Kodak a jeho problémy v číslech - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Filmy

Kodak a jeho problémy v číslech

19. dubna 2001, 00.00 | Společnost Eastman Kodak zveřejnila oficiální finanční zprávu za první čtvrtletí roku 2001. Srovnání s předchozími výsledky jsou opravdu zajímavá, porovnání s delším horizontem hrozivá.

Společnost Kodak včera zveřejnila svojí finanční zprávu za první fiskální čtvrtletí roku 2001. Na první pohled se jedná o poměrně nudný dokument konstatující, že vše dopadlo dle očekávání a výsledky odpovídají tomu, co vedení společnosti přislíbilo na konci roku 2000. Nicméně pokud se do zprávy trochu začteme, zjistíme, že věhlasná společnost Estman Kodak uvnitř těžce bojuje s vážnými problémy.

Zpráva začíná poměrně optimistickými čísly. Celkový obrat společnosti činil celosvětově poměrně slušných 2,975 miliard dolarů při hrubém zisku 150 miliónů dolarů. Zisk je samozřejmě zprávou dobrou, protože po rozpočítání na akcii vychází zhruba 0,52 USD na jednu, nicméně tato čísla rozhodně neznamenají úspěch společnosti. Divize spotřební techniky vykázala ve srovnání s předchozím obdobím pokles obratu o 7 %. U divize "other imaging", do které patří i spotřební digitální fotoaparáty, se mohli pochlubit 1% růstem, zato divize Professional celosvětově vykázala o 11 % nižší obrat. Tato čísla dle vedení Kodaku korespondují s hospodářskou recesí v USA a nejsou výsledkem ani obchodních aktivit Kodaku, ani ukazatelem vývoje fotografického trhu.

Nicméně na konci finanční zprávy jsou k dispozici i srovnání se stejným obdobím v roce 2000, která vypovídají o tom, čím prošel Kodak v posledním období, mnohem víc. Pokles hrubého zisku divize "other imaging" ve srovnání s loňským rokem je drtivých 48%. Divize Professional ve stejném srovnání propadla o také nepříjemných 28% níž než loni. To jsou čísla, která vysvětlují stávající vývoj v Kodaku. Ve společnosti celosvětově probíhá významná restrukturalizace, kterou provází i řada razantních změn v pozicování na trhu a cenové politice.

Aktuální finanční zpráva poměrně lakonicky konstatuje, že podle posledních odhadů, se cena restrukturalizace trochu zvýší z původních 375 miliónů dolarů na kulantních 450 mil. dolarů. Kromě jiného to znamená, že by mělo odejít dalších cca 3 až 3,5 tisíce zaměstnanců a podle slov pana Carpa z vedení společnosti je před Kodakem ještě několik bolestivých kroků.

Management společnosti věří v pozitivní obrat, který je z posledních výsledků přeci jen citelný. Aktuálním cílem je zvýšit zisk na jednu akcii do konce roku k hranici jednoho dolaru. To by znamenalo zhruba zdvojnásobení zisku, což je cíl opravdu smělý. Je pravdou, že Kodak udělal zejména v posledních měsících hodně pro zvýšení svého obratu a nižší ceny by mohly ve svém důsledku pomoci i zisku. Stručně a jasně řečeno, Kodak se dal na cestu trochu riskantního, ale o to radikálnějšího přerodu v dynamičtější společnost. Celosvětový tlak konkurence je značný a jen značka už opravdu nestačí pro udržení pozic.

Další informace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: