Canon Digital IXUS - šikovný benjamin - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Filmy

Canon Digital IXUS - šikovný benjamin

18. května 2000, 00.00 | Společnost Canon představila nejmenší digitální fotoaparát s optickým zoomem a rozlišením 2 milióny bodů. Jde o fotoaparát střední třídy pro rok 2000?

Společnost Canon včera poměrně nečekaně představila dva nové digitální fotoaparáty, se kterými by mohla slavit obchodní úspěch. Prvním představeným modelem je miniaturní Canon DIGITAL Ixus ( někdy označovaný jako PowerShot S100) a druhým je profesionálně zaměřený Canon EOS D30. V dnešním článku si představíme první jmenovaný a vyššímu modelu se budeme věnovat v nejbližších dnech.

Než se dostaneme k fotoaparátu samotnému, je vhodné se trochu porozhlédnout po tom, co nabízí v této kategorii konkurence. Nabídka miniaturních fotoaparátů je poměrně hodně úzká. Nejmenší digitální přístroje se dělají ve velikosti PCMCIA karet. Jejich rozměry jsou však natolik limitující, že praktické využití je často sporné. Určitou alternativou bude Agfa CL18, která je stále poměrně malým fotoaparátem, ale jasně spadá do low-end třídy. Ve střední třídě je jedním z mála konkurentů Olympus C21, který má stejné rozlišení, ale nemá optický zoom a je trochu větší. Ano, opravdu je Ixus nejmenší digitální fotoaparát s transfokátorem a rozlišením 2Mp. A co vlastně umí?

Digital IXUS

Canon DIGITAL IXUS
Nemůžeme začít ničím jiným než rozměry. Metalické tělo s rozměry 87.0 x 57.0 x 26.9 mm a hmotnost 190gramů je unikátem. Navíc ve vypnutém stavu je fotoaparát zcela plochý, takže riziko poškození při běžném nošení je minimální. Bez okolků si fotoaparát zaslouží označení "kapesní". Představte si model S10 zmenšený pro kapsu i kalhot.
CCD snímač má rozlišení 2,11 mil. bodů. Efektivně se využívá sice pouze 1,92 mil. bodů, přesto jde o fotoaparát kategorie 2MEGAPixel. Rozlišení může uživatel nastavit buď 1600 x 1200 bodů nebo 640x480 bodů. Citlivost snímače je 100 ISO a můžete u něho nastavit buď automatickou balanci barev nebo jeden ze čtyř manuálních režimů.
Miniaturní objektiv nabízí ohniskovou vzdálenost 35 - 70 mm ( 2x optický zoom, který doplňuje až 4x digitální zoom). Světelnost objektivu je v rozsahu F2.8 - F4.0. V makro režimu je AF objektiv schopen zaostřit již od 10 cm. Ostření probíhá ve třech bodech.

Z dalších zajímavých parametrů vybíráme :

  • rychlost závěrky 1s - 1/1500s
  • režim blesku slow-sync
  • paměťové karty Compact Flash I
  • optický hledáček + 1,5 palcový LCD displej
  • USB rozhraní
  • napájení speciálním Li-Ion dobíjecím článkem

Digital IXUS

Technicky se tedy fotoaparát řadí do pomyslné střední třídy s tou drobnou výjimkou, že nabízí unikátně malé rozměry. Miniaturnost se hodí pro každodenní nošení, fotoaparát je nenápadný, poměrně elegantní a díky metalickému plášti i velice odolný.

Dostupnost na světových trzích by měla být již 1. června 2000 a cena pro americký trh je 730 USD. Pokud cena pro český trh bude adekvátní této částce a fotoaparáty se budou v dostatečném množství dodávat aspoň na podzimní trh, může Canon počítat se zajímavými prodeji. Kdo by pohrdnul malým digitálním fotoaparátem, dobré značky se slušnou technickou výbavou?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: