Kdy nahradí digitální fotografie klasickou? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Kdy nahradí digitální fotografie klasickou?

DF přímý tisk

2. ledna 2003, 00.00 | Jakým vývojem prošla digitální fotografie za poslední 4 roky? Co přinese v tomto oboru rok 2003 a dokáže již letos digitální fotografie plně nahradit klasickou?

Digitální fotografie jako vědní obor existuje již desítky let, nicméně o komerční podobě této technologie lze mluvit zhruba poslední čtyři roky. Za tuto relativně krátkou dobu urazila technologie digitálního záznamu fotografií obrovský technologický, kvalitativní i obchodní kus cesty. Přesto stále pouze dotahuje fotografii klasickou, a to zejména v tržním slova smyslu. Bude rok 2003 tím přelomovým, ve kterém prodej digitálních fotoaparátů převáží nad prodejem klasických filmových přístrojů? Pro odpověď na tuto otázku se musíme vydat do minulosti.

1998-1999: Hledání smyslu
Fotoaparáty jako Olympus Camedia C-400 či Casio QV-10 jsou dnes kousky hodnými technického muzea, a přesto jde o přístroje staré pouze několik let. V době jejich uvedení na trh si asi jen ti největší visionáři dokázali představit, kam se za těch pár let digitální fotografie dostane. Zatímco v roce 1998 byla digitální fotografie technologickým výstřelkem, dnes dokáže uspokojit potřeby fotografického laika, náročného amatéra, reportážního fotografa, komerčního fotografa a dokonce i uměleckého fotografa. Právě roky 98 a 99 byly zlomové v tom, že si výrobci pomalu začali uvědomovat potenciál této technologie a při té příležitosti se na trh vrhla většina velkých hráčů. Díky tomu se nakumuloval dostatek kapitálu na to, aby se investovalo do vývoje tolik prostředků, že se nastartoval raketový kvalitativní růst.

2000-2001: Hledání kvality
V podstatě během těchto dvou let vyrostla digitální fotografie po technologické stránce z dětských plen. Za dva roky jsme se dostali od mizerných snímačů s rozlišením 0,3 mil. bodů až ke komerčně nabízenému profesionálnímu CMOS snímači s rozlišením 22 mil. bodů. Od plastových objektivů ke špičkovým ultrazoom objektivům. Na konci roku 2001 samozřejmě digitální fotoaparáty stále trpěly řadou neduhů a nedostatků, ale dosáhla jak v amatérském, tak i v profesionálním segmentu takové kvalitativní úrovně, že začalo mít smysl uvažovat nad tím, zda by nebylo dobré přejít z klasické technicky na digitální.

2002: Boj o cenu a zákazníka
Na první pohled byl loňský rok pro digitální technologii až nezvykle poklidný. Bylo uvedeno výrazně méně nových modelů než v roce předchozím, nerostlo zásadně maximální rozlišení, kapacita ani jiný důležitý parametr až na jednu výjimku - cenu. Cena se stala počátkem roku 2002 totiž hlavní překážkou v masovějším rozšíření digitální fotografie, které bylo zase podmínkou dalších investic do vývoje a výroby. Zatímco koncem roku 2001 se amatérský digitální fotoaparát prodával za 10 - 90.000Kč a profesionální modely začínaly v podstatě na cca 300.000Kč, koncem roku 2002 se cena průměrného amatérského digitálního fotoaparátu dostala pod 20.000Kč a komerčně použitelná zrcadlovka se prodává pod 80.000Kč. Díky tomuto cenovému posunu se v loňském roce i u nás prodal minimálně dvojnásobný počet digitálních fotoaparátů ve srovnání s předloňským rokem a tento růst se pravděpodobně udrží minimálně dva následující roky.

2003: Rychlost a kapacita jako milníky vývoje
A co nás čeká v letošním roce? S největší pravděpodobností se v letošním roce výrobci zaměří opět na nejpalčivější problém. Tím se stala obecná pomalost digitálních fotoaparátů, která snižuje spokojenost uživatelů s jinak kvalitativně vyspělou digitální fotografií, jejíž cena možná ještě není lidová, ale je již pro velkou část potenciálních zákazníků přijatelná. A jak se bude bojovat s pomalostí fotoaparátů? U posledních modelů již byla výrazně snížena prodleva spouště, na veletrzích CES a PMA se očekává představení nových paměťových karet s vyšší rychlostí, propustností i kapacitou. Navíc nastupuje USB 2.0 a výrobci častěji akceptují i FireWire. Navíc se používají rychlejší procesory se stejnou spotřebou energie jako starší a pomalejší verze. To vše dohromady by mohlo znamenat několikanásobné zrychlení záznamu fotografií a manipulace s nimi. Toto zrychlení nejen bude znamenat větší spokojenost uživatelů, ale zejména umožní i další růst rozlišení či používání bezztrátových kompresních algoritmů.

Bude rok 2003 zlomový?
Může tedy rok 2003 znamenat přelom v prodeji digitálních fotoaparátů? Dle dosavadního vývoje trhu se dá předpokládat, že v roce 2003 se v ČR prodá kolem 150.000 nových digitálních fotoaparátů, což ještě není ten kýžený definitivní zlom, ale jde o číslo, které bude znamenat nezpochybnitelný nástup této technologie. Ani v roce 2003 ani v letech bezprostředně následujících se nedá předpokládat, že by došlo k zásadnímu zlomu v poměru prodejů klasických a digitálních fotoaparátů. Pravděpodobnější je postupné převracení poměru a další zlepšování digitální techniky. Již nyní není pochyb o tom, že digitální fotografie má zajištěnou skvělou budoucnost, ale zároveň nemá smysl pochybovat o další existenci fotografie klasické.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: