Toon Boom Studio 3.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:skenerista, osvitář

Toon Boom Studio 3.0

25. srpna 2005, 00.00 | Vynikající animační program na výrobu kreslených 2D vektorových animací dospěl již do své třetí stěžejní verze. Toon Boom Studio 3.0 nabízí několik velmi zajímavých současně užitečných novinek, na které se teď společně podíváme.

Toon Boom Studio společnosti Toon Boom Animation patří mezi velmi malé množství animačních balíků, které jsou přímo navrženy na kreslení, sestavování a export vektorových animací. Toon Boom Studio je určeno náročnějším poloprofesionálním uživatelům, kteří svá díla produkují na komerční bázi a právě díky tomu obsahuje program řadu úzce specializovaných nástrojů na produkci vektorových animací. Díky variabilním exportním funkcím lze výsledné animace používat nejen na webu, ale především jako celý film nebo jen jeho část, případně jako část videoklipu nebo jiné animované prezentace.

Toon Boom Studio 3.0 stojí 400 USD a existuje ve verzích pro Mac OS X 10.3+ a Windows 2000/XP. Obě verze nezbytně vyžadují tablet (program přímo podporuje tablety Wacom) nebo jiné adekvátní vstupní zařízení jako je například dotykový displej.

Základní principy práce s programem se pochopitelně nezměnily a jsou rozděleny do tří fází. V první fázi si nakreslíte nebo importujete postavičky, předměty a jiné objekty (v různých bitmapových či vektorových formátech) a přidáte jim zvukový doprovod. Animaci objektů zprostředkuje druhá fáze, ve které se definují animační cesty a pohyby jednotlivých postav. Animační fáze zahrnuje i eventuální vytvoření pohybů kamery v simulovaném 3D prostoru (každá scéna v Toon Boom Studiu má totiž i třetí rozměr, který ale není na defaultním náhledu scény přímo viditelný), díky čemuž lze vytvořit řadu zajímavých efektů pohybů objektů v prostoru. Finální část práce pak zahrnuje doladění celé animace a export v různých formátech včetně formátů Flash (SWF), QuickTime nebo SVG.


Toon Boom Studio 3.0 - standardní rozvržení pracovní plochy se všemi důležitými okny včetně hlavního  náhledového/kreslícího okna

Prostředí programu je jistě jeho uživatelům natolik známé, že není třeba ho blíže popisovat. Jednou ze zásadních novinek v Toon Boom Studiu 3.0 je zjednodušení kreslení a přípravy animací do jednoho společného cyklu. Pracovní módy Drawing pro kreslení a Sceneplanning (používaný například na rozvržení animačních segmentů) jsou tedy nyní sloučené do jednoho univerzálního módu, což samozřejmě urychluje a zpříjemňuje práci.

Při kreslení a následné editaci vektorových objektů můžete nově využívat velmi užitečný nástroj pro volnou transformaci objektů, který lze doplnit libovolnou změnou velikosti objektu a jeho natočením či zkosením. Objekty lze samozřejmě i nadále importovat v různých formátech včetně bitmap, které lze následně zvektorizovat přímo v Toon Boom Studiu. Novinkou jsou též nůžky pro oříznutí "nepohodlných" objektů a nástroj pro zkosení vektorových objektů. V prostředí Mac OS X nově funguje vyhlazování hran objektů, u verze pro Windows je tato funkce k dispozici už delší dobu.

Uživatelé programu museli dlouho čekat na nástroj pro vstup textu a ve verzi 3.0 se konečně dočkali. Do každé scény můžete tedy nyní přidat libovolné množství textových nápisů a dále s nimi pracovat. Bohužel možnosti konfigurace pro vstup textu jsou prakticky nulové, dalším nedostatkem z našeho hlediska je pak chybějící podpora středoevropského kódování.


Toon Boom Studio 3.0 - Exposure Sheet slouží k manipulacím s jednotlivými animačními prvky


Toon Boom Studio 3.0 - seznam většiny dostupných kreslících, manipulačních a editačních nástrojů


Toon Boom Studio 3.0 - v módu volné transformace můžete libovolně upravovat vektorové tvary objektů

Již Toon Boom Studio 2.x respektive jeho doplňky byly obohaceny o jiný užitečný nástroj. Jedná se o funkci pro automatickou synchronizaci pohybů rtů podle importované zvukové stopy. Hlasový doprovod musí mít "čisté" a dobře rozpoznatelné hlásky (tzn. nesmí být výrazně zašuměný apod.), které umí Toon Boom Studio 3.0 rozpoznat a přizpůsobit nadefinovaným pohybům rtů obličejových partií postav či zvířat. Součástí editoru zvuku je i speciální funkce na "čištění" zvukových záznamů, s pomocí které lze docílit poměrně kvalitních výsledků. Na podporu češtiny u synchronizačních funkcí pochopitelně předem zapomeňte.

Časová osa je nyní graficky o něco přehlednější a podporuje přesnější interpolaci klíčových snímků, mezi jejichž sekvencemi pak Toon Boom Studio automaticky dopočítá příslušné snímky. Rychlost pohybu objektů lze relativně plynule měnit, což umožňuje vytvářet efekt zrychlení nebo naopak zpomalení. V časové ose též nyní lze jednodušeji měnit pořadí animačních vrstev, nastavit časování animačních cyklů a přiřazovat animační cesty k jednotlivým prvkům. Knihovna objektů též doznala několik změn. Můžete do ní nově ukládat všechny kresby, animační sekvence a objekty pro pozdější použití. Animační editor nyní umí velmi snadno vyměnit jednotlivá políčka a vytvářet typické cartoon pohybové efekty například simulováním trhavého pohybu. Další novinky najdeme u pohybu kamery, která nyní umožňuje simulovat různé pohyby najíždění kamery na objekt, zoom a jiné často používané kamerové efekty dosažené pohybem kamery v 3D prostoru.

Mezi externí doplňky Toon Boom Studia 3.0 i nadále patří tzv. Toon Boom Studio Importer, což je plug-in pro Macromedia Flash MX/MX 2004 na import projektů Toon Boom Studia přímo do Flash editoru. Plug-in nabízí plnou kontrolu výběru scény, animační prvků ve vrstvách a snímků, které chcete importovat a také možnost importu zvukového doprovodu. Toon Boom Studio Importer je součástí komerčních distribucí Flash MX a můžete si ho též stáhnout (ve verzích pro Windows a Mac OS X) přímo z webových stránek společnosti Toon Boom Animation.


Toon Boom Studio 3.0 - časová osa zvětšená do celého okna je základním editačním nástrojem pro přípravu animací


Toon Boom Studio 3.0 - máte-li Direct3D nebo OpenGL kompatibilní grafickou kartu, můžete si zapnout hardwarovou akceleraci vykreslování a renderingu výsledných animací

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: