Digitální fotoaparát za pár tisíc v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Digitální fotoaparát za pár tisíc v praxi

UMAX AstraPix 320S

21. srpna 2001, 00.00 | Naším redakčním testem prošel digitální fotoaparát UMAX AstraPix 320S, který se začal prodávat v ČR za příjemných 3 290 Kč bez DPH. Co může nabídnout?

Máte chuť si pořídit digitální fotoaparát, ale nemáte potřebné desetitisíce? Dle čtenářských ohlasů je u nás spousta uživatelů toužících po dostupném digitálním fotoaparátu i za cenu kvalitativních kompromisů. Proto jsme přivítali nabídku společnosti UMAX Czech na exkluzivní test fotoaparátu AstraPix 320S. Tento fotoaparát se u nás aktuálně začíná prodávat za 3 290 Kč bez DPH, což už může být pro většinu potenciálních kupců přijatelné. A co za svoje peníze můžete od UMAXu dostat?

Konstrukce a design
Jednou z výhod levných digitálních fotoaparátů je jejich kompaktnost. Přístroje jsou většinou tak jednoduché, že neobsahují nic, co by vyžadovalo větší rozměry. AstraPix 320S v tomto ohledu nezklame. Rozměry 82 x 57 x 21 mm i hmotnost cca 80g jsou vskutku kapesní, takže minimálně v kapse u saka či kalhot jej bez problémů můžete přepravovat.
Tělo fotoaparátu je vyrobeno z plastu, který je však doplněn kovovým (zřejmě hliníkovým) rámem a kosmetickými doplňky. Fotoaparát působí překvapivě odolným dojmem, kryt baterií je pouze trochu nešťastně tvarován.
Esteticky přístroj sice neoslní, ale rozhodně nepatří mezi "plastové hračky". Kombinace dvou odstínů šedi a kovově lesklých prvků působí střídmým a relativně elegantním dojmem. Celkově je design překvapivě střídmý a poměrně strohý, což by nasvědčovalo cílení na podnikovou sféru.
V základním balení přichází vše, co by uživatel mohl očekávat. Kromě těla přístroje je to poutko na zápěstí, pouzdro na opasek, stolní mini stativ, USB kabel, dvě AAA baterie, CD s ovladači a dokonce i povedený český manuál.

Technické parametry
Od fotoaparátu za několik desítek EUR toho asi nejde moc očekávat a skutečnost tomu odpovídá. Srdcem přístroje je CMOS snímač s rozlišením 640x480 bodů (VGA čili 0,3Mp) a fixní citlivostí, kterou výrobce neuvádí. Obecně o snímači žádné dostupné informace nejsou, ale dle všeho půjde o snímač s velmi malou plochou a citlivostí do 100ISO.
Snímky se ukládají v nekomprimovaném formátu BMP do interní 8MB paměti. Celkem se jich tam v plném rozlišení vměstná cca 70. Do počítače se snímky přenášejí prostřednictvím speciálního TWAIN ovladače prostřednictvím USB rozhraní. Kromě statických snímků lze zaznamenávat i krátká videosekvence v CIF formátu (320x240bodů) či fotoaparát využít jako webkameru.
Objektiv fotoaparátu je velice prostý a vskutku miniaturní. Výrobce u něj uvádí světelnost F2.0 a fixní ohnisko f=6,3 mm bez udání přepočtu pro 35mm. Objektiv je typu "fokus-free", což v praxi znamená, že tuto problematiku neřeší a optická soustava se vůbec nepohybuje. Jediné nastavení je přepínač makro. S aktivovaným režimem Makro se rozsah zaostření 25 - 30cm, v běžném režimu 90cm až nekonečno.
Expozice, balance barev i zpracování obrazu jsou plně automatické. Clona je fixní a fotoaparát pracuje pouze s elektronickou závěrkou na snímači. Bohužel její rozsah výrobce opět neuvádí.
Fotoaparát je vybaven jednoduchým optickým průhledovým hledáčkem a stavovým displejem. Marně budete hledat LCD displej či vestavěný blesk. O napájení se starají buď dvě AAA baterie či lze fotoaparát napájet prostřednictvím USB kabelu.

Ovládání
Na ovládání celého fotoaparátu stačí neuvěřitelné tři ovládací prvky. Jedním je spoušť umístěná na horní stěně fotoaparátu, druhým je tlačítko "MENU" umístěné vpravo od stavového displeje na zadní stěně a třetím je přepínač MAKRO na boku přístroje. Funkce makra je myslím jasná a sluší se podotknout, že jeho poloha není zobrazována na stavovém displeji. Dle všeho funguje čistě mechanicky.
Fotoaparát se zapíná tlačítkem menu a vypíná se buď automaticky po cca 60 vteřinách nečinnosti či dlouhým stiskem stejného tlačítka. To zároveň slouží pro veškerá nastavení, kterých pochopitelně není mnoho. Opakovaným stiskem tlačítka MENU tedy procházíte jednotlivé stavy fotoaparátu a když se vám podaří najít to správné, potvrdíte volbu stisknutím spouště.

A co lze vlastně ovlivnit? Je to výběr mezi VGA a CIF rozlišením, dále jakýsi expoziční program (venkovní a interiérový), sekvenční snímání a mazání snímků. V posledním případě lze smazat buď všechny snímky současně či poslední pořízený.

Na stavovém displeji je zobrazováno rozlišení, počet zaznamenaných snímků, expoziční program a případně ikonka sekvenčního snímání. Vše v podobě čísel či piktogramů.

A na závěr nám zbývá spoušť. Ta rozlišuje pouze dvě polohy, AELock by byl dost nesmyslný, a je adekvátně tuhá. Její používání by nemělo dělat problém ani dětem.

Software
Nejdůležitějším programovým vybavením jsou pochopitelně ovladače. Ty se skládají ze dvou částí. Tou první je klasický TWAIN ovladač pro přenos statických fotografií, druhou pak ovladače pro webkamerku. Dále je na CD řada jednoduchých prográmků, ke kterým se ještě vrátíme.
Prostředí ovladače je tristně jednoduché. Kromě malých náhledů snímků a několika anglicky popsaných tlačítek nenabízí zhola nic. Na druhou stranu se ani nedá předpokládat jiná funkce než přenos snímků či mazání vybraných fotografií. To zvládá software brilantně.

Zbývající software pochází od společnosti Arcsoft. Jde jmenovitě o Photo Impression, Video Impression, Photo Fantasy a Photo Montage. Vše poměrně jednoduché prográmky s anglickým rozhraním a průměrnou funkčností. Nicméně uživatel na ně není vůbec vázán, takže kdo může, sežene si jistě něco lepšího.

A na závěr nesmíme zapomenout na drobnou utilitku, kterou je AVI Maker. Ten skládá jednotlivé snímky zaznamenané v sekvenčním režimu rychlostí 2,5 snímku za sekundu do AVI souboru, tedy video sekvence. Výsledná kvalita je sice poměrně špatná, ale jako nástroj zábavy je neocenitelný zejména pro triviálnost použití.

Praktické zkušenosti
A nyní k praktickým zkušenostem. Co se týče konstrukce, tak zde prakticky nemáme výtek. V průběhu testů fotoaparát přežil i pád z cca metrové výšky bez jakékoli úhony. Snad jen ten nešťastný kryt baterií by mohl být lépe vyřešen. Opravdu nepůsobí příliš odolným dojmem a zejména v dětských rukou asi dlouho nevydrží.
Ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché a srozumitelné. Žádný komfort, ale ani žádné komplikace či termíny k zapamatování. Drobnou výtku bychom měli k hlasitému pípání, které provází prakticky veškeré akce od stisknutí spouště až po libovolné nastavení. Zejména při sekvenčním snímání je 2,5 pípnutí za sekundu bez možnosti deaktivace trochu deprimující.

A nyní k samotné funkci přístroje. Nikdo v redakci neočekával zázraky, máme již s podobnými přístroji poměrně bohaté zkušenosti, přesto nás AstraPix 320S doslova zaskočil. První dojmy byly vynikající. Při fotografování za ideálních světelných podmínek z cca 2m byly snímky na kategorii přístroje velmi slušné. Ostrost rozumná, barevnost také, šumu je v obrazu pochopitelně dost, ale to už je uděl levných CMOS snímačů. V každém případě snímky například pro web použitelné.
Nicméně po prvních pozitivních dojmech následovalo hořké zklamání. Protože fotoaparát nedisponuje bleskem, nelze jej použít ani za tmy, ani za šera. Navíc za silného slunečního světla jsou snímky pro změnu přeexponované z důvodů nemožnosti zaclonění. Výsledkem jsou doslova vypálená světlá místa či odlesky. Navíc na předměty ve vzdálenosti cca 40 - 80 cm fotoaparát prostě není schopen zaostřit. Zvláštní že?


Výřez z fotografie 1:1 bez úprav

Pokud tedy vlastnosti fotoaparátu shrneme: Pokud fotografujete za dobrých světelných podmínek, tak fotoaparát funguje dle očekávání. Pokud fotografujete světlé scény s nadbytkem světla je potřeba určitý cvik a trochu opatrnosti. Pokud je světla málo, tak máte s AstraPixem prostě smůlu a navíc si je potřeba dávat pozor na vzdálenost fotografovaného předmětu. Na půl metru je spolehlivě neostrý.

Pro koho je přístroj vlastně určen?
Tuto otázku jsme si kladli po celou dobu testování. Jako hračka pro děti je fotoaparát zbytečně seriózní, ale funkčně by asi obstál. Pro nenáročné amatéry může být zdrojem zábavy či získání prvních zkušeností s digitální fotografií, ale je důležité neočekávat víc než přístroj může nabídnout. No a pro podnikovou sféru dle našeho názoru fotoaparát příliš vhodný není a to zejména pro poměrně nízkou kvalitu obrazu a hlavně minimální rozlišení.

Hodnocení
AstraPix 320S není prvním "levným" digitálním fotoaparátem na českém trhu. Přesto by dle našeho názoru mohl jako první výrazněji uspět. Velkou výhodou je vhodné načasování a rozumná cena, protože mnoho uživatelů přesně po tomto typu fotoaparátu touží. Navíc UMAX není značkou v Čechách neznámou, takže i to by AstraPixu mohlo pomoci.
Po technické stránce je fotoaparát sice jednoduchý, má řadu nedostatků, ale to je obecná bolest přístrojů této kategorie. U nového UMAXu se povedla konstrukce a hezky funguje webkamerka, takže z tohoto pohledu je koupě rozumná. Nicméně je potřeba počítat s tím, že užívání tohoto fotoaparátu vyžaduje určitý cvik a dodržování pravidel umožňujících eliminovat problematické situace. Jinak velice snadno zaplníte interní paměť spoustou zcela nepoužitelných snímků. To je handicap zejména v roli dětské "hračky".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: