochu litovat, ale život už je takový.
Lepší design - lepší ergonomie
Všechny verze fotoaparátů DiMAGE 7 jsou v podstatě pozicovány na rozhraní amatérské a profesionální třídy. To znamená, že výrobce logicky hledá cestu, jak se přiblížit vyšší kategorii a to jak konstrukčně, tak i vzhledově. Model 7Hi v tomto ohledu vychází z aktuálního trendu a místo stříbrného provedení přichází v seriozněji působivé černé. Navíc bylo vylepšeno a rozšířeno pogumování některých částí fotoaparátu, takže kromě profesionálnějšího vzhledu se verze 7Hi bude moci pochlubit i vylepšenou ergonomií. Na druhou stranu konstrukce těla, rozměry i hmotnost zůstávají zachovány, takže o nějaké razantní změně nemůže být ani řeč.
Více funkcí pro náročné
První kategorii vylepšení lze jednoznačně charakterizovat jako vyslyšení přání náročnějších uživatelů, kterým u verze 7i stále chyběli některé funkce. V první řadě přibyl PC sync konektor pro připojení externích záblesků. Tento konektor doplňuje systémovou patici pro externí blesk a umožňuje mnohem universálnější práci se záblesky.
Druhou významnou změnou je řada vylepšení týkajících se ukládání fotografií do JPEGu. Přibyl nový režim s ještě nižší kompresí, který produkuje cca 3MB soubory a naopak ubyl nejhorší režim Economy. Nově jsou do hlaviček souborů zapisovány informace dle standardů PIM II a EXIF 2.2, tedy doplňkové informace sloužící zejména pro tisk fotografií. V neposlední řadě byla hlavička rozšířena o informace o barevném prostoru a příslušeném profilu. Mimochodem kromě sRGB může nově uživatel modelu 7Hi alternativně používat barevný prostor Adobe RGB.
Další vylepšení
A je zde ještě sada běžných vylepšení, kterých se často dočkáváme u novějších verzí starších modelů. Byla zvětšena kapacita vyrovnávací paměti (bufferu), tudíž se prodloužila maximální délka sekvenčního snímání. Zřejmě byla vylepšena i další elektronika, protože fotoaparát je i rychlejší zejména právě v sekvenčním režimu. Nabízí rychlost 3 snímků za sekundu v plném rozlišení a další novinky. Byla rozšířena balance bílé barvy, která nyní nabízí pro zářivkové osvětlení hned dva předdefinované režimy. Zlepšily se i expoziční režimy, kde v poloautomatických a manuálním režimu lze dosáhnout až 15 sekundové expozice. V neposlední řadě byla vylepšena personalizace ovládání a mírně přepracována menu.
Závěry?
Je dobré si uvědomit, co zůstalo stejné. Stejný je snímač, stejná je optika, skoro stejný je autofokus a zřejmě i expoziční logika. Stejný je hledáček, ovládání i napájení, takže z tohoto pohledu je potřeba brát DiMAGE 7Hi jako lehký upgrade či chceteli lift-up verze 7i. Kromě designových změn je asi nejzásadnější lepší kontrola barevnosti na několika úrovních a PC sync, který výrazně rozšiřuje možnosti v oblasti záblesků. To jistě osloví určitou skupinu uživatelů, ale na druhou stranu jde o vylepšení, která masový trh až zas tolik neocení. Dá se tedy předpokládat, že verze 7i a 7Hi mohou v poklidu žít jedna vedle druhé a výhodnost jedné či druhé bude záležet zejména na cenové politice.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024