Canon EOS 300D – Jak se nám s ním fotografovalo? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Canon EOS 300D – Jak se nám s ním fotografovalo?

Canon EOS 300D

11. září 2003, 00.00 | Nabízíme vám první zkušenosti se zatím nejlevnější digitální zrcadlovkou, která by do cca měsíce měla přijít na český trh. Měli jsme možnost dva dny fotografovat s jedním z mála předprodukčních vzorků v rakouských Alpách, takže vám přinášíme nejen první dojmy, ale i první fotografie pořízené v terénu s touto novou hvězdou podzimního trhu.

O Canonu EOS 300D jsme poprvé informovali těsně po jeho představení v Londýně. Jen pro jistotu zopakujme, že jde o plnokrevnou digitální zrcadlovku (SLR konstrukce), vybavenou 6MPix snímačem shodným s modelem EOS 10D, postavenou na bázi těla analogového Canonu EOS 300V. Tento fotoaparát podporuje celou škálu systémového příslušenství řady Canon EOS (objektivy, blesky, spouště apod.) s tím, že by měl být menší, lehčí, jednodušší a hlavně levnější alternativou právě modelu EOS 10D. Oficiální doporučená koncová cena samotného těla je těsně pod 40.000Kč vč. DPH, resp. o 3.500Kč více se základním setovým objektivem. Na trhu v podstatě dnes nemá a zřejmě při uvedení ani nebude mít konkurenci, protože konstrukčně a snad i cenově nejbližší Pentax *ist D je zatím zahalen řadou otázek. Takže co můžeme čekat od digitálního Rebela? (V USA se pro tento model používá označení EOS Digital Rebel, pozn. red.).

O třídu jinde než kompakty
V první řadě musíme s radostí konstatovat, že EOS 300D je opravdu plnohodnotná a plnokrevná digitální zrcadlovka a tudíž nabízí zcela jiný komfort než digitální kompaktní fotoaparáty. Kovový bajonet je schopen pracovat s libovolným objektivem kompatibilním se systémem Canon EF/EF-S, a tudíž pojme skla od špičkových širokoúhlých objektivů až po profesionální teleobjektivy. Je nutné počítat pouze s koeficientem zvětšení 1,6x. To znamená, že například základní setový objektiv 18-55mm nabízí zorný úhel odpovídající cca 28 - 90mm objektivu na těle 300Včka.
Ve srovnání se svým analogovým bratříčkem 300D zažilo několik konstrukčních úprav. Tou hlavní je pochopitelně přidané ovládání digitální sekce, ale přepracovaný je například i systém sklápění zrcadla. To se při sklápění mírně posouvá dozadu, aby uvolnilo prostor pro poslední čočku speciálních objektivů optimalizovaných pro použití s DSLR, což mimochodem způsobuje trochu zvláštní zvuk fotoaparátu.
V každém případě EOSu 300D nechybí nic, co by měl DSLR fotoaparát nabídnout.

Kde soudruzi z NDR udělali chybu?
Omlouvám se možná za trochu drsnou paralelu se slavným českým filmem, ale slovo "plast" k modelu 300D patří stejně jako kapr k vánočnímu stolu. Stejně jako 300V i 300D má celoplastový plášť vyrobený z lehkého a na dotek až mírně lacině působícího plastu. O 30% nižší hmotnost ve srovnání s EOS 10D může být pro někoho výhodou, ale pro jiného i nevýhodou. Tělo samotné totiž váží 560gramů a hmotnosti odpovídající "tradičním" robustnějším zrcadlovkám dosahuje až s většími objektivy, se kterými má však výrazně posunuté těžiště. Subjektivní pocit z úchopu je prostě radikálně jiný (dle mého osobního názoru horší) než u modelu 10D. Zde je rozdíl mezi těmito dvěma modely výraznější než v kvalitě snímků. Menší a lehčí tělo 300D má menší gryp, chybí mu druhý roller a hůře padne do ruky než dražší EOSy. Navíc například kvůli menším rozměrům již se středními objektivy nelze používat vestavěný blesku, protože mu objektiv stíní část scény.
Je samozřejmě potřeba zdůraznit, že toto hodnocení je čistě subjektivní a vychází z dlouhé zkušenosti a dá se říct i zvyku na fotoaparáty vyšší třídy. Pro amatéra, kterému je EOS 300D určen mohou být zdánlivé nevýhody výhodou.

Pár slov ke konstrukci
Než přejdeme ke kvalitě snímků, rád bych ještě vypíchl několik drobných postřehů týkajících se konstrukce. Vždy půjde o srovnání s EOS 10D, který je pro tento model jakýmsi etalonem, protože je to cenově nejbližší dražší digitální EOS.
První na co si budete s 300D muset zvyknout je zjednodušený hledáček. Obsahuje velmi jednoduché zobrazení zvoleného AF/AE bodu, čas, clonu, kompenzaci expozice, kapacitu vyrovnávací paměti, informaci o stavu blesku a zaostření. Chybí v něm například tak základní údaj jako zbývající počet snímků.
Druhou specialitou, na kterou si budete muset zvyknout je stavový displej na zadní stěně, nikoli na horní hraně. Naštěstí je displej podsvícen, takže lze používat v noci. Škoda, že se na něm člověk také nedozví vše. Například nastavenou citlivost nenajdete ani v hledáčku, ani na stavovém displeji.
Třetí vlastností je takzvaně "zjednodušené" ovládání, což v praxi znamená nemožnost přímé volby zaostřovacího režimu, typu měření expozice, chybějící druhý roller pro manuální nastavení expozice, nemožnost zakázat AF předblesk u interního blesku, nemožnost permanentního sklopení zrcadla, nemožnost kompenzace intenzity záblesku, či vazbu některých funkcí na expoziční režim apod. Prostě a jednoduše zatímco 10D je určen poloprofesionálům či v jistém ohledu i profesionálům, EOS 300D je opravdu zcela vážně myšlen jako přístroj pro amatéry.


Ach ten set
Jestli má EOS 300D jen dvě slabiny, tak tou první a poměrně zásadní je setový objektiv. Jedná se o model označený jako EF-S 18 - 55mm F3,5 - 5,6. Tento objektiv "stojí" úžasných 3.500Kč a od tohoto parametru se odvíjí vše. Zaprvé nelze koupit bez fotoaparátu a to nejen z cenových důvodů, ale i protože jde použít POUZE s tělem 300D. Jeho bajonet je speciálně upraven tak, aby nešel použít s žádným jiným EOSem a to proto, že je hlubší než něžné EF objektivy.
Úspora výrobních nákladů je patrná již na použitých materiálech a konstrukčních vlastnostech. Pokud 300D je plastový, tak pro objektiv se nedá použít jiné označení než to nejhanlivější, které v našich krajinách pro plast máme - bakelit. Objektiv je na většině plochy pogumován, aby byl pocit z úchopu lepší, ale kdo někdy pracoval s příjemným a přesným "Lkovým" objektivem, bude se setovým sklem trpět od prvního okamžiku.
Navíc tento objektiv nabízí výrazně horší kresbu než jakýkoli jiný originální Canon objektiv, který jsem měl kdy možnost testovat a viditelně snižuje ostrost snímků. Pokud tedy budete chtít využít 300D plnohodnotně, je nutné počítat s používáním jiných objektivů.

Kvalita snímků dobrá, ale nižší než u 10D
A jsme u kvality snímků. S EOSem 300D jsme měli možnost spolu s dalšími českými novináři fotografovat v rakouských Aplách. Přivezli jsme si sebou zpět přes 600 snímků převážně pořízených v exteriéru a většinu z nich nafocených se špičkovými objektivy. Tím jsme prověřili vlastnosti těla jako takového bez vlivu setového objektivu.
300D má podle dostupných informací zcela totožný CMOS snímač jako model 10D, což bohužel neznamená shodnou kvalitu záznamu. 300D má výrazně vyšší hladinu šumu při ISO 1600 než jeho dražší bratříček. Námi testované předprodukční vzorky měly subjektivně i o trochu méně spolehlivou balanci bílé barvy a automatické měření expozice, ale zde bychom byli rádi opatrní. Šlo o předprodukční vzorky a navíc možnost přivyknout ovládání fotoaparátu byla přeci jen omezená.

Pokud to tedy shrneme. Při použití slušného objektivu jsou fotografie vynikající. Rozlišení je shodné s modelem 10D, při nízkých citlivostech jsou snímky zcela bez šumu a velmi pěkně prokreslené. Barvy jsou adekvátně syté a plošně vyvážené. Ve srovnání s ostatními DSLR chybí lepší balance bílé barvy a při maximální citlivosti výrazněji vybíhá šum. Ve srovnání s většinou kompaktů, vč. G5ky, je však obraz čistší, prokreslenější a bohatší na detail. Zde není sporu.

Hodnocení
Vše záleží na úhlu pohledu. Pokud očekáváte stejnou kvalitu a komfort jako u EOS 10D, ale za výrazně nižší cenu, tak budete zklamání. Pokud čekáte skvělý poměr výkon cena, budete nadšeni. EOS 300D je nejdostupnější amatérská digitální zrcadlovka s vysokou kvalitou obrazu. Ovládání je zjednodušené, ale pokud na 300D budete přecházet z kompaktu, budete tak jako tak nadšeni. Jen představa přechodu z vyšších modelů na 300D či pravidelné střídání například 300D a 1Ds je trochu bolestivá. Přeci jen jsou oba dva fotoaparáty na odlišném konci světa digitálních zrcadlovek.
České zastoupení Canonu nám přislíbilo, že budeme mít brzy možnost vyzkoušet 300D i v našem ateliéru, takže berte prosím tento článek jako první, nikoli poslední shrnutí dojmů. Rozhodně nejde o vyčerpávající recenzi, spíš první dojmy, které rozhodně nejsou špatné. Digitální Rebel posunuje možnosti digitální fotografie amatérského segmentu zase o jednu generaci dál a za to bychom měli být všichni vděční.

Ukázkové fotografie na prokliknutí v původní velikosti:

Vysoká citlivost = šum i za denního světla


Vělmi pěkná kresba


Trochu ujíždí balance bílé barvy

Se špičkovým teleobjektivem

Za minimálního osvětlení

Všechny neduhy setového objektivu v jednom vč. aberace

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: